Bond şiddet dozunu artırdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Sinema

Bond şiddet dozunu artırdı

Bond şiddet dozunu artırdı

Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nden araştırmacılar, James Bond ‘un 22 filmini izledi. Araştırmacılar, şiddet görüntülerini "hafif veya ciddi" olarak sınıflandırdı.

Araştırmacılar, 2008 yapımı ''Quantum of solace'' filminin, seri filmlerin ilki olan 1962 yapımı ''Dr. No''dan iki kat fazla şiddet sahneleri içerdiğini gördü.


En az şiddet içeren filmin 1973 yapımı ''Live and let die'' olduğu vurgulandı.

Yumruklaşma gibi ''hafif'' şiddet eylemlerinin sayısının filmlerde neredeyse aynı kaldığı, yaralanmaya ya da ölüme neden olan silahlı saldırılar, patlamalar gibi ''ciddi'' şiddet eylemlerinin sayısının ise 3 kat arttığı belirlendi.
''Archives of Pediatric and Adolescent Medecine'' dergisinde yayımlanan araştırmada, İngiliz aktör Daniel Craig'in canlandırdığı, 2012 yapımı son James Bond filmi "Skyfall" izlenmedi.

Araştırmacılar, bu tür sahnelerinin gençler tarafından izlenmesinin şiddet eylemlerine duyarlığın azalmasına ve saldırgan davranışlara neden olabileceğine dikkati çekti.

Ian Fleming'in ilk olarak 1953 yılında kaleme aldığı romanında yer verdiği "James Bond" isimli İngiliz istihbarat ajanının maceraları, 1962 yılında ilk kez beyaz perdeye uyarlanmıştı.

İlk filminde İskoç aktör Sean Connery'nin canlandırdığı kod adı "007" olan James Bond ile ilgili bu yıla kadar 23 film çevrildi.

İngiliz aktör Daniel Craig'in canlandırdığı son James Bond filmi "Skyfall" Türkiye'de geçen ay vizyona girdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar