KıbrısManşet

Bu utanç hepimizin

Her yıl binlerce göçmen kuşu ağırlayan Gülseren Göleti  S.O.S veriyor. Gölet ve etrafındaki yeşil alan çöplüğe, gölet suyu ise karışan lağım suları nedeniyle çirkefe dönüştü


Her yıl kasım ayında flamingolara ev sahipliği yapan Gülseren Göleti ve etrafındaki yeşil alan, çevre bilincinden uzak kişilerce kirletildi.

Göletin içerisinde ve kıyısında plastik su şişeleri, alkol şişeleri kartonlar hem doğaya zarar veriyor hem de çirkin bir manzara oluşturuyor.Doğaya saygısızlık bununla da kalmıyor, lağım suları gölete akıyor.

 “Tam anlamıyla vandallık”

Gazimağusalılar, böylesine güzel bir göletin bu şekilde kirletilmesinin kabul edilir olmadığını söyledi. Havadis’e konuşan bölge halkı, “Flamingolara ev sahipliği yapan ve muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Gülseren Göleti’nin kirletilmesi çok üzücü bir durum. Ortaya çıkan manzaranın adı tek kelime ile doğa katliamı” dedi.

Bölge halkı, kentin lağım sularının  gölete deşarj olmasının ise ayrı bir rezalet olduğunu ifade etti.

Mağusa’da halk, Gülseren Gölet’ine yapılan muameleyi “Vandallık” olarak niteledi.

 

“Uyarı levhasını dikkate alan da yok”

Gülseren Göleti’nde bulunan uyarı levhasına da dikkat çeken bölge halkı, “Uyarı levhasını da dikkate almıyorlar. Saygısızlığın da bu kadarı fazla” diye isyan etti.

Mağusa’da vatandaşlar, bölgede daha etkin bir denetim yapılmasını istedi.

 

Ali ELMASBaşa dön tuşu