Çatoz Çöplüğü Hastalık Saçıyor

0
Çatoz Çöplüğü Hastalık Saçıyor
Kıbrıs Town Houses

İsmihan YORGANCI
Giderek büyüyen bir çevre ve sağlık felaketine dönüşen Serdarlı (Çatoz) Çöplüğü, bölgede yaşayanları gün geçtikçe tedirgin etmekte. Yetkililerden sorunun çözümü için adım atılmasını bekleyen bölge halkı, “Çatoz Çöplüğü artık gına getirdi” diyerek ilgisizliğe tepki gösteriyor.

Hayvan ölüleri ve atermit parçaları
Çevre köylerin de Serdarlı Belediyesi’ne bağlanması ile geniş bir alana yayılan çöplük, ayrıştırılmayan her türlü çöpün biriktirildiği bir alan durumunda. Hayvan ölülerinin de göze çarptığı çöplükte, kanserojen olan atermit atıkları da açıkta ve çöpler arasında bulunmakta.

Çöpten çıkan dumanlar halkın sağlığını tehdit etmekte
Özellikle kuzeyden esen rüzgarın etkisi ile Tirmen ve Gönendere köyleri yanan çöp dumanının etkisi altında kalmakta. Köylüler, bölgede artan hastalıklara, özellikle kanserdeki artışa işaret ederek, çöpün kontrolsüz depolanmasından ve yakılmasından ne denli rahatsız olduklarını anlattılar. Bölge köylerindeki halk çöpün sorumlusu olan Serdarlı Belediyesi’nin gerekli tedbirleri alması istedi.

Ahmet Serdar: Belediye çöpün kontrolünü sağlamalı
Serdarlı Muhtarı Ahmet Serdar, çöp alanında gerekli önlemlerin alınmadığını söyleyerek, çöpe atılmaması gereken atermit atıklarının çöple birlikte, dumanı soluyanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulundu. Serdar, çöplüğün Serdarlı Belediyesi sorumluluğunda olduğuna işaret ederek, “Ben muhtar olarak sadece öneride buluna bilirim dedi. Serdar, çöplerin Göngör çöplüğüne taşınarak daha sağlıklı bir şekilde depolanabileceğine de dikkati çekti.

Dernek başkanı Karagözlü: Çöpler Güngör Çöplüğü’ne taşınmalı
Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı Vijdan Karagözlü, çöplerin yakılmasına anlam veremediklerini söyledi. Sağlıklı bir çevre ile insan sağlığının iç içe olduğunu anımsatan Karagözlü, bölgede insan sağlığını tehdit eden bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkililerin adım atmalarını beklediklerini söyledi. Karagözlü, çöplerin artık ilkel yöntemlerle toplanıp, depolanmasından vazgeçilmesi gereğine de dikkati çekerek bilimsel yöntemlerinin kullanılmasını istedi. Karagözlü, bölgedeki çöplerin Güngör Çöplüğü’ne taşınması konusunda imkan yaratılmasını da istedi.

“Çöpü gurbetler yakıyor”
Çöplerin Güngör Çöplüğü’ne taşınması için belediyenin gerekli maddi kaynağa sahip olmadığını söyleyen Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, çöpü belediyenin yakmadığını; çöp içinde bulunan metallerden faydalanmak isteyen gurbetlerin, çöpü yaktığından şüphelendiğini söyledi.