Hava DurumuKıbrısManşet

Bayramda hava sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde






Yüksek hava sıcaklığı bunaltıcı boyuta ulaştı. Bugün en yüksek hava sıcaklığı 40 dereceye ulaşırken Meteoroloji Dairesi, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ile 5 derece üzerinde olduğunu açıkladı, sıcak hava dalgası, yüksek orman yangını riski ve yüksek ultraviyole ışınlarına karşı vatandaşları uyardı.

Bunaltıcı hava sıcaklıkları ülkeyi etkisi altına aldı. Meteoroloji Dairesi, yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda ülkeyi etkileyen sıcak hava kütlesine bağlı olarak beklenen en yüksek hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 ile 5 °c üzerinde olduğunu açıkladı.




Hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 40 – 43 °c, sahillerde ise 34 – 37 °c dolaylarında seyretmesi beklenirken, meteoroloji dairesi yüksek ultraviyole ışını ve yüksek yangın olasılığı konusunda uyarıda bulundu.



Başkent Lefkoşa’da bugün termometreler 40 dereceyi gösterecek. Hissedilen hava sıcaklığı ise40 derecenin üzerinde olacak.

Uzmanlar ise yüksek hava sıcaklığı ve ultraviyole ışınlarının zararları nedeni ile uyarıda bulundu. Güneş altında şapka ve güneş kremi gibi önlemler alınmadan çıkılmaması yönünde uyarıda bulunan uzmanlar, ultraviyole ışınlarının en çok etkili olduğu saatler olan 11:00 ile 16:00 saatleri arasında 10 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması yönünde de uyarıda bulundu.

BUGÜN EN YÜKSEK HAVA SICAKLIĞI 40 DERECE

Meteoroloji Dairesi tahminlerine göre, bugün Kuzey Sahil ve Beşparmaklar’da yer alan bölgelerde hava sıcaklıkları 34 ile 39 derece dolaylarında olacak.

Batı Mesarya’da yer alan Lefke ve Güzelyurt bölgelerinde hava sıcakları arasında 7 derece fark bulunuyor. Buna göre, Lefke’de bugün hava sıcaklığı 33 derece, Güzelyurt’ta ise 40 derece olarak ölçüldü.

Orta Mesarya’da yer alan Ercan ve Başkent Lefkoşa’da da hava sıcaklığı bugün 40 dereceye ulaştı.

Doğu Mesarya’da ise bugün hava sıcaklığı 39 derece, Doğu Sahil bölgesinde 34 ile 38 derece, Karpaz’da ise 36 derece olması bekleniyor.

BAYRAMDA DA YÜKSEK HAVA SICAKLIĞINA DİKKAT!

Meteoroloji Dairesi’nin 19-25 Temmuz tarihlerini kapsayan tahmini hava sıcaklığı raporuna göre, ülkenin genellikle alçak basınç sistemi ile sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor. Buna göre en yüksek hava sıcaklığının genellikle iç kesimlerde 37 ile 40 derece, sahillerde ise 33 ile 36 derece dolaylarında olması bekleniyor.

Meteoroloji Dairesi’nin 3 günlük hava sıcaklığı raporuna göre, Lefkoşa’da en düşük hava sıcaklığının yarın 22, Salı ve Çarşamba günü 21 derece dolaylarında olması beklenirken, en yüksek hava sıcaklığının ise yarın 39, Salı ve Çarşamba günü ise 38 derece dolaylarında olması öngörülüyor.

Girne’de yarın ve Salı günü ve Çarşamba günü en yüksek hava sıcaklığının 33 derece olması bekleniyor. En düşük hava sıcaklığı ise yarın 25, Salı ve Çarşamba günü ise 24 derece olacak.

Meteoroloji Dairesi’nin tahminlerine göre Güzelyurt’ta en yüksek hava sıcaklığının yarın 34, Salı ve Çarşamba günü 33 derece, en düşük hava sıcaklığının ise yarın 20, Salı ve Çarşamba günü ise 19 derece olması bekleniyor.

Gazimağusa en yüksek hava sıcaklığı termometrelerin yarın 35, Salı ve Çarşamba günü 33 dereceyi göstermesi öngörülürken, en düşük hava sıcaklığının ise yarın 23, Salı ve Çarşamba günü ise 22 derece olması bekleniyor.

İskele’de yarın en yüksek hava sıcaklığı 36 derece, Salı ve Çarşamba günü 35 derece olarak ölçüldü.

En düşük hava sıcaklığının ise yarın 22, Salı ve Çarşamba günü 21 derece olması bekleniyor.

Lefke’de ise yarın en yüksek hava sıcaklığının 31,  Salı ve Çarşamba günleri 30 derece olacağı öngörülürken, en düşük hava sıcaklığı yarın 25, Salı ve Çarşamba günü içinse 24 derece olarak açıklandı.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre bu tarihleri kapsayan periyotta rüzgarın ise genellikle güney ve batı yönlerinden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor.

GEMİKONAĞI’NDA DENİZ SICAKLIĞI, HAVA SICAKLIĞI KADAR YÜKSEK

Meteoroloji Dairesi’nin deniz sıcaklıklarına yönelik bugünlük verilerinde Gemikonağı bölgesinde deniz sıcaklığı dikkat çekiyor.

Verilere göre Gemikonağı’nda bugün deniz sıcaklığı 42.7 dereceye kadar yükselecek.

Girne’de deniz sıcaklığının 29.4, Gazimağusa’da ise 28.4 derece olması bekleniyor.





Başa dön tuşu