KıbrısManşet

Bayraktar’ın zili Hala Sultan’da çalacak 
 19 EYLÜL’E YETİŞMEZ: Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Bayraktar Ortaokulu’nun 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başladığı 19 Eylül’e hazır olamayacağını kaydetti. Berova, bina tamamlanana kadar öğrencilerin Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde eğitime devam edeceklerini açıkladı

 

OKUL BÜTÇELERİ OLUŞTURULACAK: Berova, bu yıl okul bütçelerinin oluşturulmasını hedeflediklerini belirtti. Berova, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren mesleki teknik okullarda tam, orta öğretimde ve ilkokullarda pilot, gelecek yıl ise tüm okullarda okul bütçesi oluşturulacağını söyledi

 

Duygu ALAN

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, okullardaki inşaat çalışmalarının süratle devam ettiğini, bazı okullarda bu çalışmaların sonuna yaklaşıldığını söyledi.

Berova, bu bağlamda Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun, Kurtuluş Lisesi’nin ve Fen Lisesi’nin yeni eğitim ve öğretim yılına hazır olacağını kaydetti.

Özdemir Berova, yeni bina inşaatı devam eden Bayraktar Ortaokulu’nun ise 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başladığı 19 Eylül tarihinde hazır olamayacağını, okul binası eğitime hazır hale gelinceye kadar öğrencilerin Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde eğitime devam edeceklerini açıkladı.

Alasya İlkokulu’ndaki inşaat çalışmasının da yeni eğitim yılına kadar tamamlanamayacağını ifade eden Berova, okuldaki çalışmanın eğitim yılı içerisinde, eğitimi engellemeyecek şekilde devam edeceğini belirtti.

Özdemir Berova, ayrıca Alsancak İlkokulu’na 8 yeni sınıf yapıldığını, Güzel Sanatlar Lisesi’nin tadilat projesi olduğunu belirtti.

Berova, okullardaki inşaat çalışmalarının gerekli tüm tedbirlerin alınması koşulu ile devam edeceğini ve yılsonuna kadar tüm inşaatların tamamlanacağını ifade etti.

 

“Yeni eğitim yılına öğretmen eksiksiz başlayacağız”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’na öğretmen eksiksiz olarak başlayacaklarını kaydetti.

Berova, şunları söyledi: “Mali ve ekonomik protokole göre, bir yılda 350 istihdam yapabilme durumumuz var. Hükümet bunu da göz önüne alarak 99 kadroyu Milli Eğim Ve Kültür Bakanlığı’na ayırdı, bunun işlemlerini de takip ettik. Kamu Hizmeti Komisyonu’na münhallarımız gitti. Çok uzun yıllardan sonra 19 Eylül günü münhal edilen tüm öğretmenler sınıfta olacak.”

 

“Okulların bütçeleri oluşturulacak”

Özdemir Berova, göreve başladığından beri tüm gücü ile hiç ara vermeden, tatil yapmadan yeni eğitim ve öğretim yılını sorunsuz açmak için çalıştığını, bu yıl yenilikçi projeler de olduğunu kaydetti.

Berova, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren mesleki teknik okullarda tam, orta öğretimde ve ilkokullarda pilot, gelecek yıl ise tüm okullarda okul bütçesi oluşturulacağını söyledi.

Berova, “Bu bütçeyi kullanan okullarda artık temizlik, araç gereklerin yenilenmesi, tadilat, onarım konularında okullar sorunları giderebilecek. Bakanlık da asıl görevi olan eğitim politikalarını belirleyecek. Okulların bütçelerinin oluşturulması ile yıllardır yaşanılan kayıt sırasında yüksek ücret istenmesinden doğan sorunlar da tarihe karışacak” dedi.

Başa dön tuşu