EdebiyatSanat

Batman’ın ikinci kitabı tanıtıldı

Havadis Gazetesi Eğitim Yazarı Kemal Akkan Batman, Havadis Gazetesi’nde 2012-2015 yılları arasında yayınlanan köşe yazılarından derlediği ikinci kitabı Örtük Dersler 2’yi dün tanıttı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda gerçekleştirilen ve saat 17:00’de başlayan tanıtım törenine 2. Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Havadis Gazetesi Genel yayın Yönetmeni ve Genel Müdürü Başaran Düzgün’ün yanı sıra çok sayıda okur sever, eğitimci ve öğrenci de katıldı.

Havadis Yayınları’nın 7. Kitabı olma özelliği taşıyan Örtük Dersler 2, Kemal Akkan Batman’ın ilk kitabı olan Örtük Dersler’in devam kitabı olarak nitelendirildi.

Kemal Akkan Batman’ın, 2012 yılından 2015 yılına kadar Havadis Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazılarını topladığı kitap, tüm kitapevlerinde satılmaya başlandı.

Etkinlikte, kitabın yazarı Kemal Akkan Batman, İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ve Havadis Gazetesi Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün de birer konuşma yaptı.

Kemal Batman konuşmaların ardından ise İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a, Havadis Gazetesi’ne ve Genel Müdürü Başaran Düzgün’e, basım sponsorluğunu üstlenen Acapulco Hotel adına Ünal Çağıner ve İçin Kavuklu’ya, mizanpajda emeğini esirgemeyen Havadis ailesinin büyük neferi Tahir Gazi’ye, makaleleri bulup yazı derlemesini yaptığı için oğlu Berke Akkan Batman’a, düzeltilerimde yardımcı olan Cemay Müezzin’e, kitabın düzeltisinde yardımcı olan öğrencilere, fotoğraflarda katkıda bulunan Elmas Tokay’a ve eşi Senem Köklü’ye teşekkür ederek teşekkür belgesi verdi.

Batman:

Batman konuşmasına her zaman kendisinin yanında olan anne ve babasına teşekkür ederek başladı. Batman, birinci kitabının 2009-2012 yılları arasında yazılan eğitim makalelerinden derlendiğini ve 840 adetin okuyucu ile buluşmasıyla kitabın ikincisi için cesaretlendiğini ifade etti.

Örtük Dersler 2’nin 10 Eylül 2012 ile 13 Nisan 2015 tarihleri arasında yazılan makalelerden ve seçilen yazılardan oluştuğunu kaydeden Batman, “KKTC toplumsal yapısı eğitim bilimleriyle ilgili sorunlarla doludur. Buralarda eğitim kültürü ile ilgili yazarlar konu sıkıntısı çekmez. Bizlere sadece kritik yapmak ve yazmak kalıyor. Problemler 40 yıl öncesi gibi önümüzde duruyor. Toplumsal bağlamda üzücü bir durum. Ayrıca kitapta makaleler eğitim bilimin alt dallarına ayrılarak verildi.

Kemal Batman konuşmasında makalelerden de örnekler vererek, ortada ciddi bir YÖDAK sıkıntısı olduğuna değindi. Batman, YÖDAK’ın okulların açılmasını onayladığını ancak denetlemesini yapmadığından bahsetti.

Talat: Eğitim ülke için çok önemli

İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ise Kemal Batman’ın eğitim konusunda saygı duyduğu birisi olduğunu ifade ederek her zaman yanında olmaya çalıştığını söyledi. Talat, “Eğitim bu ülkenin hem kanayan yarasıdır. Yapılması gereken o kadar çok şey var ve bunun yanı sıra o kadar çok sorumlu taraf var ki. Eğitimi bir noktaya getirmek istiyorsak koordinasyonu sağlamak gerek. Eğitimde sadece örgün eğitimde de ama yüksek öğretimde de ciddi sıkıntılar var” diye konuştu.

Düzgün:

Havadis gazetesi Genel yayın Yönetmeni ve Genel Müdürü Başaran Düzgün ise yaptığı konuşmada Kıbrıslı Türklerin zor günler geçirdiğini ve ayakta kalma mücadelesi verdiğini kaydetti. Bu durumun geçmişte de böyle olduğunu ifade eden Düzgün, “Bu tartışmalar yapılırken her zaman eğitim sistemi ön plandaydı. Çünkü bu toplum yok olmaktan kurtulmanın bir yolunu da eğitime önem vererek aşmaya çalışıyor. Eğer bu topraklarda daha uzun süre yaşamak istiyorsak bence şu anda da elimizdeki en büyük argüman eğitimdir. Eğitime büyük önem vermeliyiz. Nitekim veriyoruz da. Çocuklarımız için eğitim söz konusu oldu mu büyük paralar harcıyoruz. Buna uygun yeni bir nesil yetişiyor. Daha eğitimli dış dünyayı daha çok bile çocuklar yetişiyor. Bu neslin yetişmesinde bir nefer olan Kemal hocama eğer katkı yapabilmişsek ne mutlu bize. Kendisi düzenli olarak Havadis’te yazıyor. Yazılarını büyük bir keyifle okuyoruz. Örtük Dersler 2 Havadis Yayınları’nın 7’nci yayını. Gazetedeki değerlerin gazete sayfalarında kalmaması için kitap çıkarmak isteyen arkadaşlara yardımcı oluyoruz. Buna da devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”yes” source=”media: 166684,166687,166686″][/images_grid]

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı