İnşaatta umutlar yeni hükümette

3 Haziran 2013 Pazartesi | 09:29
İnşaatta umutlar yeni hükümette

MÜTEAAHHİT İŞSİZ KALDI… Müteahhitleri Birliği Başkanı Faik Dağaştı, UBP Hükümeti döneminde inşaat sektörüne yeterli önemin verilmediğini, sektörün görmezden gelindiğini söyledi. Dağaştı, Ankara’da ihale edilen projelerin müteahhidi işsiz durumuna düşürdüğünü kaydetti

İHALE YASASI BEKLİYOR… Kamu İhale Yasası’nın hala Meclis’te beklediğini belirten Dağaştı, yasayla birlikte daha sağlıklı ve kalıcı projeler yapılabileceğini söyledi. Dağaştı, “İhale Yasası’na mevcut Meclis’in ayıracak zamanı olmadı herhalde. Umarım yeni oluşacak hükümet hayata geçirir” dedi

YARIM KALAN İNŞAATLARLA İLGİLİ GİRİŞİM… Dağaştı, yarım kalan inşaatlarla ilgili girişimleri olduğunu da açıkladı ve yeni dönemde ekonomiye geri dönüşümü olacak olan inşatların üzerine gidileceğini ifade etti

Yağmur DÜŞER
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Faik Dağaştı, inşaat sektörünün aldığı yaraların,  ivedi olarak yeni yasalarla, yasal revizyonlarla  ve yeni projelerle kapatılabileceğini söyledi.
Dağaştı,  inşaat sektöründe kat irtifakı yasasını uygulattıklarını, bunun bir güvenirlik getirdiğini vurguladı ve bundan sonraki süreçte ise Ankara kaynaklı ihalelerin üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi.  Dağaştı, TC yetkilileri ve hükümetin işbirliği kurarak, KKTC’de yapılacak olan işlerin ihalelerini Kıbrıslı müteahhitler tarafından yapılması için geçmiş dönemde çalışmalar başlatıldığını ancak bunun hayata geçirilmesi için artık baskı unsuru olacaklarını söyledi.

Dar gelirlilere konut
Dağaştı, konut almak isteyen dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için devlet ve TC yetkilileri ile görüşüleceğini de kaydetti. Dağaştı, her bölgede o köyün, bölgenin, mimarisini dokusunu koruyacak şekilde faiz destekli uzun vadeli krediler verilerek insanların konut sahibi yapılacağını belirtti. Dağaştı, ayrıca bölgedeki müteahhitlerin de o bölgede işler sektöre katkı sağlayacağını vurguladı.

İhale Yasası bekleniyor
Dağaştı, İhale Yasası üzerinde uzun bir dönem çalıştıklarını ve son haliyle Meclis’e gönderdiklerini anımsattı. Dağaştı, “İhale Yasası’na mevcut Meclis’in ayıracak zamanı olmadı herhalde. İnşallah yeni oluşacak hükümetimiz bunu hayata geçirir” dedi Dağaştı, yasanın olmayışının bugüne kadar bazı olumsuzlukları de beraberinde getirdiğini belirterek, yasa hayat bulduğu zaman daha adil daha kalıcı projeler yapılacağını vurguladı.

Yarım kalan inşaatlarla ilgili girişim
Dağaştı, yarım kalan inşaatlarla ilgili girişimleri olduğunu da açıkladı ve  yeni dönemde gerçek anlamda ekonomiye geri dönüşümü olacak olan inşatların üzerine gidileceğini ifade etti. yarım inşaatların nasıl ekonomiye kazandırabileceğiyle ilgili yeni yönetimle bir çalışma yapacaklarını ve hükümetle iş birliğine gideceklerini belirtti.

Kaçak yapılaşmaya karşı yasa
Başkan Dağaştı kaçak inşatlar konusuna da değinerek, “Bizim yeni ihale yasamızla ilgili, denetim kontrollük olayında yerel yönetimlerle, kaymakamlıklarla iş birliği yaparak zaten çıkardığımız Kat İrtifakı Yasası’nda bu bir şekilde güvence altına alıyor” diye konuştu.
Dağaştı, bugün kayıtsız bir müteahhidin kesinlikle inşaat yapmasına yasanın izin vermediğini  belirterek, kaçak müteahhitlik ve kaçak yapılaşmanın yasayla birlikte ortadan kaldırılacağını söyledi.  Dağıştı, geçmişte yaşananların örnek alınarak, bundan sonra İnşaat Encümeni ile iş birliği içinde denetimleri daha da sıklaştırarak kaçağın kesin olarak önüne geçilebileceğini söyledi.

Ankara ihaleleri müteahhidi işsiz hale getirdi
Dağaştı, sektördeki en büyük sıkıntılardan birine de dikkat çekerek, Ankara kaynaklı ihalelerin müteahhidi işsiz hale düşürdüğünü belirtti. Dağaştı, haksız rekabetin müteahhidi iyice dara düşürdüğünü dile getirerek, sektörün bu nedenle çok zor günler geçirdiğini kaydetti ve bu konuda “durun” çağrısı yaptı.

Yurt dışından konut almak isteyene işkence
Dağaştı, yurt dışından konut alan yabancıların izin alma konusunda yaşadıkları ciddi sıkıntılar olduğuna ve halen daha çözülmediğine de işaret eden Dağaştı şöyle konuştu: “Yurt dışından gelen yabancı, konut almak için müracaat ediyor. Müteahhitle anlaşıp evrakını İçişleri Bakanlığı’na izin almak için sunuyor. Ancak maalesef üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen izni çıkmıyor. Bazılarının da izinlerine gerekçesiz ret cevabı gelmiştir. Bu sorunu halen çözemedik.”
Dağaştı, yeni gelecek olan hükümetin inşaat sektörüne ilgi göstermesini ümit ettiklerini çünkü geçmiş hükümetin bu konuda bir adım atmadığını kaydetti. Dağaştı, UBP Hükümeti’nin inşaat sektörüne hiç ilgi göstermediğini söyledi.

“Ekonomik programda yerimiz yok”
Faik Dağaştı, “2013-2015 TC-KKTC hükümeti ile imzalanan ekonomik program içerisinde inşaat sektörüne yer verilmedi.  Biz bunu çok yadırgadık girişimler yaptık ama maalesef cevap alamadık” dedi ve inşaat sektörünün unutulduğunu belirtti. Dağaştı, yeni oluşacak hükümetin inşaat sektörüne ilgi göstermelerini beklediklerini söyledi.