Kıbrıs

Bir köy telef oldu

ATIK SULAR DEREYE… Haspolat Arıtma Tesisi, kapasitesinin üzerinde atık alıyor. Evsel atıkları arıtma işlemi için dizayn edilen Haspolat Arıtma Tesisi’ne, peynir altı suları ve mezbaha atıkları da boşaltılıyor. Yeteri kadar hizmet veremeyen tesisten taşan atık sular dereye karışarak Gazimağusa’ya kadar ulaşıyor

CİDDİ SAĞLIK TEHLİKESİ… Çayönü, Köprülü ve Güvercinlik’te yaşayan çocuklar, sivrisinek ısırıklarından kaynaklanan yüksek ateş nedeni ile hastaneye başvururken aileler, tedirginlik içerisinde. Bölgelerde yaşayan birçok vatandaş, sivrisinek sorununa eğer önlem alınmazsa daha ciddi boyutta sağlık sorunları yaşamaktan endişe ediyor

ALIKAN: CANIMIZA TAK ETTİ… Köprülü Köyü Muhtarı Turgay Alıkan, Haspolat Arıtma Tesisi’nden dereye karışan atık suların Çayönü ile Güvercinlik arasındaki ovada biriktiğini söyledi. Dereden beslenen sivrisinekler nedeni ile yaşamın çekilmez hale geldiğinden şikayet eden Alıkan, “Canımıza yetti” diyerek isyan etti

Duygu ALAN
Haspolat Arıtma Tesisi’nden taşarak dereye karışan atık sular, Haspolat’tan Gazimağusa’ya kadar uzanıyor.
Dereden yayılan kötü koku, Haspolat’ta, Güvercinlik’te, Köprülü’de ve Çayönü’nde ikamet eden vatandaşa nefes aldırmıyor. Lağım sularından beslenen sivrisinekler ise göz açtırmıyor. 
Yaz mevsiminin başlaması ile birlikte artan sivrisinekler, Haspolat’ta ikamet eden vatandaşlardan sonra Çayönü, Güvercinlik ve Köprülü’de yaşayan vatandaşların da tepkisine neden oldu.
Sivrisineklerin sayıca oldukça fazla olduğundan yakınan köylü, geceleri uyku uyuyamadıklarını söyledi.
Sivrisinek ısırmalarının ardından kaşınan bölgelerin yara bere içerisinde kaldığını kaydeden köy halkı, birçok çocuğun da sivrisineklerin taşıdığı mikrobu kaptığını bu nedenle hastalandığını ifade etti.
Çevre kirliliği, kötü koku, sinek, haşere derken yaşamın çekilmez hale geldiğini söyleyen Çayönü, Güvercinlik ve Köprülü’de halk, yetkililerin bir an önce harekete geçerek bölgedeki sorunlara çözüm üretmesini istedi.
Pislik içerisinde yaşamaktan usandıklarını ifade eden halk, mevcut durumun devam etmesi halinde kısa süre içerisinde bölgede, salgın hastalıkların da baş göstereceğini öne sürerek, yetkilileri uyardı.

Çocuklar isyan etti
Çayönü, Köprülü ve Güvercinlik’te ikamet eden çocuklar, sivrisineklerden yana dertli.
Sivrisineklerin arı büyüklüğünde olduğunu söyleyen çocuklar, ısırdıkları yerlerin önce su topladığını ardından da yaraya dönüştüğünü ifade etti.
Sivrisinekler yüzünden, istedikleri gibi oyun oynayıp, ders çalışmadıklarını dile getiren çocuklar, geceleri de uyuyamamaktan şikayet etti.
Yetkililere çağrıda bulunan çocuklar, sivrisinek sorununun en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını istedi.

Alıkan: Halk sağlığından endişeli
Köprülü Köyü Muhtarı Turgay Alıkan, Haspolat Arıtma Tesisi’nden dereye karışan atık suların Çayönü ile Güvercinlik arasındaki ovada biriktiğini söyledi.
Biriken atık suların kötü kokuya ve sivrisinek popülasyonunun artmasına neden olduğunu kaydetti.
Akalın, yaşanan sorunla ilgili yetkililerle gerekli tüm görüşmeleri yaptığını ancak halen daha sonuç alamadıklarını ifade etti.
Çayönü, Güvercinlik ve Köprülü’de ikamet eden vatandaşların sağlığından endişe ettiğini söyleyen Köprülü Köyü Muhtarı, sorunun kısa sürede çözülmesi için yetkililere bir kez daha Havadis aracılığı ile çağrıda bulundu.
Turgay Alıkan, “Sivrisinekler üç köyde de yaşayan insanları perişan etti. Isırdıkları yerde yara oluşmasına sebep oluyorlar. Hiçbir ilaç ve sinek kovucu madde, çare olmuyor. Çoluk çocuğumuz, hasta oldu. Hemen her iki güne bir köyden birimizin çocuğu aniden ateşleniyor, hastanelik oluyor. Sağlımızdan endişe ediyoruz. Sorunun en kısa zamanda çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Alıkan, “Belediye ilaçlama yapınca çevre örgütleri ayağa kalkıyor, çevre sağlığının tehdit edildiğini söylüyor. Çevre örgütlerine sesleniyorum, o halde bu soruna çare bulsunlar” dedi.

Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi?

Işın Alıkan
“Özellikle akşam saatlerinde ne sokakta ne de evlerimizin içerisinde duramıyoruz. Sivrisinekler, her yanımızı ısırıyor. Mum yakıyoruz, çeşitli sinek kovucular kullanıyoruz ancak hiçbiri fayda etmiyor. Kızımın elleri ayakları kabardı. Eczacı üç çeşit ilaç verdi. Arı sokmasından beter. Bir an önce yetkililerin bu sivrisinek sorununa çare bulmasını istiyoruz.”

 

 

Hasan Oktay Giritli
Doğa resmen hastalık saçıyor. Çocuklarımızın ellerin, ayaklarında kaşımaktan koca yaralar oluştu. Sivrisinekler mikrop taşıyor ve bizleri ısırarak taşıdıkları mikrobu vücudumuza bırakıyor. Birkaç çocuk da gece aniden ateşlendi ve hastanelik oldu. Hemen köyün ilaçlanmasını ve en kısa zamanda da bu sivrisineklerin oluşumuna zemin olan soruna köklü çözüm üretilmesini istiyoruz.”

 

Ahmet Yeşilada
“Haspolat Arıtma Tesisi’nden Gazimağusa’ya kadar giden suyu, Çayönü ile Güvercinlik arasındaki ovaya çevirdiler. Hal böyle olunca da gerek kötü kokudan gerekse sivrisineklerden Köprülü, Çayönü ve Güvercinlik’te yaşayan insanlar perişan oldu. Hayvanlar hastalandı. Sivrisinekler yüzünden insanların uykuları kaçtı, elleri, kolları yara bere içerisinde kaldı.”

 

 

Çocuklar ne dedi? Çocuklar ne dedi? Çocuklar ne dedi? Çocuklar ne dedi?

Erdil Toruntay
“Sivrisinekler ısırmadık yerimizi bırakmadı. Vücudumuz kaşınmaktan su topladı sonra da yaraya dönüştü. Bir gün birimiz mikrop kapacağız ve hastalanacağız. Üstelik ben kalp ameliyatı oldum. Ameliyat yerimden de ısırıyorlar. Mikrop kaparsam da bir şey olurum, bunun hesabını kim verecek. Ben korkuyorum, hastalanmak istemiyorum.”

 

 

Aytül Betül Giritli
“Sivrisinekler yüzünden ne uyku uyuyabiliyorum ne ders çalışabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Bacaklarım, kollarım sivrisinek ısırıkları ile doldu. Kaşımaktan her yanım yara oldu. Canımız yanıyor. Isırdıkları yerler su topladı. Her türlü ilacı sıkıyoruz. Bedenimize de ilaç sürüyoruz ama fayda etmiyor. Bazı günler dayanamıyorum.”

 

 

Dilara Çelik
“Köyümüzdeki göletten gelen sivrisinekler yüzünden hayatımız zehir oldu. Her biri arı kadar büyük. Her yerimizi ısırırlar. Isırdıkları yerler de çok kaşınıyor ve şişip su topluyor. Kaşıyınca da yara oluyor. Akşam olunca kaşıntıdan duramıyoruz. Ne sokakta oyun oynayabiliyoruz ne de ders çalışabiliyoruz. Her yerde sivrisinek var.”

 

 

Çınar Çelik
“Sivrisineklerin ısırdığı yerlerim hep yara oldu. Kocaman kocaman sivrisinekler var. Akşam olunca hepsi birden geliyor ve her yerimizi ısırıyor. Ayaklarım, kollarım ve yüzümde sivrisineklerin ısırdıkları kısımlar kaşımaktan su topladı, sonra da yaraya dönüştü. Geceleri uyku uyuyamıyoruz. Hem ısırıyorlar hem de kulağımızın içinde vızır vızır ses çıkarıp duruyorlar. Sinirlerimiz bozuluyor.”

 

 

 

Yağmur Atlar
“Köyümüzdeki barajdan gelen sivrisinekler akşam olunca evlerimize doluyor. Sivrisinekler yüzünden geceleri hiç uyuyamıyorum. Her türlü ilacı kullanıyoruz ama ölmüyorlar. Kollarım, bacaklarım kaşınmaktan hep yara oldu. Yazın bu sıcağında pantolon ya da tayt giyiyorum ama elbiselerimin üzerinden bile ısırıyorlar.”

 

 

Yilşen Toruntay
“Sivrisinekler çok fena ısırıyorlar. Her yerim kaşımaktan yara oldu. Annem birçok ilaç aldı ama fayda etmiyor. Akşam olunca sivrisinekler evlerimize doluşuyor. Uyku uyuyamıyoruz, yemek yiyemiyoruz. Ders çalışamıyorum. Zaten akşamüzeri sokağa çıkmak imkansız. Bıktım usandım.”

 

 

 

Hüseyin Giritli
“Sivrisinekler arı kadar büyük. Her yerimizi ısırıyorlar. Isırdıkları yer çok kaşınıyor. Mecburen kaşıyoruz sonra da kaşıdığımız yerler su topluyor. Daha sonra da yara oluyor. Akşamüzeri hava serinliyor, sokakta arkadaşlarımla oyun oynamak istiyorum ama sivrisinekler buna bile izin vermiyor.”

 

 

Mehmet Coşkun
“Sivrisinekler yüzünden ne sokakta oynayabiliyorum ne de evde durabiliyorum. Evimizde kullanmadığımız sinek ilacı kalmadı ama hiç biri çözüm olmadı. Gece uyku uyuyamaz olduk. Bir rahatça yemek bile yiyemiyoruz. Sürekli ellerimiz bir yerlerimizi kaşıyor.”

 

 

 

Şevval Atlar
“Haspolat köyündeki atık sular bizim köyümüzdeki baraja akıyor. Bu yüzden de barajda sivrisinekler oluştu. Her biri arı kadar büyük olan sivrisinekler akşam olunca evlerimize giriyor ve her tarafımızı ısırıyor. Sinek ilaçları kullanıyoruz ama ölmüyorlar. Köyde birçok çocuk hastalandı, hepimizin eli ayı kaşınmaktan yara içinde.”

 

 

 

 

 

 

 

 
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı