KıbrısManşet

Başkent sorunlar yumağı

Muhtarlara göre Başkent Lefkoşa, birçok sorunla boğuşuyor ancak en büyük sorun yollar. Birçok sokakta yolar çukur dolu, bazı ana arterlerde ise asfalttaki çökmeler trafik güvenliğini tehdit eder noktada

 

lefkoşa yol

YOLLAR BERBAT: Lefkoşa’daki muhtarlara göre başkentin ortak sorunu yollar. Anayollardan tutun, sokak aralarındaki birçok yolda çökme ve çukurlar var. Bazı yollar ise çok dar. Bu yetmezmiş gibi yol üzerine park eden araçlar yüzünden trafik sıkışıyor

 

KANALİZASYON: Küçük Kaymaklı ve Hamitköy muhtarları kanalizasyondan şikayetçi. Hamitköy’de henüz kanalizasyona bağlanamayan sokaklar sorun olarak ortaya çıkarken, Küçük Kaymaklı’da hem kanalizasyona bağlanmayan yerler hem de lağımın sokağa taştığı bölgeler var

 

Lefkoşa dere yatağı

DERE YATAKLARI: Göçmenköy ve Taşkınköy’ün en büyük sorunu dere yatağı. Her iki bölgenin muhtarı da temizlenmeyen ve çirkef birikintisi oluşturan derenin neden olduğu pis koku ve haşerelerden şikayetçi. Muhtarlar dere yatağının bir an önce temizlenmesini istiyor

 

AYDINLATMA DA SORUN: Muhtarlar, bazı yerlerde sokak lambalarının yanmaması, bazı bölgelerde de kaldırım ve yaya geçidi olmamasından da şikayetçi. Muhtarlar vatandaşın drenaj ve park yeri eksikliğinden de şikayetçi

 

Eniz ORAKCIOĞLU

 

Lefkoşa Muhtarları Havadis’e konuştu, kendi bölgelerinin başlıca sorunlarını sıralayan muhtarlar, yol, altyapı, kaldırım, kanalizasyon, dere yatakların kirliliği gibi birçok sorundan şikayetçi olan vatandaşın sesi oldu

 

Serhat: Yollar ve yanmayan sokak lambaları sorun

ayşe serhat

 

Küçük Kaymaklı Muhtarı Ayşe Serhat, Küçük Kaymaklı’nın Lefkoşa’nın en büyük bölgesi olduğunu söyleyerek, nüfusun çok olduğunu, nüfusun çok olduğu yerlerde ise küçük bölgelere oranla daha çok sorun olduğunu vurguladı. Bölgenin yollarla ilgili sorunları olduğunu aktaran Serhat, özellikle ara sokaklardaki çukurların vatandaşların tepkisine yol açtığını ve bu yönde şikayetlerin geldiğini belirtti.

Her gün birçok sorunla karşılaştıklarının altını çizen Serhat, vatandaşlardan birçok şikayet aldıklarını aktardı, bu şikayetler içerisinde yanmayan sokak lambaları da olduğunu kaydetti.

Temizlikle ilgili de zaman zaman şikayetler geldiğini sözlerine ekleyen Serhat, belediyenin yeni uygulamasının bu konuda şikayetleri azalttığını söyledi. Evsel atıklar dışındaki atıkların haftada bir gün belirlenerek toplandığına dikkat çeken Serhat, bu uygulamanın iyi olduğunu vurguladı.

 

“Bölgede Kanalizasyon sorunu yaşanıyor”

Bölgede öğrenci nüfusunun da çok olduğunu aktaran Serhat, öğrencilerin apartmanlarda ses kirliliği ve gürültü yaptıklarını ve bu yönde de vatandaşların kendisine başvurduğunu belirtti. Zaman zaman altyapı ve kanalizasyonlarla ilgili şikayetler aldıklarını da söyleyen Serhat, bazı yerlerde lağım sularının taştığını vurguladı. Öte yandan kanalizasyon bağlanmayan evlerde olduğunu ifade eden Serhat, bu sorunların üzerine gidilmesi gerektiğini belirtti.

 

Bostancı: En büyük sorun altyapı ve yollar

 

Hamitköy Muhtarı Feyzullah Bostancı, kanalizasyonun yetersiz olduğunu ve bu sorunun bölge sakinleri için büyük sıkıntılar yarattığını aktararak, vatandaşlardan bu konuda sürekli şikayet aldıklarını kaydetti. Yolların yetersizliği, yollarda oluşan çukurlar ve çökmelerin vatandaşların diğer bir sorunu olduğuna vurgu yapan Bostancı,  1992 yılında devletin verdiği kırsal kesim arsalarının halen bugün yolu olmadığına dikkat çekti. Vatandaşlardan gelen diğer bir şikayetin drenajla ilgili olduğunu aktaran Bostancı, yağmur sularının gidecek bir yolu olmadığını belirtti.

 

“Temizlik düzene girdi”

 

Temizliğin bölgede düzene girdiğini aktaran Bostancı, öğrenci nüfusunun bölgede fazla olduğunu ama rahatsızlıkları olmadığını, birkaç kez uyuşturucu olayları olduğunu onları da polisin bölgeden temizlediğini belirtti.

 

 

Dizliklioğlu: Dereler ve sanayi en büyük iki sorun

 

derviş dizliklioğlu

Taşkınköy Muhtarı Derviş Dizliklioğlu, Bölgede birçok sorun olduğunu vurgulayarak, Derelerin temizlenmesi gerektiğini, bölgede derelerden kaynaklanan koku ve sivrisinek sorunu olduğunu aktardı. Dereler konusunda yetki karmaşası olduğunu Kaymakamlığın kendilerini bu sorunla ilgili Su İşleri Dairesi’ne yönlendirdiğini ama yıllardır dereleri kaymakamlıkların temizlediğini belirtti.

Diğer bir sorunun Sanayi bölgesindeki yetki karmaşası olduğunu aktaran Dizliklioğlu, sanayi de oluşan kirliliğin ve dağınıklığın bir türlü çözülemediğini, her yerin pislik içinde olduğunu, kullanılmayan araçların kaldırımların üzerine dizildiğini söyledi.

 

“Kaldırımlardaki ağaçlar ve yollar sorun”

Metropol yolundaki palmiyelerin döktüğü yaprak ve meyvelerin çarşıyı kirlettiğini, çarşı içinde palmiyenin gereği olmadığını dile getiren Dizliklioğlu, kaldırımların üzerinde bulunan palmiyelerin insan geçişlerini engellediğini vurguladı. Artamer Kara Sokağa 200 fidan diktirdiğini söyleyen Dizliklioğlu, herkesin çöpünü ve budadığı ağaç dallarını oraya attığını belirtti. Dalları almak için kepçe ile gelen belediye elemanlarının ise orayı çukurlaştırdığından, oradaki bordür taşlarını kırdığından yakındı.

Anayollarda çukurların oluştuğunu ve yağmur yağdığı zamanlarda çukurların trafikte tehlike yarattığını vurgulayan Dizliklioğlu, her yerde sorun olduğunu söyledi.

 

 

Başaranel:  Kaldırım ve yaya geçidi en büyük sorunumuz

 

ayşe başaranel

Göçmenköy Muhtarı Ayşe Başaranel, bölgedeki en büyük eksikliğin kaldırım sorunu olduğunu vurgulayarak, çocukların okula giderken kaldırım olmamasından dolayı zorluk yaşadıklarını belirtti. Yaya geçidinin olmasının da problem olduğundan yakınan Başaranel, karşıdan karşıya geçerken yaya geçidi olmaması sebebi ile büyük tehlikeler atlattıklarını vurguladı.

Bazı yerlerde ise yollarda sorunlar olduğunu, zaman zaman doldurulsa da halen mevcut olan çukurlar olduğunu belirten Başaranel, dere yataklarının temizlenmesi gerektiğini, dere yataklarından ötürü bölgede sivrisinek sorunu yaşandığının altını çizdi.

 

Kazık: Yol ve park sorunu var

Surlariçi Haydarpaşa Mahalle Muhtarı Mesut Kazık, Bölgede yol sorunlarının çok büyük problem yarattığını, dar, çukur ve yer yer çöken yol sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirterek, yıllardır yol sorunlarının bölgede büyük problem olduğunu aktardı. Öte yandan diğer bir sorunun park yeri olmayışı olduğunu söyleyen Kazık, araçların yollara park etmesi sebebi ile zaten dar olan yolların daha da daraldığını ve bazı yerlerde trafiğin tıkandığın vurguladı.

Sınır geçişlerinin artması ile uyuşturucu kaçakçılığının da arttığına dikkat çekerek, Surlariçi bölgesinin turizme açıldığını, bar ve restoranların açıldığını ama özellikle geceleri içki içen gençlerin sokaklarda taşkınlık yaptığını ve alkollü şekilde araç kullanarak tehlike saçtıklarını belirtti.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı