Poli

Çocuklarınızla Anlamlı Zaman Geçiriyor Musunuz?


Damla Günsel
Damla Günsel
Uzman Psikolojik Danışman

Kaliteli zaman kavramını duymuşsunuzdur. Zamanın kaliteli olması için süreyi uzatmanın anlamlı olduğu yanılgısına kapılan anne-babalarla tanışıyorum. Çocukların okul ve biz yetişkinlerin iş temposu bu kadar yoğunken birlikte geçirilecek zaman da kısıtlı hale geliyor. Durum böyle olunca kaliteli birliktelik için uzun zaman ayırmak da ailelerde mutluluk yerine strese neden oluyor; çünkü pek de mümkün olmuyor.

Kaliteli zaman uzun birliktelik anlamına gelmiyor sevgili anne-babalar, size yeni bir kavramdan bahsetmek istiyorum: Anlamlı Zaman. Kaliteli zaman unutulmaz çocukluk anıları olmalı ve bunun için paylaşılan zamana anlam katmanız yeterli.

Sizin kim olduğunuzu, hayatınızı nasıl yaşadığınızı görebilmek için çocuklarınızın sizinle anlamlı zaman geçirmeye ihtiyaçları var. Çocuklarınızla paylaşımlarınız sizin kim olduğunuzu fark etmeniz için de paha biçilemez bir fırsat. Çocuklarınızın yaşına ve sizin çalışma temponuza göre birlikte geçireceğiniz süre elbette değişiklik gösterecektir ancak onlar sizinle geçirdikleri zamanı dakika olarak anımsamıyorlar neyse ki; onlar için birlikte geçirdiğiniz herhangi güzel paylaşımlar önem taşıyor ve hatıra olarak kalıyor sadece.

Zaman demişken, eğer çocuğunuz 5 yaşındaysa birlikte 260 pazar geçirdiğinizin farkında mısınız? Çocuklarınız büyüdükçe okul, dersler, sosyal faaliyetler ve tabii ki arkadaşlarla geçirilen zamandan size kalan süre giderek azalacak; birlikte geçireceğiniz pazarların sayısı da azalacak! E hadi o zaman bir 260 pazar daha geride bırakmadan birlikte anlamlı hatıralar yaratabilmek için harekete geçin.

Çocuklarınızla anlamlı zaman geçirebilmeniz için 5 yöntem: 

  • Ebeveynlik Meditasyonu.

Sorumluluklarınızla boğulduğunuz zaman kendinizi otomatik pilota aldığınız oluyor mu: Yemek hazırla, çocukları yedir, ortalığı toparla, çocukları yıka, yatır vs. Yorucu olduğunu biliyorum ancak bu işleri yaparken zihniniz başka yerlerde geziyorsa bir daha geri gelmeyecek özel anları kaçırabiliyorsunuz. Yorulduğunuzu ve zihnen bunaldığınızı fark ettiğinizde “ebeveynlik meditasyonu” yöntemini kullanarak anda, çocuklarınızla kalmaya çalışın: Çocuklarınıza odaklanın, izleyin, onları işitmeye, anlamaya çalışın. İzlerken ne yarattığınızı gördükçe büyüleneceksiniz: Yaşayan, nefes alan, doğanın mucizeleri onlar. Tıpkı bir sünger gibi sunduğunuz tüm bilgiyi emen ve her gün biraz daha büyüyen mucizeler onlar.

 

  • Pizza Gecesi.

 

Tüm ailenin evde, masada olduğu bir akşam yemeği kendi başına harika bir olay elbette; ancak mutfağınızın haftada bir pizzacıya dönüştüğü farklı bir akşam yemeği çocuklarınızı heyecanlandıracak ve bu enerji ilişkinize de yansıyacaktır. Pizza gecesi, hamburger gecesi, sushi gecesi, makarna gecesi… Yemeğin ne olduğu önemli değil önemli olan bu sürece birlikte hazırlanmanız ve bunu belli aralıklarla yapılan bir aile ritüeli haline getirmeniz. Size hazırlıklarda yardım etmelerine izin verin; mutfak batabilir elbette, sebzeleri birlikte yıkayın, salatayı hazırlayın makarna sosunu karıştırmasına ya da pizza dilimlerini tabaklara dağıtmasına izin verin. Bunları yaparken gününüz hakkında sohbet edin, okulda kimin kime ne dediğini yada ne düşündüğümü konuşarak eğlenin. Kuralları sadece bir gece birkaç saat için biraz esnetin ve eğlenceli anların tadını çıkarın. Emin olun çocuklarınız sizinle geçirecekleri bu zaman için sabırsızlanacaklardır.

 

  • Tamir Zamanı.

Akıtan lavaboyu, bisikletin tekerleklerini, klimanın filtresini çocuklarınızla birlikte tamir edin, değiştirin ya da yıkayın; yatakların çarşaflarını birlikte değiştirin. Bu tür küçük tamir ve ev işleri birlikte zaman geçirebilmek ve bu tür işleri onlara öğretebilmek için harika fırsatlar. El fenerini verin ve siz işi yaparken onunla sohbet edin, ne yaptığınızı anlatın. Yaşı büyüdükçe rolleri değiştirin ve feneri siz ona tutun; ama sohbet ederek birbirinizi tanımaktan asla taviz vermeyin.

  • Yürüyüş Zamanı.

Yakınlarda bir yere gideceğinizde araba yerine birlikte yürüyerek gitmeyi deneyin. Bir yerlere yürüyerek gitmek hayatınızı yavaşlatmak ve özel anlar paylaşabilmek için harika fırsatlardır. Eğer gideceğiniz yere arabayla gitmeniz gerekiyorsa aracınızı uzak bir yere park edin ve yürümeyi deneyin yine de.  Gittiğiniz yer hakkında konuşun, ne düşündüğünüzü paylaşın ve ne düşündüğünü sorun. Yolda gördükleriniz, okulda neler yaptığı ya da okulda kimin kime ne dediği hakkında konuşun. Eğer onu bir yere bırakıp geri dönecekseniz yakınlarda kendinize, kendinizle zaman geçirebileceğiniz sakin bir yer bulun ve kitap okuyun ya da bir arkadaşınızla buluşun. Bekleyen işlerinizi bırakın biraz daha beklesinler. Hayatınıza verdiğiniz bu mola size de iyi gelecektir. Daha sonra çocuğunuzu alın ve eve geri yürüyün. Sohbet etmek için yine harika bir fırsat size.

 

  • Yaramaz Yiyecekler Zamanı.

Evet, sağlıklı yaşam, biliyorum! Ama onlar çocuk ve çocuk gibi yaşamaları gerekiyor. Ve çocuklar büyüyüp birer yetişkin ve anne-baba olduklarında da -evet sizlerden bahsediyorum! – arada yine çocuk olmaya ihtiyaç duyacaklar.

Belli aralıklarla yapacağınız bu eğlenceli kaçamaklar, sürekli yapmadığınız için daha da özel bir anlam kazanacak. Sıcak bir gün ardından soğuk limonata ve kuru pasta, dondurma ya da soğuk kış akşamlarında sıcak çikolata ya da film gecesi için patlamış mısır tüm aileyi birbirine yakınlaştıran anlamlı bir ritüel halini alacak. Dahası fırınlanmış elma ve tarçın, dondurulmuş muz ile yapılmış bir dondurma ya da milkshake gibi sağlıklı alternatiflerle aile kaçamaklarınızı masumlaştırmanız da mümkün.

Önemli olan ne yediğiniz değil, yiyecekler sadece anlamlı zamanlar ve hatıralar yaratabilmeniz için aracı o kadar! Çocuklarınız belki de konuşma başlıklarını, içeriklerini hatırlayamayacaklar ancak aile ritüellerinizi ve birlikteliklerinizi hiç unutmayacaklar. Eğer çocuklarınızla geçirebileceğiniz her anı anlamlı hale getirmeyi başarabilirseniz sadece harika bir anne ya da baba olmayacak aynı zamanda onlara nasıl iyi bir yetişkin ve anne-baba olabileceklerini de öğretmiş olacaksınız. Onlarla geçirdiğiniz her anın ne kadar özel ve değerli olduğunu göstermek için elinizden geleni yapın, geçen zaman geri gelmiyor, unutmayın!

 Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı