Deniz Erdağ yazdı:Daha zeki,daha çevik,daha başarılı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 10, 2022
Spor

Deniz Erdağ yazdı:Daha zeki,daha çevik,daha başarılı

Spor psikolojisi sporcuların müsabaka öncesi, müsabaka esnası ve müsabaka sonrasındaki davranışların inceleyen bir bilim alanıdır. Bu bağlamda sporcu performansına olumlu ya da olumsuz etki eden davranışların belirlenmesi ve bu davranışların düzeltilebilmesi için izlenmesi gereken yolları göstermeye yardımcı olur.

Spor psikolojisi içerisinde yer alan önemli başlıklardan bir tanesi ideal performans durumu adını verdiğimiz konudur. İdeal performans durumu sporcunun sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel olarak da müsabakaya hazır olduğu. Bu sayede rekor kırabileceği, şampiyon olabileceği, maçı kazanabileceği dönemi ifade etmektedir.


Bu dönem içerisinde sporcunun fiziksel antrenman yanında zihinsel özelliklerini de geliştirmesi ve ideal performans durumuna ulaşması gerekmektedir. Eğer sporcu sadece fiziksel özelliklerini geliştiriyorsa çok hızlı koşabilecek, çok ağır kaldırabilecek, daha uzun mesafeler yüzebilecek duruma gelecektir ancak burada gözden kaçırdığımız nokta müsabakaya zihinsel anlamda ne kadar hazır olduğumuzdur?

Rakiplerinizin de aynı fiziksel özellikler sahip olduğunu düşündüğünüzde sizi onların karşısında bir adım öne çıkaracak ekstradan bir şeyler yapıyor olmanız gerekli. İşte tam bu noktada zihinsel antrenman yöntemleri karşımıza çıkıyor. Sporun gelişimi içerisinde küçük yaşlardan itibaren fiziksel gelişim ön plandayken zihinsel gelişime yeteri kadar yer verilmediği düşüncesi içerisindeyim.

Bu düşünceden hareketle ülkemizde özellikle küçük yaştaki çocuklarımızın zekâ gelişimleri üstüne kurulmuş bir merkezden bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçen hafta içerisinde T.C Lefkoşa Büyükelçiliği, T3 vakfı desteğinde büyük bir projeye imza atılmış Kıbrıs Bilim ve Zekâ Vakfı tarafından adanın ilk zekâ oyunları merkezi faaliyete geçirilmiştir. İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerine akıl ve zekâ oyunları eğitimleri verilecek merkezde alanında

uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında Mangala, Reversi, Q bitz, Pentago, Kulami, Equalibri gibi oyunlar öğretileceği ifade edilmiştir.

Bu merkez aslında tam da göstermeye çalıştığım eksikliğin giderilmesi açısından önem taşımaktadır. Merkez bünyesinde öğretilecek zeka oyunlarını incelediğimde tümünün stratejik düşünme ve bu bağlamda beceri geliştirme açısından önem taşıdığı anlaşılmaktadır. özellikle küçük yaştan itibaren fiziksel gelişime entegre edildiği zaman ilerleyen dönemden hem zeki hem de çevik sporcuların yetiştirilmesi anlamında büyük bir mihenk taşı olacaktır.

Sadece sportif anlamda değil toplumun geleceği açısından da parlak beyinlerin yetiştirilmesi KKTC’nin TEKNOFEST gibi önemli platformlarda temsil edilmesini ve belki de Bayraktarlarımızı, Kızılelmalarımızı tasarlayacak gençlerimizin yetiştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu bağlamda Spor Dairesinin, daire bünyesinde faaliyet gösteren federasyonların ve spor kulüplerinin vakıfla birlikte hareket ederek ortak projelere imza atması ümit ediyorum. Memlekette güzel şeyler yapıldığını görmek bizleri sevindiriyor. Nicelerinin yapılması daha iyilerinin hayata geçirilmesi dileği ile.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar