Borçlardan kurtulma stratejileri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiKöşe YazarlarıSürmanşet

Borçlardan kurtulma stratejileri

Günümüzün ekonomisi birçok insanı borçlandırdığı için insanlar borçlarını ödemeyi veya tamamen borçtan kurtulmayı istediklerini belirtiyorlar.

Ancak bunu yapmanın en iyi yolundan veya nereden başlayacaklarından emin değiller.


Gerçekten herkes için mükemmel çalışan tek bir “en iyi strateji” yoktur. Bundan dolayı strateji seçiminde kararlar kişi bazında değerlendirilmeli. Bu yazıda borç ödeme stratejilerini inceleyelim.

Borç kartopu stratejisi

Borç kartopu stratejisi, ABD’de finansal guru olarak kabul edilen Dave Ramsey tarafından popüler hale getirilen bir borç geri ödeme stratejisidir. Bu yöntem, tüm borçlarınızı (krediler, kredi kartları vb) listelemenizi ve bunları en küçük bakiyeden en büyüğüne doğru sıralamanızı ister.

Sıraladıktan sonra en küçük bakiyede olan borcu ilk olarak ödemeli ve bu sıraya göre borçlarınızı azaltmalısınız.

Bu yöntem faiz oranına bakılmaksızın yapıldığı için rasyonel olmamakla birlikte borç ödeme alışkanlığı sağlamasından dolayı kullanılmaktadır.

 

Borç çığı stratejisi

Borç çığı stratejisinde, borçlar en yüksek faiz oranından en düşük seviyeye doğru (bakiyeye bakılmaksızın) listelenmelidir. Ardından, ilk önce en yüksek faiz oranına, daha sonra ikinci en yüksek faiz oranına sahip borçlar ödenerek sıra bozulmadan bakiyeler geri ödenmelidir.

George Samuel Clason’un 1926 yılında yazdığı Babil’in En Zengin Adamı kitabında bahsettiği borç ödeme hikâyesi ile yazımızı bitirelim.

Profesör Franklin Caldwell’den arkeoloji bölümünde çalışan Profesör Alfred Shrewsbury’ye gerekli çevirilerin yapılması için Babil’de bulunan 5000 yıllık 5 tablet gönderilir. Borçlar ile ilgili olan kısımları sizin için özetleyeyim.

“Birinci Tablet (AlfredShrewsbury Çevirisi)

Dolunay gökyüzünde parlarken doğum yerim Babil’de her anlamda saygıya değer bir insan olmak için bütün borçlarımı ödemek kararıyla Suriye’de kölelikten dönen ben, Dabasir yapacaklarımı bu kil tablete yazıyorum. İyi dostum altın tüccarı Mathon’un planını uygulayacağım. Gelirimin onda birini ayırarak kendim için saklayacağım.

 

İkinci Tablet

Ayın dolunay olduğu gece gelirimin onda ikisini bana güvenerek borç veren kişilere eşit bir şekilde bölüştürerek vereceğim.

 

Üçüncü Tablet

Borç ödemek borçtan kaçmaktan daha kolay borçlu olduğum kişilerin isteklerini karşılayamasam da hepsi ile ilgileneceğim.

 

Dördüncü Tablet

Ay gene dolunay. Parayı plana göre bölüştürdüm. Onda birini kenara ayırdım. Onda yedisini yaşamamız için harcaması üzere karıma verdim. Kalanı eşit olarak alacaklılar arasında paylaştırdım.

 

Beşinci Tablet

Bugün son kalan borcumu da ödedim. “[1]

 

Bu yazıda borç ödemek için 3 farklı strateji ile tanıştık. Size uygun olan hangisi?

 

[1]Clason, G. S. (1988). Therichestman in Babylon. BerkleyBooks.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar