Civisilli: Hellimde zihniyet değişikliği olmalı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
EkonomiSürmanşet

Civisilli: Hellimde zihniyet değişikliği olmalı

Ali Civisilli

Arden Gıda Pazarlama Direktörü Ali Civisilli, hellim üretimi ve pazarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Civisilli ülkemizin genel hellim üretim ve ihracıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sektörün son yaşanan Covid-19 salgını dolayısıyla yaşanan sıkıntılardan nasibini aldığını fakat buna rağmen yaptıkları satışlardan ve özellikle yerli tüketicinin Arden markasına duyduğu güvenden memnun olduklarını kaydetti.

Civisilli, ülkemizde kaliteli hellim üretmek için tüm şartların var olduğunu ama sektör içindeki fiyat rekabetinin Covid-19 kriziyle de birleşerek sektöre zarar verici boyuta geldiği savundu ve salgından dolayı tüm dünyada hellim tüketiminin yoğun olduğu ev dışı tüketim sektörünün kapanmasıyla işlerinin gerilemesine koşut olarak, devletin navlun teşviklerini artırmasıyla kötünün iyisi bir durum yaşandığını belirtti.


Devletin verdiği navlun teşvikinin, sadece fiyatta indirim şeklinde kullanılmakta olduğunun ve bunun doğruluğunun tartışılması gerektiğinin altını çizen Ali Civisilli, “Diğer büyük hellim oyuncusu olan Güney Kıbrıs hellimi çok daha değerli olarak satabilirken, bu kadar kırıcı fiyat rekabetine gerek var mı?” diye sorarak, “Bu halimizde yaptığımız adeta ithalatçılara cebimizden çıkarıp hellim yanında para da yollamakla eşdeğerdir” dedi.

Yaşanan aşırı fiyat rekabetinin, aslında sektörün kendi kalesine gol atmaktan başka bir işe yaramadığını belirten Civisilli, bu durumun üretilen hellimin kalitesini de çok olumsuz etkilediğini sözlerine ekleyerek, ana sorunlardan birinin de bu olduğunu belirtti.

Yapılması gerekenlerle ilgili önerilerini de dile getiren Civisilli, devletin yalnızca navlun teşviki vermesinin yanlış olduğunu, desteğin esasen ihraç pazarlarındaki Kuzey Kıbrıs hellim ürünlerinin tüketiminin artırılmasına yönelik olması gereğinin altını çizdi.

Civisilli sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin bugün Türkiye’de tüketilen hellim miktarı olması gerekenin çok altındadır. Devlet ivedilikle Türkiye’deki hellim tüketiminin artırılmasına yönelik reklam & tanıtım faaliyetleri planlamalı ve gereğini hızlıca yapmalıdır. Özellikle son yıllarda reklam alanına giren Facebook, Instagram, YouTube gibi yeni mecralar hem çok etkili hem de uygun fiyatlıdır. İyi bir plan, strateji ve programla kısa sürede hellimin ulaşacağı tüketim miktarı artışı reklamverenleri de şaşırtacaktır.

Diğer ihraç pazarlarında da aynı şey söz konusu olmalı. Verilen teşvik, pazarlama & tanıtım desteği şeklinde olmalı ve ilgili tanıtımın yapıldığını kanıtlayan belgeler ulaştırılmadan, ne desteğe aracılık eden ihracatçı şirket ne de devlet ilgili desteği serbest bırakmamalıdır.

Rekabet her zaman olmuştur ve olacaktır, bu çok doğal ama rekabetin zarar verici olanına devlet müdahalesi gereklidir. Çünkü yalnızca fiyata odaklanmış rekabet, sektörün tüm oyuncuları için hayati derecede tehlikelidir. Bu bakımdan devletin sektöre de danışarak oluşturulabilecek, hellim üretiminin asgari maliyetlerinin belirlendiği bir maliyet çalışması olmalı ve maliyet fiyatı düzeyinde ve altında ürün ihraç edilmesine onay verilmemelidir.”

Son olarak kaliteli üretim yapılmasına, buna koşut olarak keçi-koyun sütü kullanımının planlanması ve teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapan Civisilli, geleceğin parlak olabilmesi için tüm sektörün maksimum iletişim, yardımlaşma, iş birliği ve ortak gayret içinde olması gerektiğini belirterek, sözlerini tamamladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar