Köşe Yazarları

BESKİ’YE BİR ŞANS!Son iki haftadır tek konu UBP Genel Başkanlarının açıklamaları ve asrın projesi olan suyun adamıza gelmesi ve yönetimi.
UBP ile çok konuştuğumuz için biraz da sudan konulardan bahsetmek istedim. Ahmet Benli ömrünü Belediyeciliğe adamış bir insan. Gönyeli halkının çok uzun süre su yüzünden yaşadığı sorunları bilerek, ‘’çeşmeden su içeceksiniz’’ dedi ve bir hayali gerçekleştirdi. Kim ne derse desin bugün Lefkoşa’nın Gazimağusa’nın ya da Girne’nin suyu çeşmeden akarken şüphelisiniz. Hem tuz hem kireç oranı yüksek olan suyun çeşmeden akması suyun tamam olması demek değildir. O suyun kullanılabilirliği önemlidir. Banyo bile yaparken tedirgin olduğunuz suyun kaliteli su haline dönüşmesi şu anda pek mümkün değil belki, ilerleyen süreçlerde ne denli mümkün olacağı da soru işaretleri ile doldur. Gel görün ki Gönyeli halkı böyle bir tedirginlik duymadan çeşmesinden ( ister içerler ister içmezler) güvenli ve kaliteli su kullanabiliyor. Suyun ne denli önemli olduğunun, kullanım şeklini, yönetimini, zararını karını en iyi bilen kişi yine bu suya herkesten fazla önem veren ve su konusunda oldukça deneyimli isim olan Ahmet Benli’dir.
Belediyelerin ortaklığı ile kurulan BESKİ’nin başkanı olan Ahmet Benli’nin ‘’suyun yönetimine talip olması’’ beklenen bir şeydi.
Yadırgamadım. Hatta suyun yönetiminin başında olması gereken Belediyelerin öneminin de farkındayım. Ama bu su bir tek belediyelerin yönetimi ile olmayacaktır. Bu aşikârdır. Birileri suyu temin ederken bunun hesabını da iyi yapmıştır. Türkiye’nin ortaklığında yürütüleceği gün gibi ortada olan ‘’asrın projesi ‘’ artık topraklarımızdadır. Bugün de açılışını yapacağı TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın katılımı ile bir o kadar daha sükseli bir tören gerçekleşecektir. İşte bu bir yerde bize hediye edilen projenin yönetimini de kimlerin yapabileceğinin mesajını verecektir.
Öyle ki bugün açılışı gerçekleşecek olan suyu, yarın kimlerin talep edeceği net değilse bile az çok tahmin ediliyor. Birileri bu suyun yönetimini BESKİ’ye bırakmayacaktır. Bu suyun yönetiminin belediyelerimizde olması bizlerin avantajına olacakken birilerinin buna engel olacağını hissetmek bile üzücüdür. Gel görün ki bugünden sonraki süreç oldukça önemlidir. Türkiye’nin müdahalesi olmadan bu suya yön verilmeyecek. Yani BESKİ bir adım atarken Türkiye iki adım atmak için hazırda bekleyecektir.
Ben belediyelerimizin BESKİ adı altında bu işi yönetebileceğine inananlardanım ama nasıl? Elbette ki maddi boyutunun büyük bir önem taşıdığı bu durumda 28 belediye başkanından 26’sı bu suyu ‘’biz yönetiriz’’ diyebiliyor. Bende bu kadar iddialı olan BESKİ’nin bu suyu yönetmesine fırsat verilmelidir. Bu su KKTC için bir fırsattır tabi izin verilirse.


Başa dön tuşu