BasketbolKöşe YazarlarıSpor

Bir sezon daha kapandıBasketbol Erkekler Süper Ligi’nde sezon önceki akşam noktalanırken iyisi ile kötüsü ile bir lig daha geride kaldı.

Sezon öncesi yaşanan krizlere rağmen yine de erkeklerde kapanış güzel oldu. Ligin en büyük favorisi Yakın Doğu Üniversitesi sezonu yenilgi yüzü görmeden tamamladı. Halit Kıryağdı iki yıl önce geçtiği takımın başında ikinci şampiyonluğunu aldı. Hoca, çalışmasının karşılığını aldı. Başta takımın gizli liderleri Hakan Atamtürk ve Murat Tüzünkan olmak üzere YDÜ camiasını kutlarım. Sezon ortasında Mandic krizine rağmen olayı doğru yönettiler ve başardılar. Kaptan Halil Kutruza bu ülkenin en iyi oyun kurucusu olduğunu da final serisinde göstererek haklı bir “Finalin en değerlisi” oldu. Ahmet Dağer profesyonelliği ve efendi yapısıyla kendinden söz ettirdi. İhsan, iyi bir savunmacı olmasının yanında hücumda da kendini gösterdi. Berkem, yaşı 18 ama oynadığı oyun dev gibi… Sercem, Macura ve en önemlisi ABD’li genç pivot Palmer’ın karakterli oyunlarının yanına gençlerden Ferit, Doğukan, Baran, Alp ve hata yapmış olsa da Günay takımları için elerinden geleni yaptılar. Yakın Doğu’yu tebrik ederim ama iş şimdi başlıyor. Transferde yıldızlara talipler olacak onları nasıl tutacaklar göreceğiz.

Lefke Avrupa Üniversitesi finalde kaybetti ama bu yıl hem idari yönden hem de takımsal olarak çok iş yaptılar. Rektör Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, Rektör yardımcısı ve Kulüp Başkanı Doç. Dr. Akın Cellatoğlu, Basketbol Şube Sorumlusu Mustafa Üstünel’in üstün gayretleri ile LAÜ iyi bir organizasyon oldu. Orhun Mevlit yönetiminde finale çıkmayı başardılar. Evet, şampiyon olamadılar ama Koopspor’u devirmek onlara yetti. Mavilerde, Doğukan, kaptan Mustafa, Berk, Arif, Hamit, Kaan, Mehmet, Adnan,  Balentine ve Rajko’dan oluşan çekirdek kadro ile finale kadar gelindi. Bu takım iki yıldır final oynuyor ama kaybediyor. Yeni sezonda doğru isimlerle kurulacak kadro başarılı olur. LAÜ, arkasında 20 sayı da yeseler 30 sayı da yeseler hiç desteği kesmeyen taraftarla zafere giden yolu bulacaktır. Başta M.Ali Yükselen, Akınc Cellatoğlu ve Mustafa Üstünel’den oluşan beyin takımının bunu da başaracağına inancım tamdır. “Yatırıma devam Maviler!”

Basketbol Federasyonu yeni sezon için kolları erken sıvamalıdır. Yaptıkları çok iş var bu doğru ama en büyük sıkıntıları “Hakem”. Bu konuyu ciddi şekilde masaya yatırıp kurslar açıp hakem sayısını artırmalıdırlar. Erkekler Ligi’nde yapılan haber servisi Kadın Ligi ile alt liglere de yapılırsa hem oynayanlar memnun olur hem de sponsor bulunmasında yol alınır. Federasyon yeni sezon için çalışmaya hemen başlayıp sponsorlarını, hakemlerini ve yeni bir planlamayla yola çıkmalıdır. Ayrıca Erkekler Ligi’nde takım sayısının artırılması yanında yabancı sayısının ne olacağı da erken zamanda çözümlenmelidir. Ahmet Sütcü ve ekibi bu sezondan ‘zaman zaman hata yapsalar’ da alınlarının akıynan çıktılar.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı