CTP Meclis'e katılmıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

CTP Meclis’e katılmıyor

CTP PM  Erdoğan’ın konuşma yapacağı Meclis oturumuna katılmama kararı altı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi CTP 20 Temmuz’da TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Meclisi’nde yapacağı konuşmayı boykot etme kararı aldı.

CTP PM kararı oy birliği ile alırken gerekçeli kararın yarın açıklanacağını duyurdu…


TDP de katılmayacak

TDP Parti Meclisi‘nden, TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın konuşma yapacağı 20 Temmuz günü, Cumhuriyet Meclisi‘ne gitmeme kararı aldı. Parti’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle son yıllarda diyalog kurma fırsatı verilmeden; karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki yerine, buyuran-biat eden bir anlayışın hakim kılınmak istenmesi; Kıbrıs Türk halkının iradesine, özgür ve özgün kimliğine yapılan müdahaleler başta olmak üzere, iddia edildiği gibi eşit egemen devlet yerine alt yönetim algısını güçlendirecek adımların atılması tespitinden hareketle ve son günlerde yurttaşlarımızın sebepsizce Türkiye’ye alınmamasının kaçınılmaz sonucu olarak, TDP 20 Temmuz günü gerçekleştirilecek Meclis oturumuna katılmama kararı aldı.”

 

Gözler HP’de

HP Genel başkanı Kudret Özersay ise sabah saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak halkın iradesine her türlü müdahalenin karşında olduklarını yineledi.

Yapılan yorumların bir kısmına cevap veren Özersay paylaşımının altına yazılan “Öncelikle “halk iradesine her türlü müdahale yanlıştır” derken dış müdahalenin en ağır örneklerinden birinin tecrübe edildiği 2020 KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni de bu paranteze dahil ettiğinizi ümit ediyorum. Halkın Partisi’nin darbeleri ve müdahaleleri kınadıktan sonra, demokratik geleneğimize, seçimlerimize ve yüksek yargımıza alenen müdahale edenleri/müdahale etmeye devam edenleri meşrulaştırmayacağını ve Cumhuriyet Meclisi’ndeki hitabını boykot edeceğini umut ediyorum.” yorumunu yanıtsız bıraktı.

Açıklama şöyle.

Beş yıl önce Türkiye’de darbe girişimi olduğunda sabah 3:55’te Halkın Partisi olarak aşağıdaki açıklamayı yapmış, darbeye karşı çıkmış, demokrasi ve insan haklarına saygı vurgusu yapmıştık. Bugün de aynı noktadayız. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve ertesinde Türkiye ağır bedeller ödedi. Demokrasi ve insan hakları sadece birileri için değil ve sadece bazı dönemlerde değil, HER DÖNEMDE ve HERKES için gereklidir. Sadece Türkiye’de değil ülkemiz de dahil tüm dünyada Halk iradesine askeri darbe de dahil her tür müdahale yanlıştır, kabul edilemez.
“Halkın Partisi, Türkiye’de yaşanmakta olan vahim gelişmelerden derin endişe duymaktadır. Askeri darbe girişimleri ya da askeri idare kurma yönünde yaratılmış olan kaos ortamı kabul edilmez. Demokrasiye, sivilleşmeye ve insan haklarına inanan ve değer veren bir siyasi parti olarak, bu türden girişimleri esefle kınıyoruz. Stratejik ortağımız olan Türkiye’de insanların öldürülmesine ve yaralanmasına neden olan, kamu bina ve araçlarının zarara uğratılması sonucunu doğuran her türlü güç kullanımının ve şiddetin en kısa sürede durmasını temenni ediyoruz. Demokrasiyi geri dönülmez şekilde yaralayacak olan bu türden şiddet eylemlerine derhal son verilmeli, Türkiye’de en erken zamanda hukuk kuralları ve çağdaş değerler temelinde Halk iradesine dayalı sivil bir düzen kurulmalıdır. Masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan bu girişimin sonucu ne olursa olsun duruşumuz demokrasiden, insan haklarından ve sivil yönetimlerden yana olacaktır.”
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar