Berova’ya yol verdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısManşet

Berova’ya yol verdi

Serdar Denktaş

“Seçim tarihi belli olunca, DP’de vekilli görevim de sona eriyor. Henüz hangi partiden aday aday olacağıma karar vermedim” diyen Eğitim Bakanı Berova ile ilgili karar verildi. DP Genel Başkan Serdar Denktaş Berova’ya kapıyı gösterdi

İSTİFASINI İSTEDİ: Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın bakanlıktan istifasını istedi, yarını da son tarih olarak verdi. YÖK Başkanı yarın KKTC’yi ziyaret edecek, sonrasında ise Berova istifasını sunacak. Yeni bakanla ilgili tek yetkili Serdar Denktaş

BAŞKA PARTİYE YA DA HASTANEYE: Serdar Denktaş, istifasını istediği Özdemir Berova’ya, “adaylık başvurusunda bulunmamasını” da söyledi. Denktaş, katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada, “Bize başvuru yapmayacak. İster UBP, ister başka partiden aday olur. İsterse, hekimdir, hastaneye döner” dedi

ÖZCAFER: NE GEREK VARDI, ANLAMADIK: Demokrat Parti Genel Sekreteri Afet Özcafer, Serdar Dnetaş’ın görevden alma kararını desteklediklerini belirtti. Özcafer, “Berova’nın DP’liyim diyememesi, bu sonu hazırladı” dedi

DP’DEN DE İSTİFA EDECEK: Bakanlık görevinden YÖK Başkanı ziyareti nedeniyle hafta sonu alınmayan Berova, en geç Perşembe günü istifasını sunacak. Berova’nın, DP milletvekilliğinden de aynı anda istifa edeceği öğrenildi. 4 milletvekiline düşecek DP’nin meclis grubu da olmayacak. DP meclise son seçimde 12 vekille girmişti

Bertuğ TOPAL

Demokrat Parti’de beklenen oldu, Genel Başkan Serdar Denktaş, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın bakanlıktan istifasını istedi.

Demokrat Parti Girne Milletvekili Özdemir Berova, kısa süre önce yaptığı açıklamada, “Seçim tarihinin belirlenmesi ile birlikte, DP’deki vekillik görevinin sona ereceğini, henüz hangi partiden aday olacağına karar vermediğini” duyurmuştu.


Berova’nın duyurusu DP içerisinde ciddi eleştirilere neden olurken, Genel Başkan Serdar Denktaş’ın tavrı merak konusu olmuştu.

Denktaş, Cumartesi günü Özdemir Berova’ya bakanlıktan kendisini alacağını iletti. Türkiye’den adaya önemli bir ziyaret gerçekleştirecek olan YÖK Başkanı’nın programı nedeniyle operasyon yarına kaldı. YÖK Başkanı gider gitmez, Berova istifasını Denktaş’a sunacak. Berova istifa etmezse, Serdar Denktaş kendisini görevden alacak.

 

Sert bir dille açıkladı

Hafta sonu Özdemir Berova’yı görevden alacağını kendisine ileten Denktaş, dün de Genç TV’de katıldığı bir televizyon programında sert ifadelerle, tavrını açıkladı.

Denktaş, Berova ile yaptığı görüşmede, kendisi,ne, “DP’ye adaylık başvurusu yapma” dediğini anlattı. Berova’nın “Ulusal Güçler” kanadından  aday olduğunu ve DP’yi benimsemediğini gördüğünü anlatan Denktaş, “Bize başvuru yapmamasını istedim. Kırgın değilim” ifadesini kullandı.

 

Özcafer Havadis’e açıkladı

Demokrat parti Genel Sekreteri Afet Özcafer, Serdar denktaş’ın “görevden alma” kararını sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

Herşeyin kamuoyu önünde gerçekleştiğini anımsatan Özcafer, “Sayın Berova’nın bu açıklamasına ne sebep oldu? Bu parti kendisine ne yanlış yaptı anlayabilmiş değiliz. DP’liyim diyemedi. Bu son kaçınılmazdı” ifadesini kullandı.

 

“Karar başkanın”

Özdemir Berova’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından, “kendisinin istifa etmesi gerektiğini” işaret eden Özcafer devamla şunları söyledi:

“Parti olarak Özdemir Berova gündemli bir toplantı yapmadık. Ama zaten genel görüş, sayın genel başkanımızın hareket ettiği gibi. Kimse de buna itiraz etmedi.

Parti olarak Berova ile hiç sorunumuz yoktu. Kendisinin DP’liyim diyememesini anlayamadık. Demokrat Parti tabanı Berova’nın yapmış olduğu açıklamayı hak etmemişti.

Bu noktadan sonra, genel başkan kimin bakan olacağına karar verecek. Yetki sayın genel başkanda. Bu noktadan sonra, kim bakan, kim değil düşünecek durumda değiliz. 7 Ocak’ta seçim var ve biz ona yönelik olarak hazırlık yapmaya başladık. Başka tartışmalarla güç kaybedecek noktada değiliz.”

 

Berova ne yapacak?

Bakanlık görevinden YÖK Başkanı ziyareti nedeniyle hafta sonu alınmayan Berova, yarın istifa edebilir.

En geç Perşembe günü istifa etmesi beklenen Berova’nın, DP milletvekilliğinden de aynı anda istifa edeceği öğrenildi.

 

Berova ne demişti…

Berova’nın DP ile iplerini koparan açıklamanın tamamı şöyle:

“Demokrat Parti Ulusal Güçler çatısı altında 2013 yılında gerçekleştirilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olup Girne Bölgesi’nden halkın takdiri ile seçildim. Bu süreç zarfında Meclis İdare Amirliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Üyeliği ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nda görev aldım.
Bana tevdi edilen görevi sürdürdüğüm bu dönemde Erken Genel Seçim tarihi konusunun gündeme gelmesi ile birlikte siyasi kulislerde de ciddi bir hareketlenme olmuştur. Buna ilaveten siyasi partilerde aday belirleme sürecine girilmesiyle birlikte medyada adaylığım ile ilgili çeşitli yorumlar ortaya atılmıştır.
Öncelikle bu yorumların detayına şu anda girmeyi doğru bulmadığımı belirtirken, Demokrat Parti’deki siyasi görevimin diğer değerli milletvekilleri ile birlikte, seçim tarihinin belirlenmesiyle doğal olarak sona erecek, bu aşamada yeniden adaylığım ile ilgili karar verme sürecine girilmiş olacaktır. Söz konusu aşamaya gelindiği dönemde ise başta ailemin kararı olmak üzere, özellikle şahsımı bu mevkilere taşıyan siz değerli seçmenimizin nezdinde tüm yorum ve öneriler değerlendirilecek ve karar aşaması bu şekilde tamamlanacaktır… Vereceğim bu önemli karar alınır alınmaz mutlaka sizler ile paylaşılacaktır…”

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar