Birbirinden Lezzetli Kıbrıs Yemekleri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 29, 2023
YaşamYemek

Birbirinden Lezzetli Kıbrıs Yemekleri

Birbirinden Lezzetli Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs’ta yaşam genellikle aile ve yerel halkla iç içe sürmektedir. Kıbrıs’ta yaşayan yerel halk genellikle kış aylarında büyük şehirlere göç ederken yaz geldiğinde ise köylerine giderek tertemiz havası ve doğasıyla yaz aylarını köylerinde geçirmektedir. Ayrıca köylerine göç eden yerel halk ise yemeklerini tamamen kendilerine özgü olan bölgesel lezzetleri tercih ederek hem tüketirken hem de kış aylarında şehirde yaşayacağı zamanlar için kışlık yiyeceklerini de hazırlarlar.

kıbrıs tatlısı


Kıbrıs, tıpkı ülkemizde olduğu gibi gelenek ve göreneklerine oldukça bağlı ve yöresel lezzetleri açısından oldukça üne sahip bir ada ülkesidir. Kıbrıs yöresel yemekleri arasında olmazsa olmaz Kıbrıs tatlısı helim peyniri, zeytin ve mezelerin dünyanın hemen hemen her bölgesinde tanınan lezzetli yemekleri arasındadır. Farklı yörelere göre hazırlanan bu lezzetlerin yapılış şekilleri farklılık gösterse de lezzeti ortak noktası olarak bilinir.

tarhana

Günün En Lezzetli Yemeği: Tarhana Çorbası

Kıbrıs’ın lokumu kadar meşhur olan bir lezzetli tadı ise tarhana çorbasıdır. Ancak Kıbrıs’ta öyle bir durum vardır ki, bazıları tarhana çorbasını hiç sevmezken bazıları ise tarhana çorbasız öğünü geçirmez. Yıllar boyunca anneden kızlarına ve kızlarından kızlarına geçerek devam eden bu lezzetli tarhana çorbası tarifi, Kıbrıs için en önemli lezzetler arasında yer almaya devam etmiş ve günümüzde de devam eden bir yemek çeşididir.

Hazırlanış bakımından zahmetli olsa da tüketimi konusunda oldukça çabuk olan Tarhana Çorbası, Kıbrıs’ı yansıtan en önemli lezzetler arasında yerini almaya devam etmektedir. Kıbrıs’a gittiğinizde bu yöreye ait yapılmış tarhana çorbasını içmeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

mandalina lokumu

Tatlı Denildiğinde Kıbrıs’ta Aklan Gelen İlk Şey: Lokum

Dünyanın hemen hemen her bölgesinde lokum denildiğinde ilk akla gelen Türk Lokumlarıdır. Ancak Yavru vatan Kıbrıs’ta Lokum konusunda isminden söz ettiren bir ada ülkesidir. Bu konuda önemli olan nokta ise Kıbrıs’ında bir Türk bölgesi olduğu ve bu bölgeye bu yöreye ait lokumlarının olmasıdır. Kıbrıs’a has ve özgü olarak hazırlanmış ve üretim şekli farklı ve lezzetli olan Kıbrıs Lokumu Kıbrıs’ta oldukça popüler hale gelen bir tatlı çeşididir.

Türkiye’de yüzlerce çeşit lokum olmasına rağmen Kıbrıs’ta ise ince dilimlere ayrılmış bademle bütünleştirilerek üzerine bergamot eklenerek farklı bir lezzet ortaya çıkan Kıbrıs Lokumu bulunur. Yöresel bir lezzet olmasına rağmen Türk Lokumlarına rakip olabilecek kadar eşsiz bir lezzete sahiptir.

çoban salatası

Kıbrıs’a Has Lezzetli Mezeler

Kıbrıs’ta oldukça fazla bulunan meyhane ve restoranların olması sebebiyle meze konusunda da kendini ispatlamış ve dünyaya yayılan farklı mezeler bulunur. Bu nedenle Kıbrıs’ta farklı bölgelerde farklı lezzetlerde bulunan meze çeşitleri bulunmaktadır.

Mezeler, mevsimlere göre farklılık göstererek her mevsime özgü meze çeşidi bulunmaktadır. Ancak kış aylarının olmazsa olmaz mezeleri arasında humus, çoban salatası, sığır eti ve sığır sosisi kış aylarında restoran ve meyhanelerde eksik olmayan mezelerdir. Kıbrıs’a ait olan birçok yöresel lezzete tarifdefterinet sitesinden göz gezirebilir, Kıbrıs seyahatiniz sırasında eşsiz lezzetlere sahip farklı mezeleri tadarak eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar