KıbrısManşet

Bisikletler ara bölgeyi delecek

Liderlerin bir araya gelmekte dahi sıkıntı yaşadığı bir dönemde, Lefkoşa Türk ve Rum Belediye Başkanları Lefkoşa için ortak projeyi adım adım hayata geçiriyor.

İKİ YAKA BİRLEŞECEK: Lefkoşa Türk ve Rum Belediyeleri’nin ortak projesi ile hayata geçirilecek olan “Kanlıdere Bisiklet ve Yürüyüş Yolları Projesi” başkentin iki yakasını birleştirecek. Proje kapsamındaki bisiklet ve yürüyüş yolları Lefkoşa’nın güneyinden başlayıp ara bölgeden geçerek kuzeyde devam edecek

FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI BAŞLADI: BM, AB ve Lefkoşa’nın iki belediye başkanı, “Kanlıdere Bisiklet ve Yürüyüş Yolları Projesi” için ara bölgede incelemelerde bulundu. Fizibilite çalışması Eylül sonu tamamlanması hedeflenen projenin uygulanmasına 2019 sonbahar veya 2020 yılı başında geçilecek

DEREBOYUN’DAN TAŞKINKÖY’E: Proje AB’nin 5,5 milyon Euro’luk hibesi ile gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, Kanlıdere boyunca Lefkoşa Şehir Kulübü’nden,  Ortaköy ve Domuzcular Burnu güzergahı takip edilerek Taşkınköy’e kadar 5 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacak

Lefkoşa’da Avrupa Birliği’nin (AB) 5,5 milyon Euro’luk hibesi ile gerçekleşecek “Kanlıdere Bisiklet ve Yürüyüş Yolları Projesi” için ilk adım atıldı.

Bisiklet ve yürüyüş yolu, Lefkoşa’nın güneyinden başlayıp ara bölgeden geçerek Lefkoşa’nın kuzeyinde devam edecek ve şehrin her iki yakasını birleştirecek.

LTB’den verilen bilgiye göre, proje için Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi, BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar,  Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Kostantinos Yorgacis ve AB yetkilisi Maarten Verwey ile birlikte önceki gün ara bölgede incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinde her iki belediyeden teknik ekipler de yer aldı.

Mayıs’ta mutabakata varılmıştı

“Kanlıdere Bisiklet ve Yürüyüş Yolları” projesi, BM ve AB’nin himayelerinde geçen ay gerçekleşen ve Lefkoşa’nın her iki belediye başkanını buluşturan toplantıda karara bağlanan İşbirliği Deklarasyon konularından biridir.

Lefkoşa İmar Planı kapsamında bir proje olan ve 2001’den beri finans bekleyen “Kanlıdere Rehabilitasyon Projesi” Harmancı tarafından 2016’da tekrar gündeme getirilmişti. 2016-2018 yılları arasında LTB’nin gerçekleştirdiği lobiler ve girişimlerle uluslararası temaslar ve İki Toplumlu Çevre Komitesi’nin katkı koymasıyla bütçesi onaylanan projenin uygulanmasına Nisan 2018 itibarıyla başlandı.

Projenin ilk etabı olan “Kanlıdere Bisiklet ve Yürüyüş Yolları Projesi” için AB tarafından yaklaşık 30 milyon Türk Lira’lık (5.5 milyon Euro) bütçe ayrıldı. İlk etapta fizibilite çalışması başlatılan projede bağlamında derenin sınırları yeniden teyit edilecek, sel taşkınlarına yönelik tasarlama kriterleri belirlenecek, derenin belirli aralıklarla kesitleri alınacak ve buna göre tasarımlar geliştirilecek.

Fizibilite çalışması Eylül 2018 sonu tamamladıktan sonra uygulama projelerine geçilecek ve ihale dosyaları hazırlanacak. Projenin uygulanmasına 2019 sonbahar veya 2020 yılı başında geçilecek.

İlk etap 4 bölgeyi kapsayacak

İlk aşaması 5 kilometre uzunluğunda olan proje Lefkoşa Şehir Kulübü, İngiliz Elçiliği civarından başlayarak Mehmet Akif Caddesi’nin (Dereboyu) tümünü, Ortaköy bölgesini ve Domuzcular Burnu ile Taşkınköy Sosyal Konutları’nı kapsayacak şekilde gelişecek.

Dere kenarlarına oyun ve spor alanları

Proje kapsamında dere yatağı kenarlarına ışıklandırılmış bisiklet yolları, yaya yolları, daha geniş alanlarda çocuk oyun sahaları, spor aktivite alanları, büfeler, tuvaletler, otoparklar, küçük göletler, dere yatağında yaşayan bitki ve hayvanların doğal bir habitat içerisinde yaşamalarını sağlayacak ortamlar yaratılacak.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı