KıbrısManşet

Bardak taştı


Sendikalar, tüp gaza yapılan son zammı “bardağı taşıran son damla” olarak değerlendirdi. Hükümetin TL’nin değer kaybı ve zamlar karşısındaki tutumunu ise çaresizlik olarak değerlendirdi

 

“FATURA ÇALIŞANA KESİLDİ”: Kamuda örgütlü iki memur sendikası, zamların geri alınmasını istedi. KTAMS Başkanı Bengihan, hükümeti krizin faturasını çalışana yüklemekle suçladı. KamuSen Genel Başkanı Atan, her bakanlar kurulu sonrasında zam olduğunu belirterek, halkın isyan noktasında olduğunu kaydetti

 

“SORUN TL KULLANIMI”: KTÖS Genel Sekreteri  Elcil, temel sorunun Türk Lirası kullanımı olduğunu savundu. “TL kullanımından vazgeçilmesi gerekir” diyen Elcil, stabil bir para birimi veya Euro’ya geçilmesi önerisini yineledi. Elcil, konunun Türkiye ile müzakere edilmesini istedi

 

HALK AÇLIĞA MAHKUM: Türk-Sen Genel Başkanı  Bıçaklı, son tüp gaz zammıyla bardağın taştığını söyledi. Zamlarla halkın açlığa mahkum edildiğini belirten Bıçaklı, hükümetten mazeret üretmeyi bırakıp, insanca yaşam koşulları üretmesini istedi

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Sendika başkanları ekonomik krizi, dövizin yükselişi ile TL’nin değer kaybını, yapılması gerekenleri ve zamları Havadise değerlendirdi. Sendika başkanları zamlara tepkilerini ortaya koyarak, KKTC hükümetini ve Türkiye hükümetini eleştirdi.

 

güven-bengihan

Bengihan: Dışa bağlı ekonomimiz var

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin ve zamların nedeni olarak Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi ve ekonomik ve siyasi yönden de Türkiye’ye bağlı olmamızdan kaynaklandığını söyledi. Hükümet edenlerin dövizden kaynaklı kriz karşısında almış oldukları ekonomik tedbirlerin, yeterli ve adil olmadığını düşündüğünü aktaran Bengihan, sürecin ve yapılan zamların göstergesi olarak Havadis’in dünkü manşetini göstererek, ithalatın ilk 4 ayında 599 milyon dolar, ihracatın ise 48 milyon dolar olduğunu ve ülkede üretim olmadığını dışa bağlı bir ekonomimiz olduğunu kaydetti.

Bengihan, ülkemizde yaşanan zamların nedeninin özellikle ithal ettiğimiz akaryakıtta petrol varil fiyatının 81 dolara yükselmesi ve buna bağlı olarak elektriğe gelen zam artı elektrik zammına pareler iğneden ipliğe her şeyin daha da pahalı olmasına demek olduğunu belirtti.

 

“Krizin faturası emekçiye ödetiliyor”

Hükümet edenlerin adil ve yeterli davranmadığını vurgulayan Bengihan, hükümetin krizin faturasının tamamen topluma ve emekçilere ödetmeye çalıştığının altını çizdi. Öte yandan bazı kötü niyetli iş adamlarının ise mevcut durumu fırsata çevirdiğinden yakınan Bengihan, iş adamlarının kar oranlarını yükselttiğini ve devletin uygulamış olduğu zorunlu tüketim maddelerinde düşürülen KDV gibi bir takım muafiyet ile vergi kısıtlamalarını vatandaşa yansıtmadıklarını söyledi. Denetim noktasında ise hükümetin yetersiz kaldığına dikkat çeken Bengihan, oluşan mevcut durumu fırsatçı, kötü niyetli bazı iş adamlarının lehlerine çevirdiğini ve çifte kar elde etiklerini aktardı.

 

“HP, her ay sonu maaşlara yansıtılmalı”

Hükümetin aldığı tedbirlerin yeterli olmadığını söyleyen Bengihan, alınacak birkaç tedbir olduğunu altını çizdi. Bengihan, Mevcut hükümetin pahalılık karşısında fakirleşen toplumun alım gününü koruyabilmesi için dar ve sabit gelirlilere, asgari ücretlilere ve kamu çalışanlarına Hayat Pahalılığı ödeneğinin her ay sonun maaşlara yansıtılacak şekilde yasal düzenlenmenin biran önce yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizdi.

Teşvik Yasasının ülke ekonomine yansıyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunan Bengihan, yasanın ülke ekonomisine ve devlete katkısı olmadığını, sadece patronlara yaradığını ve onlara katkı sağladığını söyledi.

Hükümetin bankalar yasasında tüketicileri koruma adına değişiklik yapması gerektiğini sözlerine ekleyen Bengihan,  tüketici faiz oranlarının değişmemesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

 

 

şener-elcil

Elcil: Temel sorun TL kullanmamızdır

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Temel sorunun Türk Lirası kullanmamız olduğunu vurgulayarak, petrol ürünleri, tüp gaz gibi maddelerin dolarla satın alındığını, üreten bir ülke olmadığımızı, her şeyi ithal ettiğimizi, TL eridik sonra da her şeyin pahalı olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Zam yapanları suçlamak yerine Türk Lirası’nın sahibi olan Türkiye Cumhuriyet’inin suçlanması gerektiğini belirten Elcil, Türkiye hükümetleri Türkiye ekonomisini kötü bir şekilde yönettiklerini aktardı. Son 3 yılda dövize karşı TL’nin değer kaybetmesi sebebi ile yüzde 68 maaşların eridiğinin altını çizen Elcil, mallar ve hizmetlerin fiyat artışının da bundan dolayı olduğunu kaydetti. Olayı sadece zamlarla  ele almanın doğru olmadığını aktaran Elcil, olayı bir bütün olarak ele almak gerektiğini, bu durumun da siyasi irade gerektirdiğini ama bizim ülkemizde bu iradenin olmadığını, yöneticilerin Türkiye’nin kuklası olduklarını vurguladı. Elcil, Hükümetimiz Türkiye’nin boyunduruğundan kurtulmadığı sürece bu zamların devam edeceğini ifade etti.

 

“Stabil bir para birimine veya Euro’ya geçilmeli”

Hükümetin 3 temel konuda adım atması gerektiğini dile getiren Elcil, Türk Lirası kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini, bütün ithalatın, ev, emlak, araba ve beyaz eşya gibi malların alışverişinin dövizle olduğunu, bu nedenle de TL kullanmanın sadece daha ucuz piyasadan alışveriş yapmak için Kıbrıslı Rumlara yaradığını söyledi. Elcil, Kıbrıslı Türklere TL’nin bir faydası olmadığını, aksine maaşın azalması ve hayatın pahalılaşması olarak geri döndüğünü belirterek, stabil bir para birimine geçilmesi veya Euro’ya geçilme meselesinin ciddi ciddi Türkiye ile konuşulması gerektiğini söyledi.

 

“Adaya kimlikle girişler konusunda tedbir alınmalı”

Adaya kimlikle girişlerin getirdiği sıkıntılar olduğunu vurgulayan Elcil, kimlikle girişlerin suç oranlarını artırdığını, ucuz emek piyasasının yaratıldığını ve bu sebepten kaliteli insan gücünün bu ülkede tutunamadığını aktardı. Öte yandan çalışma izinli veya izinsiz ülkeye gelenlerin ailelerini de ülkeye getirmeleri neticesinde eğitim ve sağlık alanlarında bütçemize korkunç bir yük bindiğini kaydeden Elcil, bugün okullarda okuyan çocukların yüzde 56’sının TC vatandaşı olduğunu ve KKTC’nin başka bir ülkenin nüfusuna o ülkenin hiçbir katkısı olmadan hizmet verdiğini belirtti.  Bu yıl Türkiye’nin KKTC’ye bir kuruş para vermediğini, geçen sene ise yüzde 17 verdiğini, bütçenin yüzde 83’ünü geçen yıl kendi kaynaklarımızdan karşılandığına dikkat çeken Elcil, fazla nüfusun fazla öğretmen, fazla okul, fazla kitap, fazla doktor ve hemşire demek olduğunu ifade etti. Elcil, hükümetin bu konuda tedbir alması gerektiğini vurguladı.

 

“Suçlu Türkiye’dir”

Türkiye’ye devalüasyon vergisi yanında faiz vergisi ödendiğini söyleyerek, Türkiye’nin ekonomik olarak batmış bir ülke olduğunu ve batan bu ekonomiyi kurtarmak için faizlerin yükseltildiğini, bu durumun enflasyonu ve devalüasyonu artırdığını aktardı.  Borçlu insanların daha çok faiz ödediğini kaydeden Elcil, bu durumun bankaların suçu olarak gösterildiğini ama suçlunun sistem ve Türkiye olduğunu savundu. Bizde ise mevduatlara uygulanan stopaj vergisinin yüzde 18’e çıkarılarak, durumun sübvanseye edilmediğini ve bu paraların borçlulardan tahsil edilmeye çalışıldığını aktardı. Hükümetin bu durumu Merkez Bankası’nın yıllardan beri yaptığı karla sübvanse etmesi gerektiğini söyleyen Elcil, stopaj vergisinin de düşürülmesi gerektiğimi, insanların faizleri ödeyemeyecek duruma geldiğini belirtti.

 

 metin atan

 

Atan: Her Bakanlar Kurulundan sonra yeni zam

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KamuSen) Genel Başkanı Metin Atan, Hükümetin haddi aştığını söyleyerek, Eylem yaptıkları zaman hükümetin kendilerini durumları bilmeden eylem yaptıkları konusunda eleştirdiklerini, ama bugün yapılan zamlar sonrasında sendikaların sesini yükseltmesini eleştirmeye hakları olmadığını belirtti. Her Bakanlar Kurulu sonrasında yeni zam kararları alındığını sözlerine ekleyen Atan, insanların isyan noktasında olduğu bırakın halkı kendilerin yaşanan olaylar karşısında isyan ettiklerini vurguladı.

 

“Zamlar derhal geri alınmalı”

En azından hükümet edenlerin çıkıp açıklama yapması gerektiğinin altını çizen Atan, Bakanlar Kurulundan sonra yapılan zamların açıklanmadığını ve kendilerinin de zamları basından öğrendiklerini ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.  İnsanların gücü kalmadığına dikkat çeken Atan, hükümet bu işi yapamıyorsa çıkıp açıklaması gerektiğini, bununda bir erdemli duruş olduğunu aktardı. Başbakanın bugün yılsonuna kadar elektriğe zam yok açıklamalarını eleştiren Atan, insanlarla dalga geçildiğini söyledi. Atan zamların derhal geri çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Bıçaklı: Değer kaybeden maaşları kim telafi edecek

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkeyi yönettiğini iddia eden hükümetin Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybettiğini sürekli olarak gerekçe göstererek akaryakıta, elektriğe, gaza yaptıkları zamların, bütün tüketim maddelerine yansıdığını söyledi.  İnsanların bu ülkede artık yaşayamaz duruma geldiğini belirten Bıçaklı, hükümetin bütçe açıklarını gerekçe göstererek zamları yapmak zorunda kaldıklarını söylemelerinin kabul edilemez olduğunu aktardı. Bıçaklı, Havadis aracılığı ile dövizin yükselmesi nedeni ile akaryakıt, elektrik ve tüp gaza zam yapmak zorunda olduklarını açıklayan hükümete aynı nedenden dolayı maaşlarında sürekli değer kaybettiğini aktararak bunu kimin telafi edeceğini sordu.

 

“Bardak taştı”

Özellikle tüp gaza yapılan 21 TL’lik artışla bardağın taştığını söyleyen Bıçaklı, ülke insanının açlığa mahkum edildiğini vurguladı. Bıçaklı, Özellikle özel sektörde günde 10-12 saat sendikasız olarak çalıştırılan ve asgari ücrete mahkum edilen insanların artık aldıkları ücretle her gün bir simit bile yiyemediklerini aktardı.  Hükümet edenlerin her gün mazeret üretmeyi bırakıp, ülke insanının insanca yaşamını sürdürebileceği bir ortam yaratmak zorunda olduğuna dikkat çeken Bıçaklı, “Hükümet dövizi elinde olmayan sebeplerle engelleyemiyorsa, zamları engelleyemiyorsa, insanların alım gücünü yerine koymayı bilmiyorsa, istifa etmeyi de mi bilmiyor? diye sormak istiyorum” dedi.

 


Başa dön tuşu