Carettalar şerefine tören - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Magazin

Carettalar şerefine tören

GÜLCAN YUVAYA DÖNDÜ:
Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi Merit Crystal Hotel ve Merit Royal Hotel ortak plajından 10. kaplumbağası Gülcan’ı yaşam alanına döndürdü

Merit Crystal Cove bünyesinde bulunan Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi yaralı bir Carettanın daha tedavi edilerek Akdenize’e dönmesini sağladı. Kalabalık bir topluluk ile yuvasına bırakılan Gülcan’a yapılan törende Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk,Merit Hoteller Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş , Merit Crystal ve Royal yöneticilerinin ve misafirlerinin aralarında bulunduğu bir tören ile denize bırakıldı.


Silem Kara: Denizlerimizin vazgeçilmezleri
Törende Merit Crystal Cove bünyesinde açılmış olan Meritta Carettaları Koruma ve Rehabilite Etme Merkezi ile ilgili bilgiler veren Meritta Proje Müdürü Silem Kara şunları söyledi:
“Deniz kaplumbağaları, deniz ve kıyı ekosistemi açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahiptir. Deniz temizliği ve canlı çeşitliliğinin devamlılığı için büyük katkılarda bulunmaktadırlar. Ancak geçtiğimiz yüzyıl içinde kıyılarda artarak devam eden insan faaliyetleri ve deniz kirliliğin artışı ile bu güzel hayvanların yaşam şansı azalmaktadır. Özellikle yumurtlama sezonu içerisinde olduğumuz şu dönemlerde kıyılardaki insan faaliyetleri onlar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Mayıs-Ekim ayları arası deniz kaplumbağalarının kumsallarda ve kıyı bölgelerde çok daha aktif olduğu zamanlardır. Kumsallardaki özellikle sabah 8 akşam 8 saatleri arasındaki insan aktiviteleri yavrulara ve annelere zarar verebilmektedir. Bu sebeple birlikte bir yaşamın mümkün olduğunu unutmadan denizlerimiz ve kumsallarımızı daha bilinçli kullanmalıyız.”

Kesintisiz faaliyet
Silem Kara konuşmasına şöyle devam etti: “Deniz yaşamının devamlılığını sağlayabilmek ve yaklaşık 100 milyon yıl önceden beri dünyamızda yaşam süren bu olağanüstü canlıların yaşam şansını arttırabilmek için faaliyet gösteren merkezimizde tedavi ve bakıma muhtaç deniz kaplumbağaları için gereken tüm yardımlar yapıldıktan sonra en kısa sürede doğal yaşama dönmeleri için çalışmaktayız. Tarafımıza ihbarı gelen deniz kaplumbağalarının hızlıca merkezimize alınması sağlandıktan sonra gerekli kontrol ve muayenelerinin ardından medikal tedavi ve rehabilitasyonları yapılmaktadır. Ayrıca farkındalığı arttırmak için merkezimizde haftanın her günü 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilerimize merkezimiz gezdirilmekte ve bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Gülcan’ın hayatını kurtardılar
Silem Kara konuşmasında yaşamını kurtardıkları Gülcan’a değinmeden de geçmedi. Denizlerimizde insan faaliyetlerine bağlı olarak yaralanan ve birçok hastalıkla mücadele eden deniz kaplumbağalarını tedavi edebilmek kadar onları denizdeyken bulabilmekte kritik bir önem taşımaktadır. Bugün sizlerle birlikte denize göndereceğimiz Gülcan isimli dişi yeşil deniz kaplumbağası boğulma ve dibe dalamama sorunları ile 12.05.2019 tarihinde balıkçı Levent Çiftçi tarafından denizde bulunmuş, kendisi tarafından kritik olan sürede ilk yardım müdahalesi yapılmış ve merkezimize getirilmiştir. Tüm canlılık adına başlattığımız bu güzel işte bizlere yardımları için minnettar olduğumuz, bilinçli ve duyarlı yaklaşımları, hayvanları buldukları andaki kritik olan ilk müdahaleleri yaptıkları için Exeter Üniversitesi öğretim üyesi ve Kaplumbağa Cemiyeti’nden Robin Snape ve ekibine, birçok balıkçı dostumuza tüm insanlık adına teşekkürü borç biliriz.

Bir yılda 20 kaplumbağa kurtarıldı
Yaklaşık 1 yıldır hizmet veren merkezimize 20 deniz kaplumbağası yaralı olarak ulaştırılmıştır. Tedavi başarımızın %85’in üzerinde olduğu merkezimize daha fazla yaralı hayvana ulaşabilmesi ve sağlıklı bir şekilde denizlere geri dönmelerini sağlaması adına daha çok çalışacağımızı bilmenizi ister, hepinize bu mutlu günümüzde bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar