Cinayet zanlıları isyanda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Cinayet zanlıları isyanda

Lapta’da geçtiğimiz cuma akşamı Taş ailesi ile Kuloğlu ailesi arasında “ailevi nedenlerle” başlayan kavga neticesinde meydana gelen Bekir Kuloğlu’nun öldürülmesi ile ilgili tutuklanan Umut Taş, M.S.T. (E-16), Ahmet Taş ve Mehmet Taş, 3 günlük tutukluluk sürelerinin ardından mahkemeye gergin geldi.
Mahkeme salonunda avukatına yakınan Umut Taş, “Dayandım, dayandım ama nereye kadar. Doktor istiyoruz gelmiyor. Polise ‘Dedemin ağrıları var’ diyorum. Kale almıyorlar. Polis, ırz düşmanını koruyor” dedi.

Emine UYSAL


Polis, geniş güvenlik önlemi aldı
Polis, duruşma öncesinde veya sonrasında herhangi bir gerginliğe neden olmaması için mahkemeler önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Mahkemelere giriş çıkışları kontrol altına alan polis, duruşmadan önce de Girne Mahkemesi önündeki anayolu bir süreliğine trafiğe kapattı. Zanlılar, kalabalık polis eşliğinde mahkemeye getirildi.
“Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme”, “Adam öldürmeye teşebbüs”, “Meskun mahallede ateş açma”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma” suçlamaları ile tutuklanan 4 zanlı dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Şerife Katip Kır’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, tanık olarak, Girne Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Murat Bayram’ı dinletti.

Polis, tahkikatı anlattı
Mahkemede yeminli şehadet veren Murat Bayram, zanlıların Lapta’da 8 Şubat 2013 tarihinde saat 19.15 sıralarında meydana gelen “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme”, “Adam öldürmeye teşebbüs”, “Meskun mahallede ateş açma”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.
Murat Bayram, Lapta’da 8 Şubat 2013 tarihinde saat 19.15 sıralarında Tanık Erkek Kuaförü’nün önünde, zanlı Umut Taş’ın tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu 7.65 mm Browning marka tabanca ile Bekir Kuloğlu’nu ve Hasan Kuloğlu’nun birer el ateş ederek başından vurduğunu, olayda 50 yaşındaki Bekir Kuloğlu’nun yaşamını yitirdiğini, 26 yaşındaki Hasan Kuloğlu’nun ise ağır yaralandığını anlattı. Murat Bayram, cinayet olayında kullanılan 7.65 mm Browning marka tabancanın bulunup emare olarak alındığını açıkladı.
Murat Bayram, olay sırasında Hasan Kuloğlu’nun da tasarrufundaki bıçak ile zanlı M.S.T. (E-16) ve zanlı Mehmet Taş’ı yaraladığını ancak yapılan doktor kontrollerinin ardından hayati tehlikelerinin olmadığının öğrenildiğini anlattı.
Müfettiş Muavini Murat Bayram, şöyle devam etti: “9 Şubat’ta maktule otopsi yapıldı. Emareler balistik incelemeye gönderildi. Zanlılara ait telefonlar data incelemesi için PGM’ye gönderildi. Zanlıların Başpınar’daki ikametgahlarında arama yapıldı. Birçok görgü tanığından ifade alındı ancak olayı gören birçok kişiden daha ifade alınacak. DNA analizi için zanlılardan örnek alındı. Zanlılardan kan örneği almak niyetindeyiz. Kan örneği verme niyetinde olurlarsa, geniş güvenlik önlemi alınarak Girne Akçiçek Devlet Hastanesi’ne götürülecekler. 4 zanlının da tahkikat amaçlı 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep ederim.”

Zanlılar 8 gün poliste tutuklu kalacak
Zanlıların avukatı Mustafa Şener, müfettiş muavini Murat Bayram’ın zanlılar aleyhindeki 8 günlük tutukluluk talebine itiraz etmedi ve polise yardımcı olma niyetinde olduklarını vurguladı. Şener ayrıca, iki yaralı müvekkili için doktor kontrolünden geçirilmelerini talep etti. 
Yargıç Şerife Katip Kır, zanlıların meseleyle ilgili bağlantılı olduklarına bulgu yaparak, zanlıların şahit ve emarelere müdahale edebileceğine dikkat çekip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için 8 gün süre ile poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar