Banka ve iştiraklerinde hiçbir işlem yapılmıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiKıbrısManşet

Banka ve iştiraklerinde hiçbir işlem yapılmıyor

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]ooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen), Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ve iştiraklerinde, Banka ve iştiraklerinin yönetiminin siyasilerin işgali altında olduğu iddiası ve çalışanların Sosyal Sigorta maaşlarını kesmeye yönelik girimlerde bulunulduğu gerekçesiyle grev başlattı.

Sendika, bugün ve yarın 48 saatlik uyarı grevi yapacağını, Cuma gününden itibaren de süresiz greve gideceğini bildirdi.


Koop-Sen Başkanı Mehmetali Güröz, bugün sabah başlatılan greve Lefkoşa ve diğer ilçelerdeki tüm personelin yüzde yüz katılım gösterdiğini ve bankaların tüm şube ile iştiraklerinde hiçbir işlem yapılmadığını kaydetti.

Güröz, ayrıca tüm personelin bugün saat 10.30 civarında Bankanın Lefkoşa’da Mahkemeler yanında bulunan genel merkezi önünde toplanacağını söyledi.

GÜRÖZ: ATM’LERE YENİ YATIRIM YAPILMAYACAK

Koop-Sen Başkanı Mehmetali Güröz, Kooperatif Merkez Bankası çalışanlarının grevde olması sebebiyle görev yapmayacağını, dolayısıyla ATM’lere yeni para yatırımı yapılmayacağını ve banka şubelerinin de açılmayacağını bildirdi.

Güröz, banka ve iştiraklerinde çalışanların sosyal sigorta maaşlarının kesilmesi için Sayıştay ve Savcılığın baskı ve ısrarıyla geçen hükümet döneminden girişim başlatıldığını ifade ederek, sendika olarak buna karşı olduklarını ve buna karşı sorun çözülene dek mücadelenin süreceğini kaydetti ve “Bunun bedelini biz de hükümet de ödeyecek” dedi.

Koop-Sen, Meclise yürüyüş düzenledi.Burada kararı protesto etti. Ardından Girne kapısı güzergahından yeniden genel merkez önüne geri döndü ve greve burada devam ediyor.

Güröz, grev dolayısıyla Lefkoşa’daki Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürlüğü önünde toplanan çalışanların katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Güröz, Savcılık ve Sayıştay’ın sosyal sigorta maaşlarının kesilmesi için baskıcı olduğunu, bu konuda sosyal sigortalara geçmiş hükümet döneminden yazı yollandığını kaydetti.

Kooperatif Merkez Bankası’nın devlet değil, özel olduğunu, kayyum tarafından yönetildiğini ifade eden Güröz, maaşlardan kesinti için Sayıştay’ın baskıcı olduğunu ama burada yanlış bir karar bulunduğunu söyledi.

Taleplerinin siyasilerin bankadan elini ayağını çekmesi olduğunu ifade eden Güröz, Sayıştayın hata yaptığını çünkü kayyumla yönetilen bir çok kooperatif olduğunu ancak onlardan kesinti yapılmadığını ifade ederek, “Sayıştay ve başsavcılık art niyetli” dedi.

Güröz, “Biz kararlıyız, konu çözülene kadar mücadele ve greve devam edeceğiz, bedelini biz de hükümette ödeyecek” dedi.

Güröz, soru üzerine çalışanların grevde olduğundan dolayı Atm’lere yatırım yapılmayacağını, dün konan para bitene kadar ATM’lerin hizmet verebileceğini, vatandaşın hizmet alamayacağını belirtti.

Mehmetali Güröz, maaş ödemelerinin yapılacağının anımsatılması üzerine çalışanların görev yapmayacağını bankaların açılmayacağını kaydetti.

DENKTAŞ VE SANER GENEL MÜDÜRLÜĞE GELDİ

Bu arada, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, istişarelerde bulunmak üzere genel müdürlüğe gelerek binaya girdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar