Çelebi: Dikmen’e gelince hükümetin parası biter - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 10, 2022
DünyaKıbrısManşet

Çelebi: Dikmen’e gelince hükümetin parası biter

Yüksel Çelebi

Dikmen Belediyesi başkanı ve CTP belediye başkan adayı Yüksel Çelebi,  Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında “Ahmet Özsoy ile Nabız” programına konuk oldu.

Dikmen Belediyesi başkanı ve aynı zamanda 25 Aralık’ta yapılacak seçimlerde Dikmen Belediyesi için Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden yeniden başkan adayı gösterilen Yüksel Çelebi, “Ahmet Özsoy ile Nabız” programına konuk oldu.


Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında konuşan Yüksel Çelebi, Dikmen’de geride kalan başkanlık dönemini değerlendirdi ve yeni döneme ait düşüncelerini açıkladı.

1986 yılında kurulan Dikmen Belediyesi’nin kuruluşunda 25 yaşında olan ve o tarihten itibaren meclis üyesi olarak Dikmen’e hizmet vermeye başlayan başkan Yüksel Çelebi son 4 dönemdir de belediye başkanı. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi özellikle 2018’den beridir bölgede felaketlerin yaşandığına dikkat çekti ancak tüm her şeyin üstesinden gelindiğini vurguladı. Dikmen halkının parası ve öz kaynakları ile Dikmen Belediyesi’nin her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu aktaran Çelebi şunları söyledi:

 

“2022 KEŞKE YAŞANMASA”

Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında Ahmet Özsoy’un sorularını yanıtlayan Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, 2018 yılından sonra çok zor ve kötü şeyler yaşadıklarını hatırlattı. Çelebi, “2018’de sel felaketi geçirdik. Ardından Taşkentte felaket yaşandı sonra ise Akçiçek’te.

Tam bunların yaralarını sararken pandemi çıktı. Pandemi ile mücadelenin sonuna geldik derken 2022’de belediyeyi kapatıyoruz dediler. Tüm belediye çalışanlarının, köy halkının huzuru kaçtı, canı sıkıldı. Adı reform olan ama bana göre reform olmayan bu yasa ile Dikmen Belediyesi’nin kapatılmak istenmesi düşmanca bir yaklaşımdı. Bu adamdan kurtulalım diye belediyeyi kapatalım dediler resmen ama kapattırmadık. Çok kötü şeyler yaşadık keşke 2022 yaşanmasaydı” dedi ve şöyle devam etti:

Yüksel Çelebi

 

“HİÇ BORCUMUZ YOK”

“Son dönemde yaşanan birçok kötü şeye rağmen belediyemizin şu anda hiçbir borcu yoktur. Personelin ek mesailerinin de bugün ödenmesi için çeki imzaladım. Kendi öz kaynakları ile, tamamı Dikmen Belediye sınırlarında yaşayan kendi vatandaşlardan oluşan personeli ile her şeyi üretebilen, her yatırımı (park-bahçe-bina-yapı-sıva vb.) kendi yapan ve 3te 1 maliyeti ile bunları gerçekleştirebilen bir belediyeyiz.

Son 4 yılda yaşadıklarımıza rağmen Şirinevler’in içme suyu hattını bitirdik. Boğazköy ve Göçeri köylerinin bir kısmının içme suyu boru hattını çektik. Dikmen Sağlık Merkezi’ni inşa ettik ve bu merkeze Sağlık Bakanlığı hekim, hemşire, eczacı ve ilaç gönderdi. Boğazköy’e Kıbrıs’ın en güzel muhtarlık binasını yaptık. Dağyolu’na bölge muhtarının toplumsal hizmet binası adı verdiği muhtarlık binasını verdik. Çeşitli hizmetler veriliyor orada. Okullarımıza, sağlık ocağımıza merkezi hükümet bakması gerekirken, Dikmen halkının paraları ile Dikmen Belediyesi bakıyor.”

 

“SPOR KULÜPLERİNE AÇIK ÇEK”

“Belediye sınırlarında 6 spor kulübümüz var. DİGEM var. DİGEM şampiyonumuzdur. Hepsine açık çek, ne ihtiyaçları varsa yapılıyor, yapılacak da. Taşkente yeni halı saha yaptık. Taşkent Spor Kulübü, yukarı ve aşağı Taşkent muhtarlıkları, Taşkent halkının katkıları ile köye yeni halı saha kazandırdık ve bugün (14 Kasım Pazartesi-dün) açılışını yapıyoruz. Göçeri’de mezarı bulunan Barış Manço’nun adına şarkı yazdığı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa mezarlığını restore ettik ve orada hem anma hem de şenlik yapacağız yarın (15 Kasım Salı-bugün) tüm halkımız davetlidir.

 

“HÜKÜMETİN DÖKTÜĞÜ ASFALT KOMEDİDİR”

“Hükümet bölgemizdeki kırsal kesim arsalarına asfalt dökmüş ve alt yapıyı hazırlamış diye gösteriş yaptı. Basın geldi, fotoğraf çektiler kaçtılar. Allah aşkına gelip görün döktükleri yolu. 3 metre genişliğinde, 6 cantimetre kalınlığında, 201 metre yol döktüler. Toplasanız 60 ton asfalt döktüler.

Biz Belediye olarak 2010 yılında 5 bölgeyi asfaltladık ve toplam 5 bin 400 ton asfalt dökmüştük.

Geldiler fotoğraf çektiler bir de döktükleri asfalt önünde. Su yok, elektrik yok, telefon yok, yağmur suyu drenajı yok…Dikmen halkımız merak etmesin ama. Hükümet yapmazsa biz yapacağız.”

 

DİKMENE GELİNCE PARA BİTER

“Merkezi hükümet ne zaman Dikmen’e gelse parası biter. Bizde 4 bölge var kırsal kesim arsası 2si UBP dönemi, 2’si CTP dönemi oluşturuldu. Buralar asfalt bekliyor. Yukarı Dikmen’de vatandaşlar evlerine gidemiyor, asfalt beklerler.

Geldiler 200 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde yol döktüler da fotoğraf çektiler bir de!

Dalga geçerler bizimle!

2021 yılında belediyeye artış verilmedi. 2022’de döviz krizinden dolayı sıkıntı yaşadık. Ne isterse olsun, bu bölgelerimize asfaltlama yapacağız. Mart 2023’te ihaleye çıkmayı planlıyoruz”

 

“GELİRLERİ VERSİNLER, DENETLESİNLER”

“Devlet yerel gelirlerin yüzde 9.25’ini belediyelere versin, dönsün denetlesin. Sayıştaylık gelsin sürekli denetlesin. Göreceksiniz yatırımlar artacak. Bizim hiçbir sakıncamız yok.

Türkiye’den ülkemize gelen su ile mutlu olduk. Şu anda 200 bin ton su tüketiyoruz bunun 100 bini yerel kaynaklarımızdandır. Gelişim oluyor, su kaynakları azalıyor. Ağırdağ, Boğazköy üst bölgesi, Güngör, Taşkent’e Türkiye’den gelen su ulaşamıyor. Su boru hatları döşenemedi.

Devlet bu projeyi hazırlamaz, Su Dairesi bu sorunu çözemezde, 5 sene sonra bu bölgelerimiz susuz kalacak.”

 

ŞİRİNEVLER’E KUMKAPI MODELİ

“Dikmen İmar Planı Ocak-Şubat ayında geçecek. Büyüme daha da hızlanacak ve artacak. Yılbaşından sonra Akçiçek-Şirinevler-Göçeri yolu asfaltlanacak. Ardından Pınarbaşı-Dağyolu sonra Dikmen-Taşkent. Sıra ile. Şirinevler’e park projemiz var. Bir de mega projemiz var. İstanbul Kumkapı modeli şirinevleri eğlence merkezi yapmak istiyoruz. Muhtarlarla ile, köyün önde gelenleri ile halk ile konuşuyoruz. Eğer hemfikir olabilirsek bu projemizi hayata koyacağız ve köyde müthiş bir cazibe olacak.

Pınarbaşı’na halı saha ve kulüp lokali, Dağyolu’nda dinlenme koruluğu, Olbia-Lavinium bölgesinde çocuklar için park ve saha projemiz var.

Bir diğer büyük projemiz ise Dikmen Göl Parkı. İçişleri’nden belli bölgeleri belediyeye tahsis etmesini istedik. İçerisinde restoran, düğün parkı, çocuk aprkı, anfi tiyatro ve göl olacak bir yatırım hedefindeyiz.”

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar