BeslenmeSağlıkYemek

Balık tüketmeniz için 5 önemli neden


Kış aylarının vazgeçilmezi ve hiç şüphesiz ki yiyeceklerin şahı balığı tüketmeniz için işte 5 önemli neden…

 

Tam bir sağlık deposu olan balığın düzenli şekilde tüketmeniz gereken çok önemli bir besin kaynağı olduğunu muhakkak ki biliyorsunuzdur. İnsan sağlığı açısından son derece önemli faydaları içinde barındıran deniz ürünlerinden en kıymetlisi de hiç kuşkusuz ki balık. Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden olan balık etinin, insan sağlığı açısından birçok faydasının olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel balığın 5 önemli faydasını sizler için sıraladı.1- Kalp hastalıkları riskini azaltır

Balığın içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri kan yağlarını düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

2- Alzheimer riskini azaltır

Yapılan arastırmalar haftada 1 balık tüketmenin beyindeki gri madde nöronlarını koruyabileceğini göstermiştir. Çalışmalarda haşlanmış veya fırında (kızartılmadan) balık tüketenlerin beyindeki öğrenme ve hatırlama merkezinin etkilendiği görülmüştür.

3- Saç ve deriyi güzelleştirir

Balık derinin iyi beslenmesini ve parlamasını sağlar. Yapılan çalışmalar balık ve balık yağının sedef hastalığına etki edebileceğini göstermiştir.

4- Depresyonu yenmenize yardımcı olur

Araştırmalar antidepresanlarla birlikte balık tüketilmesinin balık tüketmeyenlere göre depresyonu daha kolay yendiğini göstermiştir.

5- Kemik erimesini önler

Küçük balıklarda bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle menopoz döneminde balık tüketmek şart.

Hangi ayda hangi balığı tüketmeli

Balığın faydalarının yanında lezzeti de oldukca önemlidir. Her balık her mevsimde bulunmayacağı gibi tadı da mevsimden mevsime değişebilmektedir. Her balığın yağlandıgı bir ay bulunmaktadır bu da lezzetini önemli ölçüde etkiler. Ekim ayı geçici olarak Karadeniz’de beslenen balıkların Marmara’ya göçe başladıkları aydır. Bu ayda palamut ve lüfer boldur. Kasım ayı hamsi, levrek ve istavriti yemenin tam zamanıdır. Aralık ayında ise palamut, hamsi ve mezgit gayet lezzetlidir.Başa dön tuşu