KıbrısManşet

Burcu: Uyarılardan yararlanacağına nezaketsizce suçlama yaptıCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla polemik yaratmak yerine, uyarılardan yararlanarak, makamına ve sorumluluğuna yakışır nitelikte, gerçek anlamda epidemiyolojik raporu süratle tamamlaması gerektiğini belirtti
Burcu: Uzmanların sözüne daha çok itibar edilmesi gerekir

Burcu, ayrıca Sağlık Bakanlığı ve hükümetin, gerek İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk uzmanları, gerekse kendi sağlık kurullarındaki değerli uzmanların görüşlerine daha çok itibar etmesi gerektiğini de vurguladı.Barış Burcu ayrıca karantinasız bir biçimde ülkeye girişlerin başlaması yönünde dile getirilen 1 Temmuz tarihinin hangi bilimsel verilere dayalı olarak saptandığını herkes gibi kendilerinin de merak ettiğini belirtti.

“Akıncı’nın açıklamaları kişisel görüşleri çerçevesinde değildir”

Burcu bugün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, COVID-19 pandemisi konusundaki değerlendirme ve açıklamalarını kişisel görüşleri çerçevesinde değil, sürecin en başından itibaren uzmanların veriye dayalı bilimsel görüşleri çerçevesinde yaptığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son yaptığı açıklamada, günlerce bekletildikten sonra Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan raporun gereken nitelik ve ciddiyetten uzak olduğu yönünde uyarıda bulunduğunu vurgulayan Burcu, son açıklamasını da aynı şekilde, doktorlar ve sağlık uzmanlarının konuya ilişkin değerlendirmeleri ışığında yaptığını belirtti.

“Rapor hayal kırıklığı olmuştur”

Burcu, “Kitapçık halinde Cumhurbaşkanlığı’na sunulacağı basın aracılığı ile  duyurulan raporun, epidemiyolojik rapor niteliğinde olmayan iki buçuk sayfalık geçici bir yazı olarak ortaya çıkması, Sağlık Bakanlığı’nın bu raporun hazırlanmasıyla ilgili gereken özeni göstermediğini kanıtlayan büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Beklentimiz en azından Rum tarafının hazırladığı kapsamlı ve detaylı rapora eşdeğer bir raporun hazırlanabilmiş olmasıydı” dedi.

“Makamları ve devleti küçük düşüren, özensizlik ve ciddiyetsizliktir”

Barış Burcu, şöyle devam etti:
“Unutulmamalıdır ki, makamları ve devleti küçük düşüren, özensizlik ve ciddiyetsizliktir. Özensizlik ve ciddiyetsizliği sineye çekmek, makamları ve devleti küçük düşüren sorumsuzluğa ortak olmak demektir. Cumhurbaşkanımız’ın sessiz kalarak bu ciddiyetsizlik ve özensizliğe ortak olması düşünülemez”

Sağlık Bakanı Pilli’ye, “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın yaptığı uyarılardan yararlanacağına nezaketsiz bir biçimde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik ‘bilgi yetersizliği’ ve ‘makamları küçük düşürme’ ve ‘sağlığı siyasete alet etme” suçlamasında bulundu” eleştrisinde bulunan Burcu, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanı, Sayın Cumhurbaşkanımızla polemik yaratmak yerine, uyarılardan yararlanarak, makamına ve sorumluluğuna yakışır nitelikte, gerçek anlamda epidemiyolojik raporu süratle tamamlamalıdır.

Burcu ayrıca karantinasız bir biçimde ülkeye girişlerin başlaması yönünde hükümetçe dile getirilen 1 Temmuz tarihinin hangi bilimsel verilere dayalı olarak saptandığını merak ettiklerini belirtti. Burcu, “Ayrıca şunu da vurgulamak isteriz ki, Sayın Sağlık Bakanı değerli mesaisini, sağlık uzmanlarının önem ve ivediliği konusunda sürekli uyarılar yapmaya devam ettiği pandemi hastanesinin bir an önce devreye girmesi amacıyla kullanmalıdır”

Başa dön tuşu