FutbolManşetSpor

Bunun hesabını kim verecek?
Spor Dairesi 2019 proje kalemindeki 5.7 Milyon TL’yi beceriksizliğinden Maliye’ye kaptırdı. Proje kalemi 2020’de 4 Milyon düşerek 10 Milyon oldu. Başbakan 2019 projelerine yeniden onay verirse 2020’de spora sadece 2.5 Milyon TL’lik yatırım yapılabilecek

2019 PROJELERİ İÇİN 2020’DEN ÇALINACAK: Spor Dairesi’nde müdür ve yönetim kurulu başkanı arasındaki anlaşmazlık, 2019’daki proje kaleminde kalan 5.7 Milyon TL’ye Maliyenin el koyması ile son buldu. Başbakan, bu projelerin yeniden yapılmasına onay verirse, 2020’de 10 Milyon’a düşürülen proje kaleminden yaklaşık 7 Milyon TL 2019 projelerine ödenecek ve başka proje yapılamayacak

 

PROJE KALEMİ 2018 YILINA GERİLEDİ: 2018’de yaklaşık 10 Milyon TL, 2019’da yaklaşık 14 Milyon TL olan proje kalemi Spor Dairesi’nin verimsizliğinden dolayı 2020’de tekrar 10 Milyon TL’ye düştü. Başbakan 2019 projelerine yeniden onay verirse Yusuf Kaptan saha zemininin yenilenmesi, Göçmenköy ve Gönyeli tribün, Kaymaklı ve Metehan’a ışıklandırma gibi gündemde olan projeler yapılamayacak

 

Havadis’in önceki gün manşetten verdiği “tesisler dökülüyor” başlıklı haberi büyük ses getirdi. Bir yandan futbol dışındaki tesislere gereken özen gösterilmeyip yatırım yapılmazken, bir yandan da futbol tesislerine yapılması gereken yatırımların yapılamadığı ve bu yatırımlar için ayrılan paranın da kullanılamadığı öğrenildi.

Gazetemizin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiler ve bekleyen projeler incelenip araştırıldığında, Spor Dairesi’nin bilinçsizde davrandığı ve spora darbe vurulduğu ortaya çıkıyor. 2019’daki hükümet değişikliğinin ardından Temmuz ayında Spor Dairesi Müdürlüğü için tam bir kaos ortamı oluşmuştu. Daire müdürü kim olacak, harcama yetkisi kimde olacak gibi söylemlerle uzun zaman kaybı yaşandı ve 22 Temmuz’da Spor Dairesi Müdürlüğüne Mehmet Özbilgehan’ın atandığı duyuruldu. Ancak spor fonunun kullanma yetkisi ise Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı’nda idi ve bu göreve ise Kemal Deniz Dana atandığı açıklandı. Kısaca hükümet ortaklarından UBP kanadı yönetim kurulu başkanını atadı, daire müdürlüğüne ise küçük ortak HP’den atama oldu. Başbakan ve spordan sorumlu olan Ersin Tatar ise son kararı kendisi verecek deyim tüm harcamaların kendi kontrolünde yapılacağını duyurdu.

Sporun içinden gelen ve hemen her bölgedeki her spor etkinliğine katılmaya özen gösteren Ersin Tatar’ın Başbakanlık görevindeki yoğun işleri, spor organizasyonlarına katılmasına engel olmadı ancak Spor Dairesi’ne mesai harcamasına engel oldu. Dairede müdür başka kararlar ve konuşmalar yaparken, yönetim kurulu başkanı ise başka söylemlerde bulundu gelenlere. Federasyonlar halen ne yapacaklarını ne olacağını kestiremezken, gazetemizde önceki gün çıkan “tesisler dökülüyor” başlıklı haber başka sorunlar ve sıkıntılar olduğunu da ortaya çıkardı.

 

5.7 Milyon TL’lik zarar

Spor Dairesi’nin proje kalemindeki yaklaşık 14 Milyon TL’nin 5.7 Milyon TL’si eski hükümetteki daire yönetiminden kalan rakamdı. Bu kalemdeki para için projeler hazırlanıp ihaleye çıkılması gerekirdi. Daire bu işleri zamanında yapmayı ayarlaması gerekirdi ki yoksa tüm bütçe kalemlerinde olduğu gibi kullanılamayan para Maliye Bakanlığı’na düşecekti. İhaleler zamanında açılması gerekiyordu. İtiraz süreleri, şartname hataları gibi süreçler göz önünde bulundurulmalıydı. Ne var ki Spor Dairesi’ndeki çok başlılık buna engel oldu. Projeler geciktirildi. Aralık sonunda ihaleye çıkıldı. Merkezi İhale Komisyonu’ndan dönen projelere ödenmesi gereken paralar da 2019 yılı bittiği için Maliye Bakanlığı’na kaldı. Yani spora 5.7 Milyon TL’lik yatırım yapılamadı. Spor 5.7 Milyon TL zarara uğratıldı.

 

2020’de yapılamayacak muhtemel projeler

Spor Dairesi’nin 2019’da 5.7 Milyon TL ile yapmayı planladığı projeleri ihale komisyonu web sayfasından görünün, Gençlik Gücü Antrenman Sahası Zemininin Sentetik Çim Yapımı Projesi, İskele Civisil Futbol Sahası Zemininin Sentetik Çim Yapımı Projesi, Merit Alsancak Yeşilova Spor Kulübü Futbol Sahası Zemininin Tadilat Projesi, 6 Adet Level 1 Basketbol Potası Alımı yanında, yapımına başlanan ancak acele ile şartnamesi hazırlandığından 2 katı masrafla kapanması beklenen Atatürk Antreman Salonu Tamir ve Tadilat İşleri var.

Spor Dairesi bu işleri 2019’da yapıp ödeseydi 2020’deki proje kaleminden farklı işler ve yeni yatırımlar yapılabilecekti.

Ancak 2020 yılında yapılması gündemde olan projeler 2019’daki acemi spor yönetiminin kurbanı olabilir. Başbakan Ersin Tatar eğer dairenin zamanında yapamadığı ve bitiremediği 2019 projelerine yeniden onay verirse, 2020’de yapılması düşünülen Yusuf Kaptan sahasının zemini yenilenemeyecek. Göçmenköy ve Gönyeli stadyumlarına tribün yapılamayacak. Yıllardır ışıklandırma bekleyen Kaymaklı’nın Ruso Stadı da, Çetinkaya’nın Metehan tesisleri de ışıklandırılamayacak. Yüzme havuzu yenilenemeyecek. Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu ısıtması yapılamayacak. Girne, İskele, Necati Taşkın spor salonlarının su akıtan tavanları yapılamayacak.

 

Proje bütçesi 2018 yılına geriledi

Spor Dairesi’nin yarattığı bir diğer zarar ise proje kalemindeki kayıp oldu. 2018 yılında proje kalemi yaklaşık 10 Milyon TL idi. 2019 yılı bütçesinde bu rakam 14 Milyon TL’ye çıkarılmıştı. 2020 bütçesinde ise bu rakam yeniden 10 Milyon TL’ye geriletildi.

Spor Dairesinin proje kalemini 18-19 Milyon TL’lere yükseltilmesi için Maliye Bakanlığı’na baskı yapması ve proje sunup para talep etmesi beklenirken, proje kaleminin 14 Milyon TL’den 10 Milyon TL’ye geriletilmesinin sorumlusu da şimdiki spor yöneticileri olarak tarihe geçti.

Başbakan Ersin Tatar’ın spor yönetimi konusunda sorumlulardan bunun hesabını sorması ve gereğini yapması tüm spor kamuoyunun beklentisi.

 

Başa dön tuşu