Denktaş: Maronitlere "budur sizin muhtarınız" dediniz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Denktaş: Maronitlere “budur sizin muhtarınız” dediniz

Demokrat Parti eski Milletvekili Serdar Denktaş, Maronit Maria Skoullou‘nun Kormacit Muhtarlık adaylığı başvurusunun reddedilmesini eleştirdi.

Serdar Denktaş sosyal medya açıklamasında “iki devletli çözüm isteyen tarafın, Kıbrıs‘ın güneyinden atanacak bir muhtarla muhatap olmasını; ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’” ifadelerini kullandı.


Açıklama şöyle:

KORUÇAM SEÇİMLERİ

2005 yılında ilk kez o köyde yaşayanlara kendi muhtarlarını seçme hakkı kullandırmıştık. Dönemin Dışişleri bakanı olarak orada yaşayan Maronitlerin bizimle muhatap olacak muhtarlarını kendilerinin belirlemeleri, GKRY tarafından atanan Muhtarı muhatap almayacağımızın ilanı idi.

Şimdi “İki Devlet” esasında çözüm istediğini söyleyen taraf, bu köyde yaşayan insanlara “azınlık” muamelesini bile fazla görerek muhtarlarını belirlemelerine izin vermiyor. Yani bizim devletimiz artık GKRY tarafından atanan “Kormacit muhtarı” ile muhatap olacak demektir. Neden, çünkü iki adaydan birini seçimsiz eleyerek orada yaşayan Maronitlere ” budur sizin muhtarınız” diyerek hareket ettiğinizde, orada yaşayanlar artık sizin atadığınızı değil Güneyden atananı muhatap kabul edecektir. Demokrasiyle oynadığınızda sonuç budur. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar