Dünya

Berlin’de Brexit mesaisiAlmanya Başbakanı Angela Merkel bugün başkent Berlin’de AB Konseyi Başkanı Tusk, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve İtalya Başbakanı Renzi ile biraraya geliyor. Gündem Brexit.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı ile ilgili olarak AB’nin önde gelen isimleri ile bugün Berlin’de biraraya geliyor. Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Hollanda Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Mariano Renzi ile birlikte İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının sonuçlarını masaya yatıracak.Merkel önce Tusk, ardından da Hollande ve Renzi ile görüşecek. Merkel, Hollande ve Renzi kısa bir basın açıklaması yaptıktan sonra görüşmelerini akşam yemeğinde sürdürecek. Liderler yarın da Brüksel’de düzenlenecek iki günlük AB liderler zirvesine katılacak.

Paris ve Berlin görüş birliği içinde

Merkel ve Hollande’ın hafta sonu da Brexit referandumu ile ilgili olarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Hollande ve Merkel’in referandumun ardından nasıl bir tutum izleneceği konusunda “tam bir görüş birliği” içinde oldukları vurgulandı. İki liderin de somut önceliklerle hızlı hareket edilmesi ve bir Avrupa girişiminin gerekli olduğu görüşünde birleştiği ifade edildi.

AB’nin kurucu üyeleri olan Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un dışişleri bakanları da cumartesi günü AB’nin atacağı adımları görüşmek üzere Berlin’de biraraya gelmiş ve İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinin hemen başlatılmasını istemişti. Merkel ise ayrılma süreci ile ilgili olarak sabırlı olunması gerektiğini açıklamıştı.

Prag’da da gündem Brexit

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Brexit’le ilgili temaslarını sürdürüyor. Bakan Steinmeier bugün Prag’da Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya’nın dışişleri bakanları ile biraraya gelerek İngiltere’nin ayrılma kararı ve bu kararın olası sonuçlarını masaya yatıracak.

Brüksel ve Londra da bugün önemli bir misafiri ağırlıyor. Londra ve Brüksel’e ziyaretler gerçekleştirecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brexit referandumunun sonuçları ile ilgili bilgi alacak. Kerry, Brüksel’de AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Londra’da da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile bir araya gelecek.

Başa dön tuşu