Böyle vefa görülmedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

Böyle vefa görülmedi

Böyle vefa görülmedi

ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR… Ülkede, son zamanlarda yaşanan, toplumun moralini bozan kötü olaylara inat, güzel şeyler de oluyor. Gemikonağı’nda ikamet eden 88 yaşındaki Zeki Maşara’nın, 3 yıl önce felç olan, kalp hastası eşi 86 yaşındaki Hatice neneye olan vefası, günümüz gençliğine de örnek olacak kadar önemli

KAHVEYE BİLE GİTMİYOR… Vefakar koca Zeki dede, eşi Hatice neneye bebekler gibi bakıyor. Yemeğini yediriyor, her gün üstünü değiştiriyor, banyosunu hiç ihmal etmiyor. Sıkıldığında da onu tekerlekli sandalyesine oturtuyor mahallede gezdiriyor. Eşinin yanından bir an ayrılmayan Zeki dede, 3 yıldır kahveye bile gitmiyor


Duygu ALAN
Gemikonağı’nda 67 yıl önce hayatının kadını Hatice Maşara ile aynı yastığa baş koyan Zeki Maşara, yıllarca gül gibi baktığı eşine 3 yıldan bu yana da çocuğu gibi bakıyor. 
3 yıl önce felç olan Hatice nenenin maddi manevi tüm ihtiyaçlarını eşi Zeki dede karşılıyor.
Hatice nene, kendi başına yürüyemiyor, yemek yiyemiyor, banyo yapamıyor.
Hatice nene, bir eliyle bastondan destek alıyor, diğer eliyle de eşinin elini tutarak güçlükle yürüyor. Vefakar koca Zeki dede, eşi Hatice neneye yemeğini yediriyor, her gün üstünü değiştiriyor, banyosunu hiç ihmal etmiyor. Ona bir şey olacak korkusu ile eşinin yanından hiç ayrılmayan Zeki dede, sıkıldığında da onu tekerlekli sandalyesine oturtuyor ve gezdiriyor.
İlerlemiş yaşına karşın Hatice neneye, dört dörtlük hizmet eden 88 yaşındaki Zeki dede, aldığı emekli maaşı ile evini geçindiriyor, Hatice nenenin sağlık ihtiyaçlarını karşılıyor.

Evlatları da ilgileniyor
Zeki-Hatice Maşara çiftinin 67 yıllık evliliğinde 8 tane evladı oldu. Evlatlarından birini toprağa veren çiftin, 4 tanesi İngiltere’de 2 tanesi Gemikonağı’nda 1 tanesi de Bağlıköy’de ikamet ediyor.
Bağlıköy ve Gemikonağı’nda ikamet eden çocukları, anne ve babaları ile yakından ilgileniyor.
Çiftin yemeklerini ve gündelik ev işlerini aynı zamanda yakın komşuları olan kızları yapıyor.

“Deniz gözlü” kadınını hala çok seviyor
Zeki Maşara, 67 yıllık hayat arkadaşını halen çok seviyor. Eşini “Deniz gözlüm” diye seven Zeki dedenin vefası herkesi duygulandırıyor.
Eşine, yuvasına olan bağlılığı iler takdir toplayan Zeki Maşara, evliliğin kutsal olduğunu ve nikah olurken edilen evlilik yeminine sadık kalınması gerektiğine inanıyor.
Zeki dede, uzun evliliğinin ve eşine karşı bu vefalı tavrının açıklamasını şöyle yapıyor:
“Hatice ile 26 Eylül 1946 yılında evlendik. Evlilik tarihimizi ve o anki mutluluğumuzu dün gibi hatırlıyorum. Birbirimize karşı her zaman saygılı ve hep çok sevecen olduk. Sanırım bu kadar uzun yıllar evli kalmamamızın sırrı da budur. Yoksa birçok örneğini gördüğümüz gibi biz de boşanır, hayatımıza başkaları ile devam ederdik. Vefa diye düşünülen ama aslında benim görev bildiğim eşime yardımcı olmam durumuna gelince; biz evlenirken bir yemin ettik ve hastalıkta, sağlıkta ölüm bizi ayırıncaya kadar omuz omuza, can cana olacağımıza birbirimize söz verdik. Bugün ben o sözümü tutuyorum. Hasta diye bunca yıllık karımı, hayatımın ortağını atacak değilim. Aynı durumda ben olsaydım eminim O da beni bırakmazdı.”

Gururu Hatice neneyi eziyor
Hatice nene ise eşinin yüce sevginin karşısında gururlanıyor ancak bu vefanın ve insanlık örneğinin karşısında da eziliyor.
Eşine kıyamayan ve ona yük olduğunu düşünerek üzülen Hatice nene, hükümetten yardım bekliyor.
Kocasına daha fazla manevi yük olmak istemediğini söyleyen Hatice nene, devletin kendisine bedava bakıcı vermesini istiyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar