KıbrısManşet

Bereketin sembolü dereler çağlıyorAda genelinde etkili olan yağışlı hava Lefke’de bereket oldu. Bölgedeki Maratasa ve Madenli Dere ile Karkot Deresi günlerdir akıyor

dere

Gürsel KARAGÖZLÜ

Aralık ayı ve ocak ayının ilk haftasında etkili olan yağışlar, Lefke ve bölgesindeki derelerin akmasına ve göletlerin beslenmesine neden olu.

Kurak geçen bir yılın ardından, Lefke’de Maratasa ve Madenli Dere ile Çamlıköy’de Karkot Deresi’nin akması üreticilerin de yüzünü güldürdü.

Ara bölgede kalan Lefke Barajı, yağışlar sonucu dolup taşınca önce Maratasa deresi suya kavuştu.

Ara bölgede kalmasına rağmen Lefke Barajı’nda toplanan su, BM gözetiminde bakımı yapılan borularla Lefke’deki bahçelerin sulanmasında kullanılıyor.

Sulamadan artan su dereden Lefke regülatörüne ve oradan da Güzelyurt Barajı’na akıyor.

Lefke deresinden Güzelyurt barajına kadar ulaşan su bu güzergahtaki yeraltı kaynaklarını da besliyor.

Dereden gelen su 1990’lı yıllardan beri beton su kanalları ile Lefke’deki regülatörde, Çamlıköy’den akan Kargot deresi de Çamlıköy regülatöründe toplanarak bir kanalda birleştirilerek Güzelyurt Barajı’na taşıyor. Su Güzelyurt Barajı’na ulaşana kadar geçtiği güzergah üzerindeki yeraltı sularını da besliyor.

cmc barajı

Gemikonağı Göleti ise Madenli Dere günlerde artan yağışlarla yer altından gelen su ile besleniyor. Ara bölgede bulunan ve Rumlar tarafından kullanılan Kafizes Barajı da taşmaya  başladı. 4 milyon metre küp su kapasiteli Gemikonağı Göleti yer üzerinden de su almaya devam ediyor. Gemikonağı Göleti’nin doluluğu yarıya ulaştı. Yağışları bu şekilde devam ederse Gemikonağı Göleti de Ocak sonu veya Şubat başında tam doluluk seviyesine ulaşmış olacak.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı