Köşe Yazarları

Bir çok milliyetçi oka hedef olma pahasına


Biz Cumhurbaşkanının açıklaması şöyleydi böyleydi derken Suriye’de 100 bin kişi daha yerinden edildi ve yollara düştü, ölenlerin sayısı ise hızla artıyor.

Son 10 yılın bilançosu olarak 106 bini sivil 353 bin 900 kişinin ölümünün belgelendiğini görüyoruz. Bu sayılara kaybolan ve öldüğü sanılan 56 bin 900 kişi dahil değil. Yaklaşık 12 milyon kişi yerinden edildi. Bunun 5.6 milyonu yurtdışına kaçtı.

Bu sayının 3.5 milyonu Türkiye’de. Savaşa bulaşmamış ülke ve örgüt kalmamış. Rusya, Suriye, ABD, İran, İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Irak Kürdistanı, Irak derken Türkiye’de bu defa tüm güçleriyle bu acılı topraklara dalmış. Ülkelerin yanında Suriye gerek Batı’nın (Rus’ya dahil) gerekse bazı Orta Doğu ülkelerinin desteklediği örgütlerle kaynıyor.

Başta İŞİD, El Kaide, El Nusra, Türkmen Ordusu, Hizbullah vesaire diye gidiyor liste. AB’den ise orada bu örgütlere katılmış 12 bin AB vatandaşı savaşçı var, çoğu şu an Kobani’de tutuklu, AB ne onları ne de ailelerini geri kabul etmiyor. Sonra da amaaan kaçacaklar diye bağırıyor.

Yani mesele içinden çıkılmaz durumda. Bu yüzden bir an evvel silahların susması ve dialog yolunun açılması gerekiyor. Bu topraklar kana doydu. Her ülke kendi jeo politik argümanını, her örgüt kendi inancını dayatmaya çalışırken, Batı ise onlarla kukla gibi oynuyor.

Yeter artık suçsuz insanların öldüğü! Sayın Akıncı’nın da bu duygular üzerinden bugünkü açıklamasını yaptığını sanıyorum. Hiç bir şey böylesi bir şiddet sarmalından sonra Barış yapmak kadar güzel olamaz.

Başkan da işte tam da bu özlemini dile getirdi biraz geç kalan açıklamasında, birçok öfkeli milliyetçi oka hedef olma pahasına… Türkiye’de bile çoğu siyasetçinin söyleyemediğini dile getirdi..
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı