EdebiyatSanat

Biz Devrime Çok İnanmıştık kitabı satıştaHavadis Gazetesi yazarlarımızdan Halil Paşa’nın “BİZ DEVRİME ÇOK İNANMIŞTIK” kitabı satışa çıktı.

Kitapta, 1970’li yılların ikinci yarısından başlayarak 12 Eylül 1980 askeri cunta döneminin ertesine uzanan, yazarın kendisinin de katıldığı Türkiye devrimci öğrenci hareketlerinin, faşistlerle ve destekçileri devlet, hükümet ve de kolluk güçlerine karşı yaşamın hemen her alanındaki mücadeleleri anlatılmış.

Kitapta ayrıca Türkiye’deki Kıbrıslı öğrenci derneklerinde yaşanan siyasi tartışma ve olaylar da yer alıyor.

Yazar, 1975-80 yılları arasına sığan 78 kuşağı yıllarında, hem kendisinin ve siyasi hareketinin, hem de diğer sol hareketlerin içine düştüğü hataları işaret ediyor. Bu anlamda kitap aynı zamanda bir özeleştirinin de yazımıdır.

Kıbrıslı devrimci öğrencilerinden Mustafa Ertan ve Ercan Turgut’un Adana ve Ankara’da öldürülmeleri olaylarını da araştırılmış ve birinci elden şahitlerle yola çıkılarak bu iki siyasal cinayette perde gerisi aralanmaya çalışılmış.

Kitapta, “Üçüncü Kuşak Kıbrıslı Türk Solu” diye isimlendirilen Kıbrıslı 78 Kuşağının Türkiye solu ile dayanışması ve Kıbrıs Sorununa bakış açısını ne ölçüde etkilediği de satır aralarında ortaya konmuş.

1970’li yıllarda İzmir, Ankara ve Lefkoşa’da yaşam biçimlerinin anlatıldığı kitapta okur zaman zaman kendisini yarım yüzyıl öncesine nostaljik bir yolculuğa çıkmış buluyor.

Kitap Lefkoşa’da Khora, Işık kitapevleri ile Galeri Kültür’de ayrıca DEVPA ve Metropol Süpermarketlerde satışa sunulmuş.

Mağusa’da Evrim Kırtasiye, Güzelyurt’ta ise Khora kitapevlerinde raflarındaki yerini aldı.

 
Başa dön tuşu