Bilim ve TeknolojiOyun

Bugüne Kadar En Çok Satan İlk 10 Video Oyunu


Herkesin bir efsane oyunu var. Kimi GTA sever, kimi Sims, kimi Blizzard oyunlarının hastası, kimisi de EA Games’in spor oyunlarının. Ancak bazı oyunlar var ki, her zevke hitap etmedikleri halde bugüne kadar milyonlar satarak, yaratıcılarını servet sahibi yaptı.

Dünyanın en çok satan oyunu olmak ve unutulmamak için illa öyle en zevkli oynanan oyun olmaya da gerek yok. Yeter ki, arkanızda dev bir pazarlama bütçesi ya da o güne kadar eşi benzeri olmayan bir yenilik olsun. Örneğin Nintendo Wii’nin Motion Plus ile oyuncuları koltukta oturmaktan kurtararak, ayağa kaldırması gibi. Aşağıda sıraladığımız oyunlar, gerçekten eğlendirmeleri veya büyük pazarlama bütçelerine sahip olmaları ya da o güne kadar eşi benzeri olmayan bir yeniliği oyun dünyasına getirdikleri için milyonlarca kopya satarak “Dünyanın en çok satan ilk 10 video oyunu” listesine girmeyi hak kazandı. Listemiz, bu sefer tersten. Yani en çok satan oyun, bu yazının en sonunda sizi bekliyor.

10. New Super Mario Bros.

Nintendo DS için dünya çapında satılan bu oyun 30 milyon 800 bin kopya sattı. Nintendo için oyunlarını hangi platform için piyasaya sürdüğü önemli değil. Her zaman çok satmayı başarıyor.

9. Pokémon Red and Blue

Game Freak’in geliştirdiği, Nintendo etiketiyle satılan ve 1996 yılında Gameboy için üretilen bu oyun 31 milyon 380 bin kopya sattı.

8. Wii Sports Resort

Nintendo Wii’nin Motion Plus oyun kumandasını destekleyen Wii Sports Resort, ev partilerinde arkadaşlara meydan okumak için idealdi. Toplam 33 milyon 60 bin kopya sattı.

7. Overwatch

Blizzard’ın first-person shooter tarzı multi platform oyunu 35 milyon kopya sattı. Play Station 4, Xbox One ve Windows işletim sisteminde oynanabiliyor.

6. Mario Kart Wii

Mario’nun en eğlenceli oyunlarından biriydi. Tüm Mario karakterleri go kart araçlarıyla yarışıyordu. 37 milyon 20 bin kopya sattı.

5. Super Mario Bros

Dünya çapında 40 milyon 240 kopya sattı. Kırmızı şapkalı tesisatçının, bugüne kadar en çok satan oyunu oldu.

4. Wii Sports

Nintendo’nun oyucularının becerilerini artırmak için konsolla beraber sattığı ve ayrı paket halinde de satılan oyun 82 milyon 830 bin sattı.

3. Grand Theft Auto V

GTA serisinin son oyunu 90 milyon kopya sattı ve bugüne kadar üreticisi Rockstar’ın en çok sattığı oyun oldu.

2. Minecraft

Piksellerle bir dünya kurmanızı sağlayan Mojang’ın multi platform oyunu bugüne kadar 144 milyon kopya sattı.

1. Tetris

Gameboy ve Gameboy Color versiyonlarıyla efsane olan ve 1984 yılında piyasaya çıkan Tetris, 170 milyon kopyayla dünyanın bugüne kadar en çok satan oyunu. Arka planda çalan Rus müziğinin tınısı hâlâ kulaklarda.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı