KıbrısManşet

Dağman: Asılsız haber yapılması kabul edilemezGümrük Çalışanları Sendikası Güç-Sen, bu gün 10:30- 11:00 arası tüm gümrük şubelerinde, gümrük çalışanlarına yapılan haksız suçlama ve hakaretleri protesto etmek için ayni anda alkışlarla iş bıraktı ve Lefkoşa Sanayi Bölgesi Gümrük Şube Amirliklerinde Güç-Sen Yönetim Kurulu basın açıklaması yaptı
Dağman: Çalışanlarımız haksız biçimde karalanmak istenmektedir

Eylemde, sendika Başkanı Derviş Dağman’ın da bir açıklama yaparak, Gümrük Dairesi’nin, bu ülkenin ithalatının, ihracatının yasal yollardan yapılmasını ve devletin maliyesine ciddi para akışını sağlayan, yıllık yerel gelirlerin yarısını toplayan daire olduğunu vurguladı.Dağman, “Yasal olmayan yollardan yapılmaya çalışılan ithalat ve ihracatı da, kaçak atlederek yasal işlem yapan, dairemiz çalışanları bu işlemleri yaparken ve kamu maliyesine para toplarken bazı çevreler tarafından haksız biçimde karalanmak istenmektedir” dedi.

“Gümrük yasalarına göre bunun adı kaçakçılıktır”

Gümrük çalışanlarının, 14 Mart’tan beri, ekonomi çarkları dönsün, kamu çalışanları kesintili bile olsa maaşlarını alsın, özel sektör çalışanları ve iş insanlarımız hayatını idame ettirsin, işini döndürsün, vatandaşımız gıdasız, ilaçsız, zorda kalmasın diye sağlığını riske ederek çalıştığının altını çizen Dağman, “Bu insanlar, maaşının yüzde 25’i kesilmesine, ek mesaisinin 6 ay ödenmemesine rağmen, fedakarlık yaparak gece gündüz çalıştılar, çalışıyorlar, çalışacaklar” dedi.

İş insanlarından istedikleri şeyin, yasa dışı yollara başvurmadan, vergilerini ödeyerek, kamu maliyesine katkı yapmaları olduğunu dile getiren Dağman, bunu yapmayarak yasa dışı yollara baş vuranlara da gümrük yasalarının uygulanacağını söyleyerek, “Gümrük yasalarına göre de bunun adı kaçakçılıktır” dedi.

“Kaçakçılık Şube amirimize çamur atılmasını kabul etmeyeceğiz”

Bir iş insanın, vergisi ödenmeden kaçak olarak kullandığı arabanın, kaçakçılık ekipleri tarafından, yasalara göre alınması gerektiği için alınması üzerine, kaçakçılık şube amirine çamur atıldığını ileri süren Dağman, “Bu iş insanının, kendi kullandığı bir gazete ve sosyal medya web sitesinde, asılsız ve hakarete varan suçlamalarda bulunması kabul edilemez ve etmeyeceğiz” dedi.

Dağman, bahse konu şahsa ve idarecisi olduğu gazeteye, GÜÇ-SEN olarak, avukatları aracılığıyla ve amirlerinin de şikayeti üzerine dava açarak, yasal süreci başlatacaklarını söyledi.

“Olayın sonuna kadar takipçisi olacağız”

Dağman son olarak şunları kaydetti: Gümrük ailesinin, çok güçlü ve bir bütün olduğu bilinmelidir. Bu büyük aile arasındaki çürük elmalar zaten barınamaz. Ama yasalar çerçevesinde işini yapan çalışanlarımıza çamur atılmasına ya da hakaret edilmesine deasla müsade etmeyiz.

Bu süreçte başından beri amirimizin yanında olan Sayın Maliye Bakanımıza ve gümrük müdürümüze, gümrük çalışanları adına Güç-Sen olarak teşekkür ediyoruz. Doğru doğrudur, yanlış yapanlar da bu ülkenin yargısından gerekli cezayı alacaktır. Güç- Sen bu olayın sonuna kadar takipçisi olacaktır.

Nazlı: Altı doldurulamayan suçlamalarla haber yapılması kabul edilemez

Güç-sen

Eylemde, Derviş Dağman’ın ardından, sendika avukatı Cansu Nazlı da, hukuki süreçle ilgili kısa bir açıklama yaparak, gerek ifade özgürlüğünün gerekse basın özgürlüğünün, demokratik sivil yaşamın vazgeçilmez unsurları olduğunu belirtti.

“Bu temel hak ve özgürlüklerin birtakım hukuki istisnaları vardır. Bunlardan biri, zem ve kadih; yani yalan ve hakaret içeren ifadelerdir” diyen Nazlı, herhangi bir basın organının, iyi araştırılmadan bir sendika üyesi ve aynı zamanda kamu görevlisi aleyhinde, ağır ithamlarda ve altı doldurulmayan suçlamalarda bulunan haber yayınlamasının, kabul edilemez olduğunu vurgulandı.

“Kamu vicdanını yaralar”

Nazlı, “Burada yayınla zarar görebilecek hukuki menfaat, yalnızca aleyhinde haber yayımlanan kişinin kişilik hakları değildir. Bu kişi aynı zamanda kamu görevini ifa eden bir amir olduğundan, iyi araştırılmadan yapılan ve zem ve kadih oluşturabilecek bu yayınlar, kamusal olana güvene de zarar vermekte, kamu vicdanını yaralayabilmektedir” diyerek, ilgili yayında, Ceza Yasası’na göre ağır ceza gerektiren bir suç olan, rüşvet suçu isnat edildiğini, yayının Haksız Fiiler Yasası’na göre bir ihlal oluşturabilmenin ötesinde, Ceza Yasası’na göre zem ve kadih suçu teşkil edebilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Nazlı, “Bu sebeple, cezai prosedürü başlatmak için polise konuyla ilgili bir şikayet de yapılmıştır. Devamla, kaza mahkemesinde bir hukuk davası ikame edileceğini kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

Başa dön tuşu