FutbolKöşe YazarlarıSpor

Bu ne hal Düzkaya?


Süper Lig’de haftanın en önemli maçlarından biri Gönyeli-Düzkaya mücadelesi idi. Son haftalarda kazanan Gönyeli, savunma göbeğinde iki oyuncusundan yoksun ve 5 puan gerisindeki Düzkaya’yı konuk etti tepede.

Henüz 40ıncı saniyede Keita Gönyeli savunması arasından kurtardığı topta kaleci Kemal ile karşı karşıya kaldı ve topu dışarıya attı. İşte bu pozisyon Düzkaya’nın maçtaki tüm şansıydı sanırım.

Gönyeli 6-1 mağlup etti Düzkaya’yı dün ve 3-5 dakika daha maç oynansa 7-8 de olabilirdi. Özellikle ilk 45 dakikada Gönyeli’nin karşısında Süper Lig takımı yok gibiydi. Çatalköy’de topa vuran adamları alıp Gönyeli’ye getirdilerdi sanki. Kademe yok, paslaşma yok, savunma yok, kanatlar yok, hücum futbolu yok çok ilginç bir ilk devre izledik.

Savunma merkezindeki Talat ve Okan Kibar’ın cezaları nedeniyle oynamaması kırmızı-beyazlılara 6-1’lik mağlubiyeti getirdi. İlk golü altıpas içindeki Gönyeli futbolcusu uzaktan atılan şutu tamamlayarak yeyen Düzkaya, ikinci golü gereksiz yapılan penaltıdan gördü. Üçüncü golde, Gönyeli futbolcusu ceza sahası üzerinde topu kontrol etti, sektirdi, kaleye baktı, yatıp vurdu. Tüm bunlarda Düzkaya sahada yok gibiydi.

Gönyeli’nin 3-0 üstünlüğünde biten ilk 45 dakikanın ardından Düzkaya ikinci devreye iyi başaldı.

Yukarıdaki “topa vuran adamları alıp geldi” benzetmemi ikinci devrede “Düzkaya takımı maça yetişti” benzetmesi ile yazabilirim mesela. Kanatlar işlemeye başladı, orta saha paslaşmaya, kaleye şut çekmeye başladılar ve Gönyeli kalesinde ataklar gelişti. Ancak bu oyun savunma anlamında pek işlemedi.

Risk almaya başlayan Düzkaya bir yandan ataklarını sıklaştırırken, savunmada da açıklar verdi ve Gönyeli’de günün başarılı isimlerinden Tufan, Yağış, Kahraman ve Sylla hızlı hücumları iyi değerlendirerek farklı galibiyete ulaştılar.

Açıkçası Düzkaya’dan daha iyi bir direnç bekliyordum. Evet savunma merkezinde önemli 2 eksik var ancak yerine girenler de bu takımın bir parçası neticede. 9 kişi çıkmadılar sahaya. Ancak Düzkaya Gönyeli karşısında hiçbir varlık gösteremedi. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir…Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı