Dünya

Biden-Putin görüşmesi sona erdi


ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sona erdi. Cenevre’deki zirve 4 saat sürdü.

Cenevre’de, Kasım 1985’te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılan tarihi zirveden 36 yıl sonra, ABD-Rusya zirvesi heyecanı yaşandı.

İki lider zirvenin yapılacağı Leman Gölü (Cenevre Gölü) kıyısındaki Parc de La Grange villasına TSİ 13.25 sularında geldi.İsviçre’nin Cenevre kentindeki  zirve 4 saat sürdü.

“Görüşmeler oldukça yapıcı geçti”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cenevre’deki zirvenin ardından açıklama yaptı.

Putin, ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinin “oldukça yapıcı” geçtiğini söyledi.

“Siber saldırılarla ilgili yanıt alamadık”

Toplantının ardından konuşan Putin, Washington’ı suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştıklarının ve bunun çok önemli olduğunun altını çizdi.

Putin, siber saldırılarının Rus topraklarından değil, Amerikan, Kanada ve İngiltere topraklarından yapıldığını savundu. Putin, Beyaz Saray’a siber saldırılarla ilgili sundukları kanıtlarla ilgili bir yanıt alamadıklarını söyledi.

“Büyükelçiler yerine dönecek”

Putin, ABD vatandaşı mahkumların iadesi konusunda bazı tavizler verilebileceğini  açıkladı.

Putin, “Biden ile ABD ve Rus diplomatların geri dünüşü konusunda anlaştık. Büyükelçiler görev yerlerine geri dönecek” dedi ve açıklamalarına şunları ekledi:

“Dışişleri bakanlıkları düzeyinde istişareler başlayacak. Hem ABD’nin hem Rusya’nın nükleer stabilite konusunda sorumlulukları var. Her ki taraf  Yeni Start Anlaşması’nın genişletişmesi konusunu görüşmeye başlayacak.”

“Katil” nitelemesi

Putin, Biden’ın “katil” benzetmesine ilişkin, Benim için kullandığı “katil” sözünü izah etti.  Açıklaması beni tatmin etti.

Putin: Rusya ve ABD olarak kırmızı çizgilerimizi konuştuk, Biden ile paylaştığımız ortak bir şey olmadı

Biden’ın açıklamaları

ABD Başkanı Joe Biden ise zirvenin ardından açıklamalarda bulundu. Biden, 4 saatlik görüşmenin iyi ve pozitif geçtiğini söyledi.

Biden, “Putin ve ben ortak sorumluluklar paylaşıyoruz. İlişkiler istikrarlı ve tahmin edilebilir olmalı. Putin’e, ‘neyi, neden söylediğimi, neden yaptığımı söyledim’ ” dedi.

ABD’nin çıkarlarına ayrkırı durumlarda cevap vereceklerini ilettiğini söyleyen Biden, insan haklarının her zaman masada olacağını ve Putin’e iş birliği yapmaları gereken ortak çıkarlarının olduğunu söylediğinin altını çizdi.

ABD-Rusya ilişklilerinın öngörülebilir olması gerektiğini vurgulayan Biden,” Sorumlu ülkeler suçlulara karşı harekete geçmeli, prensip başka şey, pratik başka…” dedi.

Joe Biden, “Suriye’de insanlar açlıktan öldüğünü, onlara yiyecek sağlamamamız gerektiğini gündeme getirdim.” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, “Putin’e, önemli altyapıların, limitlerin dışında olması gerektiğini söyledim ve silah kontrolü konusundaki yeni adımlar detaylıca ele aldık.” dedi.

Belarus konusunda söylediklerinin onaylanmadığının altını çizen Biden, İran’ın nükleer silah sahibi olmaması konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Biden,”Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim.” vurgusunu yaptı.

ABD’nin, Rusya’nın egemenliği konusunda kararlı olduğu açıklanırken, Arktik bölgenin (Kuzey Kutbu) serbest bölge olması konusunun konuşulduğu belirtildi.

-Afganistan’ın terörizmden arınması konusunu görüştük.

-ABD, çıkarlarımızın ve ortakarımın çıkarlarına karşı adımlara karşı cevap verecektir.

-Rusya ile nasıl anlaşmamız konusunda bir temel oluşturduk

-Aramızdaki anlaşmazlıklar devam ediyor.

-Rusya’nın davranışarı küresel duruşuna zarar veriyor.

-Navalny öldüğü takdirde bunun sonuçlarının Rusya için  yıkıcı olacağını söyledim.

-Eğer Putin ABD’li yatırımcıların Rusya’ya yatırım yapmasını istiyorsa, tutuklu Amerikalıları bırakmalı.

-Rusya,  uluslararası hukuka uyfuğu sürece onlara iş birliği yapmamızda sakınca yok.

ABD Başkanı Biden, Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.Başa dön tuşu