Bir de inek çalındı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
KıbrısManşet

Bir de inek çalındı

Tepebaşı’nda meydana gelen yem hırsızlığı ile ilgili tutuklanan Nafi Bayraktar ve Erhan Saruhan aleyhindeki soruşturma devam ederken, yeni suçlar ortaya çıktı

Devrim DEMİR 

Tepebaşı’nda Hüseyin Kırmızıgil’in yanında yem deposu sorumlusu olarak çalışan zanlı Nafi Bayraktar’ın son üç aydır ambardan günde iki torba yem alarak Erhan Saruhan’a sattığı gerekçesiyle tutuklanan zanlıların soruşturması devam ediyor.


“Sirkat” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Nafi Bayraktar ile zanlı Erhan Saruhan, dün ek tutukluluk talebiyle yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerinde 6 gün daha tutukluluk emri alındı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına davayı yürüten Savcı Mustafa Atakara, Çamlıbel Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Burak Gültutan’ı tanık olarak dinletti.

70 torba yem kayıp

Mahkemede ifade veren polis memuru Burak Gültutan, Tepebaşı’nda Hüseyin Kırmızıgil isimli kişinin yanında yem deposu sorumlusu olarak çalışan zanlı Nafi Bayraktarı’ın son üç aydır çalıştığı iş yerinin ambarından günde iki torba yem aldığını ve ağaçlık bir arazide ağıl sahibi olan zanlı Erhan Saruhan’a teslim ettiğinin belirlendiğini anımsattı.

Zanlı Nafi Bayraktar’ın şimdiye kadar toplam 50 kilogram ağırlığında 70 adet yem torbası sirkat ettiğinin tahmin edildiğini belirten Gültutan, söz konusu zanlının gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu kabul ettiğini söyledi.

Gültutan, zanlıların üç günlük tutukluluk süresi içerisinde hayvancılıkla uğraşan birçok kişiden ifade alındığını ve alınan ifadelere göre zanlı Erhan Saruhan’ın şimdiye kadar toplamda 25 torba yem satın aldığını tespit ettiklerini kaydetti.

Yapılan araştırma sonucunda bir de kayıp inek vakası meydana geldi

Zanlı Erhan Sarhunan’ın ağılında 22 adet hayvanı bulunduğunu ve Veteriner Dairesi ekipleri tarafından yapılan hesaplamalara göre de söz konusu hayvanların beslenmesi için ayda 122 kg yeme ihtiyaç duyulduğunu belirten Gültutan, Erhan Saruhan’ın hayvanlarını bu süre zarfında nasıl beslediği hakkında polise hiçbir açıklama yapmadığını belirtti.

Bir de inek kayıp

Hüseyin Kırmızıgil’in yemlerinin çalınması üzerine yaptığı araştırmada bir adet de ineğinin kayıp olduğunu tespit ettiğini belirten Gültutan, söz konusu şahsın polisten bu konuyu da araştırmasını istediğini belirtti.

Gültutan, zanlı Erhan Saruhan’ın 26 Temmuz tarihinde 25 torba yem satın aldığını, bunun dışında da hayvanlarına sadece saman verdiğini söylediğini belirterek, veteriner hekimlerin söz konusu hayvanlara yaptığı muayenede yem yediklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Soruşturma derinleştirildi

Hüseyin Kırmızıgil’e ait olan bir ineğin de kayıp olması üzerine araştırma yaptıklarını belirten Gültutan, bölgedeki kasaplarla ilgili araştırma yapmaları gerektiğini ifade etti.

Zanlı Nafi Bayraktar’ın vermiş olduğu gönüllü ifadede 70 torba yem sirkat ettiğini, ancak mal sahibinin çalınan miktarla ilgili henüz net bir rakam vermediğini belirten Gültutan, zanlıların telefon kayıtlarıyla bağlantı kurdukları kasapları tespit etmeye çalıştıklarını ve soruşturmanın kapsamının artırılması gerektiğini söyledi.

Gültutan, zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmalarını talep etti.

Saruhan’ın avukatı ek tutukluluk talebine itiraz etti

Zanlı Erhan Saruhan’ın avukatı Hasan Yücelen, mahkemeden söz hakkı alarak, polisin istediği ek tutukluluk talebine itiraz etti.

Yücelen, zanlı Erhan Saruhan’ın ağılında bulunan yemle zanlı Nafi Bayraktar’dan emare olarak alınan yemin aynı olmadığını iddia ederek, Hüseyin Kırmızıgil’e ait olan kayıp ineğin müvekkilini ilgilendirmediğini söyledi.

Polisin müvekkilini gönüllü ifade vermeye zorlamak için ek tutukluluk talebinde bulunduğunu iddia eden Yücelen, müvekkilinin 8 gün daha tutuklu kalmasını gerektirecek bir durumun olmadığını, bu yüzden de müvekkilinin mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Soruşturma boyut değiştirdi

İddia makamı adına konuşan Kıdemli Savcı Mustafa Atakara ise, polisin üç günlük tutukluluk süresini verimli kullandığını belirterek, zanlıların başka meselelerle ilgili bağlantılı olma ihtimalinin olduğunu kaydetti.

Bu bağlamda soruşturmanın tamamlanmadığının aşikar olduğunu belirten Atakara, meseleyle ilgili aranması gereken yeni emareler olduğunu ve zanlıların yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarının henüz belli olmadığını söyledi.

Soruşturmanın boyut değiştirerek “Emanetçi Tarafından Sirkat” suçlamasından “Hayvan Sirkatı” suçlamasına dönüştüğünü belirten Atakara, polisin bu bağlamda ek süreye ihtiyacı olduğundan zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmalarını talep etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar