Bakın Ney Bebeğin Zekasını Etkiliyormuş? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Sağlık

Bakın Ney Bebeğin Zekasını Etkiliyormuş?

Sağlık Bakanlığı İyot Korunma Programı Üniversite Danışmanı Prof. Dr. Murat Faik Erdoğan, araştırmalara göre yeterli iyot almayan annelerin bebeklerinin zeka düzeyinin ortalama 10 puan düşük olduğunu belirterek, anne adaylarına iyotlu tuza ilave olarak günde 100-150 mikrogram iyot desteği almalarını önerdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan, iyotli tuz kullanımının tiroid hastalıklarının, gebelikte ise düşük ve bebekte zeka geriliğinin önlenmesinde büyük önem taşıdığını bildirdi.


HAMİLELİKTE İHTİYAÇ 2 KATINA ÇIKIYOR

Gebelikte iyot ihtiyacının arttığına işaret eden Erdoğan, şu bilgileri verdi:
"Gebelikte iyot ihtiyacı 2 katına çıktığı için mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Bazen tuz kullanımının azaltılması gereken tıbbi nedenler ortaya çıktığında gebeler yeterince iyot alamaz. Bu durumdaki gebelerde ise dışardan iyot desteği ihtiyacı daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre gebelerin yüzde 70-80'i yeterli iyot almıyor. Oysa yeterli iyot almayan annelerin bebeklerinin zeka düzeyinin ortalama 10 puan düşük olduğunu gösteren araştırmalar mevcut. Bu sebeple dünyada tüm iyot eksikliği bulunan bölgelerde olduğu gibi ülkemizde de gebeler ve süt veren kadınlara iyotlu tuza ilave olarak günde 100-150 mikrogram iyot desteği sağlanmalıdır. Bu hem gebe hem de bebek için önemlidir."

EMZİRİRKEN DE DEVAM EDİLMELİ

Emziren anneler için de iyot desteği gerektiğini belirten Erdoğan, "İyot anne sütüyle bebeğe geçtiği için annenin yeterli iyot alması hem kendisi hem de bebeği için gereklidir. Bu nedenle emziren anneler de bebeğine süt vermeye devam ettiği sürece iyot takviyesi almalıdır" önerisinde bulundu.
Erdoğan, 1 yaş altındaki bebeklerin günde 40, 1-10 yaş arasındakilerin ise 60-100 mikrogram iyot ihtiyacı olduğunu belirterek, "Sağlık Bakanlığının tuzun azaltılmasına yönelik kampanyası yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının önlenmesi açısından büyük önem taşıyor ancak tuz alımının azaltılması, iyot alımını da azaltacaktır. Bu kampanya başarıya ulaştığında piyasada satılan tuzlardaki iyot oranının artırılması gündeme gelmelidir" diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar