“Bebek yaşıyordu, hasta değildi” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

“Bebek yaşıyordu, hasta değildi”

“Yasa dışı kürtaj” davasında Başsavcılığın tanığı Ada Hospital’de hemşirelik yapan ve 34 haftalık bebeğin kürtaj anını gören Z.M. tanık olduklarını anlattı

Devrim DEMİR

Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’de bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davaya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün de devam edildi.


“Yasa dışı kürtaj’ davasında bu kez Ada Hospital’de hem acil tıp teknisyenliği hem de hemşirelik işleri de yapan Z.M. dinlendi.

Başsavcılığın tanık sayısı dün itibari ile 29 oldu.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

Embriyolog dinlendi

İddia Makamı’nın 28’inci tanığı Ada Hospital’de embriyolog olarak çalışan H.G. oldu. Tanık H.G., Savcı Akyener’in ve savunma avukatlarının sorularını yanıtlayarak, şahadet verdi.

Tanık H.G, Ada Hospital’de Verda Tunçbilek ile birlikte tüp bebek merkezinde çalıştığını belirterek, Verda Tunçbilek’in kürtaj yapmadığını da ifade etti. Hastanede yapılan son toplantıya katıldığını, Verda Tunçbilek’in hasta mahrumiyetinden söz ettiğini aktaran tanık, o toplantıda Ayşegül işbilen’in de başhemşire olduğunu aktardı.

“Enjektörü Rasiha Hanım hazırladı”

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, davasının 29’uncu tanığı olarak ise hastanede acil tıp teknisyenliği hem de hemşirelik işleri de yapan Z.M. dinlendi. Tanık Z.M., Savcı Akyener’in ve savunma avukatlarının sorularını yanıtlayarak, şahadet verdi.

Tanık Z.M, “Hastanede kürtajları Fahri Bey yapardı. Taner Bey ve Ayşegül Hanım ameliyatlara girerdi. 5 ila 15 Ocak tarihleri arasında bir çift geldi, kadın hamileydi. Kadının 8 aylık olduğu söylendi. Hasta 15.00- 15.30 civarında geldi, Ayşegül karşıladı. Fahri Bey’in odasına girdiler. Muayene edildikten sonra yukarı çıktık. Odaya yatırdık, Ayşegül dosya açtı. Fahri Bey, Ayşegül’e, Taner Bey ve Rasiha Hanım’ın gelmesini söyledi. Ameliyattan önce Ayşegül ile birlikte hastayı hazırladık. Sonra Rasiha Hanım geldi, sonra da Taner bey geldi ve yukarı çıktılar. Hastayı ameliyathaneye aldık, Rasiha Hanım uyuttu. Sonra ben dışarıya çıktım, bir şey lazımdı. 15- 20 dakika sonra bir şeye ihtiyaç var mı diye girdim. Fahri Beyin elinde bebek vardı, bebeği tutuyordu. Rasiha Hanım enjektörü hazırladı, propofoldu… Enjektörü Taner beye uzattı. Fahri Bey, Taner beye ‘hadi yap’” dedi.

kurtaj-davasi2

Z.M.: Bebeğin anomalisi yoktu

Tanık Z.M. yaşadıklarını anlatmaya şöyle devam etti , “Bebek morarmaya başladı, dışarı çıktım. Bebek sağlıklıydı, anomali bir şey yoktu. Bebek yaşıyordu, cinsiyeti kızdı. Dışarıya çıktığımda koridorda temizlik görevlisi Ş.Ş’yi gördüm.

Bana ameliyatın bitip bitmediğini sordu. Ameliyatın bitmediğini söyledim, aşağıya indim. Orada beni Aygün abla gördü.

Neyim olduğunu sordu. Ben de çocuğu gördüğümü, sağlıklı olduğunu söyledim. Daha sonra Ayşegül yanıma geldi. Neden ağladığımı sordu, çocuğun hasta olduğunu bu nedenle aldıklarını söyledi. Ertesi gün işe geldim, 103 numaralı odaya gittim. Hastanın yanına yukarıya çıktım. Kadına bunu neden yaptığını sordum. Kadın bana onun için de çok zor bir karar olduğunu, ‘çocuğum hastaydı, o yüzden aldırdım’ dedi. Ameliyat günü Fahri Bey ve Verda Hanım hastanede vardı. Anestezist O.A. yoktu saat 15.00’de işten ayrılmıştı” dedi.

Z.M. savunma avukatlarının sorularını yanıtladı

Savcının sorularına cevaplar veren tanık Z.M. daha sonra avukatların sorularını yanıtladı. Tanık Z.M, sanık Fahri Karagözlü’nün ameliyatlarına hemşire olarak Ayşegül İşbilen’in girmesini istediğini belirterek, sanık Karagözlü’nün aynı ekiple ameliyatlarını yaptığını savundu. Ayşegül İşbilen’in avukatı, “doktor ne derse hemşire onu yapmak görevlendirilir değil mi ve doktora diğer hemşireler ve hastane sahibi Verda Hanım da karışamaz değil mi” diye sorması üzerine, tanık Z.M, ‘evet’ cevabını verdi.

Tanık Z.M., ardından sanık Fahri Karagözlü’nün avukatının sorularını yanıtladı. Avukat, “çocuk ölü olduğu için anomali yoktu, onun için Fahri Bey aldı” demesi üzerine, tanık Z.M., “çocuk canlıydı, iğne yaptılar, ben gözümle gördüm” dedi. Avukat, “madem bu çocuğa iğne yaptıklarını gördünüz, çocuğu öldürdüklerine şahit oldunuz, neden kimseye hiçbir şey söylemediniz” diye sordu. Tanık da “bebek hastaydı dediler, emin olamadım ve polise gitmedim” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar