KıbrısManşet

Berlin öncesi son hazırlıklar


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs İçin Görevlendirdiği Geçici Özel Danışman Lute, liderlerle ayrı ayrı görüştü  

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile dün bir araya geldi.

Akıncı, 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştireceği üçlü görüşme öncesinde hazırlık yapmak amacıyla dün adaya gelen Lute’u saat 11.00’de kabul etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sonrasında açıklama olmadı.

Anastasiadis Lute görüşmesi 1 buçuk saat sürdü

Liderlerin Berlin’de gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin hazırlık yapmak amacıyla Kıbrıs’a gelen BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute dün akşam saatlerinde Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen görüşme saat 19.00’da başladı ve 1 buçuk saat sürdü.

Görüşme sonrasında Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreterinin temsilcisi Jane Holl Lute arasında Başkanlık Sarayında yapılan görüşme sırasında ‘iyi bir tartışma’ yer aldığını ve dikkatlerin 25 Kasım tarihinde Berlin’de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla yapılacak üçlü görüşmeye odaklandığını söyledi.

Sözcü, “25 Kasım tarihinde Berlin’de yapılacak üçlü görüşme ışığında iyi bir tartışma yer aldı” dedi ancak fazla açıklamada bulunmak istemediğini söyledi ve “dikkatimiz BM Genel Sekreteri ile yapılacak görüşmeye odaklanıyor” dedi.

Berlin’deki üçlü görüşmenin referans şartları konusunda bir sonuç alınmasını hedefleyip hedeflemediğiyle ilgili bir soruya sözcü, Berlin görüşmesi ışığında başka açıklamada bulunmamız yapıcı olmayacak, yanıtını verdi.

Lute bugün adadan ayrılacak.

 Başa dön tuşu