“Ödeme” dediler, şimdi faizini de istediler

3 Haziran 2013 Pazartesi | 09:59
“Ödeme” dediler

 Vakıflar İdaresi’ne ait evde, 35 yaşındaki engelli oğlu ile birlikte yaşayan Müesser Çiçek, kendisine, “Sen sosyal yardım alıyorsun, kira ödeme” dendiğini belirterek, “Şimdi hem mahkemeye verildim, hem de biriken kira borcunu ödemem isteniyor” diye dert yandı

Gürsel KARAGÖZLÜ
Lefke’de Bey Efendi Sokak No 11 adresinde, Vakıflar İdaresi’ne ait evde kalan Müesser Çiçek, üç yıl önce kendisine “sen sosyal yardım alıyorsun, kira ödeme, evi tamir et yeter” dendiğini, şimdi ise, biriken kira ile birlikte, avukat masraflarını da ödemesinin istendiğini belirterek, isyan etti.
Müesser Çiçek, 1997 yılında söz konusu evde ikamet etmeye başladığını ve ilk yıllar ayda 18 TL, daha sonraki yıllarda ayda 25 TL ve son yıllarda da 50 TL aylık istendiğini belirtti.

“Ödeme” dediler
Müesser Çiçek’in iddiasına göre üç yıl önce daire personelinin kendisine sözlü olarak, “Sen sosyal yardım alıyorsun. Kira ödemene gerek yok. Yıkılanı, döküleni tamir et ve evde kal” dediğini belirtti.
Masraf yaparak, evi yaşanır hale getirdiğini söyleyen Çiçek, şimdi ise kendisinde, üç yıllık birikmiş kira ve mahkeme masraflarının talep edildiğini hayretler içerisinde öğrendiğini söyledi.
Çiçek, “Ben zaten kiramı muntazaman ödüyordum. İlgili yetkilinin söylemesi üzerine kiraları ödemekten vazgeçtim. Şimdi ise benden toplu para talep ediliyor” dedi.

48 aylık kira talebi
Müesser Çiçek’e gönderilen yazıda, 48 aylık kira karşılığı 2 bin 400 TL ve ayrıca 500 TL de avukat masrafı talep ediliyor.
Çiçek, bu parayı ödeyecek güçte olmadığını belirterek, Vakıflar İdaresi yetkililerinin kararı yeniden gözden geçirmesini istedi.

Aylığı sadece 620 TL
Devletten aldığı 620 TL aylıkla engelli oğluna bakmaya, evini geçindirmeye çalıştığını söyleyen Çiçek, “Ben bu parayı nasıl öderim? Bana ödeme dediler, ben de ödemekten vazgeçtim. Toplu olarak ödeme yapmam mümkün değil” dedi.

Çaresiz kaldı
3 bin TL’yi bulan faturayı ödemesinin mümkün olmadığını anlatan Müesser Çiçek, Havadis’e şu açıklamayı yaptı:
“35 yaşında engelli oğlum var. Ben de hasta bir insanım. Benim ve oğlumun ilaç parasına aylığım yetmiyor.
Buna rağmen ben kimseye borçlu yaşayan bir kadın değilim. Sağ olsun evlatlarım da bana yardımda bulunuyorlar.
Yemeğimizi evlatlarım getirir ve karnımızı doyururuz.  Vakıflar İdaresi’ndeki kişi bana ödeme demeseydi, ben bu parayı ödemeye devam edecektim, bu kadar da birikmeyecekti.
Evin durumu zaten içler acısı. Banyo ve mutfağın tavanları dökülüyor. Diğer odalar nem çekmekte ve duvarlar hep ıslak durumda.
Vakıflar idaresi bu 2400 TL için bana yardımcı olsun. Hemen bu ay ödemeye başlarım kiralarımı. Yoksa ödeyecek gücüm yoktur. Devletten yardım bekliyorum.”

 


620 TL aylıkla, tavanları dökülen evde, engelli oğluna daha iyi bir yaşam sağlama gayretindeki Müesser Çiçek, biriken borcu ödeme gücü olmadığını söyledi