Yaşam

CV’nizde Bu Yanlışları Yapmaktan KaçınınBir işe başvururken bizi temsil eden en önemli belge CV’dir. Bu önemin farkında olmayan insanlar öz geçmişlerini hazırlarken belli noktaları göz ardı ederek büyük bir yanlışa düşerler. İş arama süreci her ne kadar stresli olsa da, özenle hazırlanmış ve etkili bir CV sayesinde bu stresi en aza indirgeyebilir ve kendinize olan güveninizi arttırabilirsiniz.
İlk kez CV hazırlayacak olanlar için internet ortamında birbirinden farklı öz geçmiş örnekleri bulunuyor. Yine de herkes için farklılıklar gösterebilecek olan CV’lerin temelde aynı ortak özelliklere dayanarak hazırlanması gerekir. Bu örnekler incelendiğinde çoğunlukla özgeçmişe nelerin yazılması gerektiği konusu öne çıkar. Oysa özgeçmişte hangi yanlışların yapılmaması gerektiği de son derece önemlidir. Gelin şimdi bu yanlışlara göz atalım:Yazım Yanlışları

İnsan kaynakları uzmanlarının önüne bir CV geldiğinde, onu okurken dikkatlerini çekecek ilk şey yazı dilidir. Dil bizim kimliğimizdir. Dilimizi özenle kullanmamız bize yaşamın her alanında başarının yolunu açacaktır. CV’mizi hazırlarken kullandığımız dil yazım yanlışları ve gramer hatalarıyla doluysa, bu bizim yapacağımız işte de özensiz olabileceğimiz izlenimini uyandıracağından bu konuda çok dikkatli olunması gerekir. Hazırlanan CV’yi sunmadan önce dilbilgisi yanlışları ve anlatım bozukluğu açısından kontrol etmeli, devrik ve anlam bakımından hatalı cümleleri düzeltmelisiniz.

Ayrıca CV’nizi hazırlarken daha profesyonel olması amacıyla birinci tekil şahıs ile kendinizi anlatmaya özen gösterin.

Maaş Miktarı

Aklınızdan geçen maaş miktarını CV’nize eklemeniz, öncelikli amacınızın işinizde başarılı olmak değil de para kazanmak olduğu izlenimi uyandıracağından, bunu belirtmeniz yanlıştır. Maaş miktarı her şirket için farklılık gösterse bile bu konuda sizin ilk adımı atarak hareket etmeniz olumsuz bir etki oluşturabilir. Bu konuyu mülakat sırasındaki görüşmeye bırakarak CV’nize hiç eklememeniz en doğrusudur.

Mesleğinizle İlgisi Olmayan İş Deneyimleriniz

Özellikle yeni mezun olan kişiler CV’lerinin iş deneyimi kısmına ne yazacaklarını tam olarak bilemediklerinden, mesleklerini edinmeden önceki çalışma ortamlarından söz edebilirler. Oysa eğitimini tamamladıkları alanda kariyer yapmak isteyenler bir iş başvurusu sırasında yalnızca meslekleri ile ilgili deneyimlerden söz etmelidirler. Eğer hiç deneyimleri yoksa, başka konular yerine yapılan stajlardan ya da meslekle ilgili aldıkları ek kurslardan da söz edebilirler.

Doğru Olmayan Bilgiler

Gerçekte sahip olmadığınız bir özelliği yazmak büyük bir hatadır. İşe kabul edilmeniz halinde zaman içinde böyle bir özelliğe sahip olmadığınızın ortaya çıkması sizi yalnızca yalancı konumuna düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda işten ayrılmanız durumunda olumsuz bir referans verilmesine de neden olacaktır. Dürüstlük bir işveren için en çok önem verilen konulardan biridir.

Bu durum yabancı dil seviyeniz için de geçerlidir. Konuşma, yazma ve okuma alanlarında yabancı dilinizin seviyesini olduğundan daha iyi göstermeniz ve bunu CV’nizde öne çıkarmanız yanlıştır. En iyisi dil seviyesini belirleyen sınavlardan birine girerek bunu resmi olarak belgelemenizdir. Sonuçta her yalan ortaya çıkacak ve kariyerinize zarar verecektir.

İlgi Alanlarının ve Hobilerin Abartılması

İlgi alanları ve hobiler kişinin karakteristik özellikleri konusunda işverenlere ipucu verse de bir CV hazırlarken bu bölüme diğerlerinden fazla yer ayırmak yanlış olacaktır. Sosyal bilimler uzmanlarının araştırmalarına göre, iş başvurularında ya da mülakatlarda sorulan sorular arasında hobiler önemli bir yer tutuyor. Fakat bunun diğer özelliklerinizin ve deneyimlerinizin önüne geçmemesi gerekiyor. Bunun yerine sosyal becerilerinizi de ekleyerek oluşturacağınız kısa bir tanıtım bölümü işveren üzerinde daha büyük etki bırakacaktır.

Unutmayın öz geçmişinizi hazırlarken mübalağadan elinizden geldiğince kaçınmalı, sizi işinizde başarıya götürecek yönlerinizi öne çıkarmalısınız. Bu hatalardan kaçındığınız takdirde yeni işinizde ve mesleğinizde ilerlememeniz için hiçbir neden yoktur.

 

 

Başa dön tuşu