EkonomiManşet

“Daire müdürleri görevini yapmıyor”

KTAMS ve Kamu-Sen yetkilileri, kamu çalışanlarının denetimi ile ilgili olarak daire müdürlerinin de sorumlu olduğunu ve birçok dairede bu konuda ciddi sıkıntılar yaşandığını öne sürdü. Sendika başkanları, daire müdürlerini birçok hususta eleştirdi


ATAN: “PERSONELE ADİL DAVRANILMIYOR”: Kamu-Sen Başkanı Atan: Mesaiye birkaç dakika geç kalan veya mesai bitmeden birkaç dakika önce daireden ayrılan personele uyarı yapılıyor, ama daireye sadece imza atmak için gidene dokunulmuyor. Bu adil değil. Ayrıca personelin denetiminden öncelikli olarak idari amirler sorumludurBENGİHAN: “DENETİM MÜDÜRÜN ASLİ GÖREVİ”: KTAMS Başkanı Bengihan: Personelin denetiminde öncelikli sorumlu, daire müdürleridir ancak daire müdürleri personeli denetim noktasında görevini yerine getiremiyor. Çünkü ülkemizde kamudaki daire müdürleri 3’lü kararname ile atanıyor ve birçok dairede müdürün personeli üzerinde etki ve yetkisi yokturEniz ORAKCIOĞLU

Başbakanlık Personel Dairesi, Ekim ayı içerisinde yaklaşık 300 personelin çalıştığı, 9 idari birimde personel denetimi yaptı. Yapılan denetimlerde 79 personelin mevzuata uygun davranmadığı tespit edildi, ilgili personellerin kurumlarına gerekli işlemlerin yapılması için yazı yazıldı.

Kamu sendikaları ise daire müdürlerinin görevlerini yerine getirmediğini öne sürdü. Genelde personel denetiminin Personel Dairesi’nde olduğunu söyleyen sendika başkanları, özelde bu görevin daire müdürlerinde olduğunu aktardı.

Erhürman: Denetimler devam edecek

Başbakan Tufan Erhürman, sosyal medya hesabı üzerinden Ekim ayı boyunca, yaklaşık 300 personelin çalıştığı 9 idari birimde, Başbakanlık Personel Dairesi tarafından personel denetimi yapıldığını açıkladı. Bunların yanında Başbakan Erhürman’ın verdiği bilgiler arasında denetimlerde 79 personelin mevzuata uygun davranmadığı tespit edildiği ve kurumlarına gerekli işlemlerin yapılması için yazı yazıldığı da var.  Erhürman, personel denetimlerinin devam edeceğini ve aylık raporların kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.


Atan: Denetimler doğru ama eş zamanlı yapılmalı

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Metin Atan, denetimlerle ilgili geç kalınmış bir karar olduğunu söyleyerek, Personel Dairesi’nin görevinin kamu personelini denetlemek olduğunu vurguladı. Atan, Personel Dairesi’nin personel eksikliği olduğunun da altını çizerek, denetimleri doğru bulduğunu aktardı. Denetlemelerin tüm dairelerde eş zamanlı yapılması gerektiğini aktaran Atan, birkaç dakika geç kalana uyarı yapıldığını, ama daireye gelip sadece imzayı atıp kaçana dokunulmadığını vurguladı. İşe geç gelen, erken çıkan veya imza atıp kaçan personelin sorumluluğunun idari amirleri ve idari memurlarında olduğuna dikkat çeken Atan,  ilk denetimin müdür ve amirler tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

“Personel önce uyarılır”

Kamu Görevlileri Yasası’nda “İşine özürsüz ve izinsiz gelmeyenlerin işine son verilir” diye bir madde olduğunu hatırlatan Atan, “bu suçla ilgili personeli önce uyarıldığını ve gelmediği saatler toplanarak maaşından kesildiğini, işe gelmemeye devam etmesi halinde ise disiplin soruşturması başlatılarak, Kamu Hizmetleri komisyonu da gereken ceza verilir. Denetimleri destekliyorum, ama bütün dairelere eş zamanlı olarak yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


Bengihan: Daire yöneticilerinde de eksiklik var

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Personel Dairesi’nin denetim yapma yetkisini kullanarak dairelerdeki kamu görevlilerinin giriş çıkış saatlerini denetlemesinin yasa gereği olduğundan doğru bulduğunu aktardı. Denetimlerin yapıldığı dairelerde sorumlu olan ve dairelerin başında bulunan müdür ve amirlerin ne işe yaradığının sorgulanması gerektiğini aktaran Bengihan, personelin izin almadan görev yerinden ayrılmasının müdür ve sorumlular tarafından denetlenmesi gerektiğini aktardı. “Daire yöneticileri eğer denetim görevini yerine getirmiyorsa, dairelerin başına atanan yöneticilerde de eksiklik vardır” diyen Bengihan, bu dairelerin başındaki amirlerin ve müdürlerin kendilerine bağlı dairelerde denetim yapmadıklarını vurguladı.

“Denetim müdürlerin asli görevidir”

Personel denetimlerinin daire müdürlerinin asli görevi olduğunu söyleyen Bengihan, denetim görevini genelde Personel Dairesi yapsa da özelde daire müdürlerinin yapması gerektiğini belirtti. Bengihan, sözlerine şekilde devam etti; “Ülkemizde kamudaki daire müdürlerinin atanmasında 3’lü kararname yönteminin devam ettiği ve siyasi bir makam olduğu için, birçok dairede müdürün yanında çalıştırdığı personel üzerinde etki ve yetkisi yoktur.

Personel Dairesi’nde de denetimleri eş zamanlı yapacak personel olmadığının altını çizen Bengihan, mevcut sayıya göre teftişlerin iyi bile yapıldığını aktardı.

Başa dön tuşu