KıbrısManşet

Cami avlusunda dram


Dört çocuk annesi 37 yaşındaki Sevil Öztürk, aylar önce kocası tarafından terk edildi. Biriken ev kirasını da ödeyemeyince 4 çocukla sokakta kaldı

Devrim DEMİR

Sevil Öztürk 37 yaşında böbrek ve şeker hastası. Kocası tarafından terk edilen ve dört çocuğu ile ortada kalan Öztürk, iki buçuk ay önce biriken ev kirasını ödeyemediği için ev sahibi tarafından kapı dışarı edildi.

Günlerce Girne sokaklarında en küçüğü 6 yaşında olan dört çocuğu ile yatıp kalkan çaresiz anne çareyi bir caminin avlusuna sığınmakta buldu.

Ramazan bayramına kadar gündüzleri parkta gecelerini ise sığındıkları cami avlusunda geçiren aile, şimdi tamamen dağıldı.

Devlet en küçüğü 6 yaşında olan 3 çocuğu alarak SOS Çocuk Köyüne yerleştirdi, 14 yaşında olanı ise annenin yanında bıraktı.

SOS Çocuk Köyüne yerleştirilen üç küçük çocuğunu 15 günde bir gören, çaresiz anne Anne Sevil Öztürk, Havadis’e içini döktü.

Eşi tarafından aylar önce terk edildi

Girne’de iki buçuk ay önce eşi tarafından terk edilerek dört çocuğu ile ortada kalan Sevil Öztürk, ev kirasını ödeyemediği için ev sahibi tarafından kapı dışarı edildiğini anlattı.

Yaşadıklarını gözleri dolarak anlatan Sevil Öztürk, “Eşim beni dört çocukla aylar önce bırakıp kaçtı. Biriken ev kirasını ödeyemedim. Ev sahibi zaman verdi ama ben çalışmadığım kimsem olmadığı için kirayı ödeyemedim. Bir gün eve geldim, bütün eşyalarımızı sokakta buldum. Günlerce Girne sokaklarında yatıp kalktık, çareyi bir caminin avlusuna sığınmakta buldum. Bizim camide yaşadığımızı görmesinler diye, gündüzleri Barış Parkı’nda geceleri ise sığındığımız caminin avlusunda yatıp kalktık. Temizlik ihtiyaçlarımızı caminin çeşmesinde giderdik. ” dedi.

“Onlar uyudu ben bekledim”

Dört çocukla sokakta kalınca yaşadığı sıkıntıları anlatan Sevil Öztürk, “Aylarca geceleri güvenle uyuyabileceğimiz bir sokak köşesi aradık. Çocuklarım uyusun diye onların başında bekleyerek aylarca uykusuz kaldım, başlarında bekledim. Kimse bize zarar veremedi” dedi.

“İftar yemeğiyle karın doyurduk”

Kendilerini daha güvende hissetmek için bir cami avlusuna taşınan Sevil Öztürk, Ramazan ayı boyunca nispeten daha rahat günler geçirdi. Camide dağıtılan iftar yemeğiyle çocuklarının karnını doyurdu.

“Sığınma evi dolu bizi almadı”

Çocukları ile birlikte güvende olabilmek için Kadın Sığınma Evine başvuran Sevil Öztürk, oradan da olumsuz yanıt aldı. “Kalabalık olduğumuz için ve dolu olduğu için bizi Kadın Sığınma Evi de kabul etmedi. Cami avlusunda kalakaldık” dedi.

SOS üç çocuğunu aldı

Sevil Öztürk’ün çocuklarıyla yaşadığı perişanlığı gören  birileri devletin yetkili kurumlarını haberdar etti. Sevil Öztürk’ün 6, 10 ve 11 yaşındaki üç çocuğu SOS’e yerleştirildi.

Sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığını da anlatan Sevil Öztürk, “Üç çocuğum SOS’te, onları 15 günde bir görebiliyorum. İlk kez benden ayrıldılar çocuklarım üzüntüden yemeden içmeden kesildi. Bize bir yardım eli uzatsınlar. Çocuklarımla birlikte kalayım” diyerek taleplerini anlattı.

“Para değil bir oda istiyorum”

Gözü yaşlı çaresiz anne, çalmadığı devlet kapısı bırakmadığını belirtirken, “Ne çocuklarım ne ben iyi değiliz. Ben kimseden para istemiyorum, imkânım olmadığı için kiraya çıkamıyorum, tek istediğim tek oda da olsa bir ev ki çocuklarımı yanıma alabileyim. Ben bu toprağın insanıyım, yoksulluk ayıp değil, sağlığım nedeniyle çalışamıyorum. Devlet bize sahip çıksın ben çocuklarımı istiyorum. Benim onlardan başka kimsem yok, onların da benden. Bizi ayırmayın” diyerek yetkililere seslendi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı