Bayar’dan samimi itiraflar!

29 Mayıs 2013 Çarşamba | 11:20
Bayar’dan samimi itiraflar!

Doğan Türk Birliği başkanlık görevinden istifa eden Bayar Piskobulu, kulüp başkan ve idareciliğinin içine düştüğü durum ile yaşanan sıkıntıları çok samimi bir şekilde ifade etti ve bunları Havadis’e anlattı

“Ülkemizde, sadece başkan ve yöneticilerin ezildiği bir yapı var. Emek veren herkesin emeğinin karşılığını almasına mukabil, sadece yönetici ve başkanların bu yapıyı sürdürmek için dilencilik yaptığı bir gerçektir”

 “Ülkemizde futbola emek veren hakemlerin ve futbolcuların emeklerinin karşılığını aldıkları bir yapıda, yöneticilerin bilet satarak, aidat alarak ve dayanışma gecesi düzenleyerek para toplamaya çalıştıkları bir ortam oluştu. Futbolun biteceği günler çok uzak değildir. Yeniden yapılanma şarttır”

 “Ülke sporunun belli bir geleceği bulunmamaktadır. Bu yapı sürdürülebilir değildir. Sporumuzun içinde bulunduğu sorunlar çığ gibi büyümekte ve her geçen gün yöneticiler ezilmektedir. Dayanışma geceleri ile para toplanmaya çalışılıyor. 10 kişilik yer ayırtan 2 kişi ile geliyor, sözlü bağış yapanlar ödeme yapamıyor”

Coşkun KOTAK

Doğan Türk Birliği’nde başkan Bayar Piskobulu, “Şirketleşme” Projesi öncesinde istifa etti.
Telsim Süper Ligi’nin ilk devresini 15 puanla on birinci sırada bitiren ve bu nedenle de “hayal kırıklığı” yaratan Doğan Türk Birliği, daha sonra ortaya koyduğu başarılı performans ile ikinci devrenin en başarılı takımları arasına girdi ve ligi de 41 puanla beşinci sırada bitirdi.
Yine de bu sonucu, ismi şampiyonluklarla özdeşleşmiş bulunması nedeniyle beklenen “sportif başarı” olarak kabul etmeyen yönetim, Doğan Türk Birliği’nin geleceğini “garanti” altına alacak “Şirketleşme” Projesi’ni hayata geçirebilmek düşüncesiyle, Aydoğan Yatırım Grubu ile  “olumlu” geçen yoğun görüş alış-verişine girdi. Ancak, yeniden yapılanmanın “karara” bağlanacağı geçtiğimiz günkü Doğan Yönetim Kurulu toplantısında, başkan Bayar Piskobulu’nun gündeme gelen “istifası” ve toplantıda 17 Haziran 2013 tarihinde “olağanüstü genel kurula” gidilme kararı alınması, Doğan camiasına “bomba” gibi düştü.

“Başkanlık görevinden istifa ediyorum”

Konu ile ilgili Havadis’e açıklama yapan başkan Bayar Piskobulu istifası ile ilgili yaptığı konuşmasının başında, “KKTC’nin en köklü kulüplerinden olan, birçok şampiyonluk kupasını müzesinde bulunduran, Kıbrıs futboluna bir çok yetenek yetiştiren çok sevdiğim ve bünyesinde bulunmaktan gurur duyduğum, 16 yıl yöneticilik ve son dönemde de başkanlığını yaptığım Doğan Türk Birliği Başkanlığı’ndan, yönetim kurulumla birlikte 27 Mayıs tarihinde yapmış olduğumuz toplantıda istifa kararı almış bulunmaktayım” dedi.

“Ülke sporunun geleceği yok”

Konuşmasının devamında, ülke sporunun belli bir geleceğinin bulunmadığını vurgulayan başkan Piskobulu ayrıca, verilen büyük mücadeleler sonrasında kazanılan başarılara layık görülen manevi “ödülün” de “yok” denecek düzeyde olmasının, kendileri gibi diğer yöneticileri de “tıkanma” ve “usanma” noktasına getirdiğini dile getirdi. Piskobulu, bu yapının sürdürülebilir bir yapı olmamakla beraber, sporumuzun içinde bulunduğu sorunların çığ gibi büyümekte ve her geçen gün yöneticilerin ezilmesine neden olduğunu belirtti.

“Başkan ve yöneticiler dilencilik yapmaktadır”

Başkan Bayar Piskobulu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde, sadece başkan ve yöneticilerin ezildiği bir yapı ve zihniyet var. Emek veren her kesin emeğinin karşılığını almasına mukabil, sadece yönetici ve başkanların bu yapıyı sürdürmek için dilencilik yaptığı bir gerçektir. Ülkemizde futbola emek veren hakemlerin ve futbolcuların emeklerinin karşılığını aldıkları bir yapıda, yöneticilerin bilet satarak, aidat alarak ve dayanışma gecesi düzenleyerek para toplamaya çalıştıkları bir ortamda yaşıyoruz.”

Dayanışma gecelerinde yaşanan bağış komedisi

Buna ilaveten, dayanışma gecelerinde yapılan bağışları toplamak için siyasetçilerin ve para vadeden diğer kişilerin kapılarını defalarca çalıp eli boş geri döndüklerini söyleyen Piskobulu samimi itiraflarda bulundu. “Düzenlenen dayanışma gecenizde 10 kişilik masa ayırtıp, geceye son dakikada 2 kişi ile katılmak nezaketini gösterenlerin sözlü olarak yapılan bağışın da, ödenip ödenmeyeceği belli olmadığı için, 10 kişilik yemek ücretinin kulüp tarafından organizasyonun yapıldığı lokantaya ödenmesi,  her halde pastanın üstüne konulan krema olsa gerek” şeklinde konuşan Bayar Piskobulu, yapının sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Federasyon, yönetecek futbol bulamayacak

“Futbol Federasyonu’nun yönetecek futbol, hakemlerin oynatacakları müsabaka ve basın mensuplarının yazacak veya yorumlayacak maç bulamayacakları günlerin çok uzakta olmadığı bir süreci yaşadığımıza inanıyorum.
Bu nedenle, futbolda yeniden yapılanmanın şart olduğu kulüplere bakış açısının değişmesi gerekmektedir.
Başkanlığım döneminde, başta sponsorumuz Hitit Bet’e (Aydoğan Şirketler Grubu), benimle bu yolda yürüyen tüm yönetici arkadaşlarıma, özverilerini esirgemeyen teknik ekibimize, Doğan Türk Birliği formasını hakkı ile terleten tüm sporcularımıza ve başımız her sıkıştığında kapısını çaldığımız ağabeylerimiz ve taraftarlarımıza teşekkür ederim.”