Dava 19 Eylül’e ertelendi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Dava 19 Eylül’e ertelendi

İLK DURUŞMADA İTHAM EDİLECEKLER: Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu, Taner Okburan ve Ayşegül İşbilen, 19 Eylül’deki ilk duruşmada, aralarında adam öldürmenin de yer aldığı birden fazla suçtan itham edilecek

YENİ ADLİ YIL YENİ HEYET: Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Düriye Elkıran, davanın uzun soluklu olacağına dikkati çekerek, yargılamayı yeni Adli Yıl’da göreve başlayacak olan yeni heyetin yapacağına dikkati çekti. Elkıran, heyetinin tutuksuz yargılanma talebini de reddettiğini söyledi

Devrim DEMİR

Fetüs davası kapsamında tutuklu bulunan isimlerin tutuksuz yargılanma talebi, mahkemece reddedildi. Mahkeme heyeti, davanın 19 Eylül’den itibaren görüşülmeye başlanacağını ve uzun soluklu bir yargılama süreci yaşanacağını belirtti.

Avukatlar, müvekkillerinin 51 gün serbest kaldığını ve kaçma teşebbüsünde bulunmadığının altını çizdi.


Savcı Erdinç Akyener, yargılamanın başladığını ve konunun ağır cezalık olduğunu anımsatarak, tutuklu yargılanma talebinde ısrarlı oldu.

Mahkeme başkanı, “Yasa dışı kürtaj “davasını dinlemek üzere 19 Eylül saat 14.00’e erteleyerek oturumu kapattı. Yeni adli yıl ile birlikte, farklı bir mahkeme heyeti ile duruşmalara devam edilecek. 

Girne’deki “yasa dışı kürtaj” davasıyla ilgili yargılanmaya başlayan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu, emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’le ilgili ilk duruşma dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşüldü.

Başkanlığını Düriye Elkıran’ın yaptığı, Yargıç Hasan Dağlı ve Yargıç Mesut Mesutoğlun’dan oluşan heyet huzurunda, Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve sanık avukatları hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Düriye Elkıran, beyanları dinlemeden önce heyetin değişeceğini ve davanın kısa bir süre sonra yeni heyetin huzurunda görüşüleceğini belirterek davanın yeni adli yıla tehir edileceğini söyledi.

Dün görüşülen duruşmada, emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’in avukatı Emre Kadri dışındaki tüm savunma avukatları yeni adli yıla kadar müvekkillerinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

 kurtaj davasi (3)cmyk copy

Çınar: Mehmet Ali Tunçbilek aleyhinde ciddi bir iddia yok

Girne’de Şubat ayında ortaya çıkan ve gündeme bomba gibi düşen fetüs davası ile ilgili yargılanan 4’ü doktor 1 ebe ve 1 emekli hemşirenin yargılandığı “Yasa dışı kürtaj” davasında avukatlar dün tutuksuz yargılanma talebinde bulundu. Ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan’ın avukatı Emre Kadri dışında tüm avukatlar tutuksuz yargılanma talebinde bulundu.

Mehmet Ali Tunçbilek’in avukatı Serhan Çınar, müvekkilli aleyhine “Adam öldürme” suçu getirilmediğini, her davada sanıkların aleyhindeki olguların ayrı ayrı değerlendirileceğini belirtti.

Avukat Serhan Çınar, Mehmet Ali Tunçbilek aleyhinde ciddi bir iddia olmadığını ifade ederek tutuksuz yargılanma talebinde bulundu.

 kurtaj davasi (6) copy

Avukatlar “kaçmaları mümkün değil” dedi

Sanık Dr. Verda Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener adına Hüseyin Çelikli, Dr. Fahri Karagözlü’nün avukatı Güneş Menteş ve Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Tahir Seroydaş meslektaşları Serhan Çınar’ın beyanlarına katıldıklarını belirtti.

Savunma avukatlarının ortak gerekçesi ise, müvekkillerinin kaza mahkemesi tarafından teminatla serbest bırakıldıklarını ve 51 günlük tutuksuz yargılandıkları bu süre zarfında kaçma teşebbüsünde bulunmadıkları olduğunu öne sürdü.

Avukatlar kişi hak ve özgürlük yasası çerçevesinde müvekkillerinin yeni adli yıla kadar tutuksuz yargılanmaları talebinde bulundu.

 

Erdinç Akyener: Ağır Ceza süreci başladı

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, sanıkların yargılandığı davanın ciddiyetine dikkati çekerek Ceza Yasası’nda 205. Madde ile 227. Maddenin arasında bir fark olmadığını belirtti.

Akyener, “Artık ağır ceza süreci başladı ve durum daha çok ciddi olduğu için bu raddeden sonra dava daha ciddi ilerleyecek. Ayrıca önceki duruşmalarda belirtildiği gibi sanık yakınlarından biri tanıklık yapana müdahale etmeye çalıştı. Bu müdahalenin ardından soruşturma başlatıldı. Alt mahkemede tanıkların söylediği ortaya çıktığı için müdahale edebilirler” sözlerini kullanarak sanıkların tutuklu yargılanmaya devam etmeleri talebinde bulundu.

 

Elkıran: Uzun soluklu bir dava olacak   

Mahkeme Başkanı Düriye Elkıran kararını saat 13.30’da açıkladı.

Elkıran, sanıklar Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu, emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’in ilk kez Ağır Ceza heyeti huzuruna çıkarıldığını söyledi.

 Heyet değişikliği olacağını belirterek görev sürelerinin çok kısa olduğunu ifade eden Düriye Elkıran, 6 sanığın yargılanacağı davanın uzun soluklu bir duruşma olacağını kaydetti.

Davanın içeriğinde müebbet hapisliğe kadar bir ceza öngörüldüğünü ifade eden Elkıran, Yüksek Mahkemenin verdiği kararı anımsatarak sanıkların yeni adli yıla kadar tutuklu yargılanmalarına karar verildiğini, avukatların talebinin ret edildiğini söyledi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar