KıbrısManşet

“Bakan 3 bin 150 TL’yi teyit etti”


Asgari Ücret Saplama Komisyonu, pazartesi günü yılın ilk asgari ücreti belirlemek üzere toplanacak. Hür-İş Başkanı Ahmet Çaluda,  Çalışma Bakanı Çeler’le yaptıkları istişarelerde yeni asgari ücret için ön görülen rakamı da açıkladı:

Eniz ORAKCIOĞLU

Yılın ilk asgari ücretinin belirlenmesi Asgari Ücret Sağlama Komisyonu’nun dün yapacağı ikinci toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in rahatsızlığı nedeniyle 21 Ocak’a ertelendi.  İşçi tarafı bu çerçevede yeni ücretin 3 bin 150 TL olmasında ısrarcı oldu. Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hürİş) Başkanı Ahmet Çaluda yeni komisyon toplantısının Pazartesi günü yapılacağını söyleyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’le yaptıkları istişarelerde bakanın 1 Ocak itibariyle, 3 bin 150 TL olacak şekilde yeni asgari ücreti resmi olmamakla birlikte teyit ettiğini söyledi.

 

“Pazartesi komisyon toplanacak”

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hürİş) Başkanı Ahmet Çaluda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’i dün ziyaret ettiklerini ve acil şifalar dilediklerini söyleyerek, ziyarette Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yeniden toplanmasının da konuşulduğunu belirtti. Bakan Çeler’e asgari ücretin biran önce belirlenmesi gerektiği konusunda konuştuklarını vurgulayan Çaluda, Bakandan Pazartesi günü saat 09,30’da komisyonun toplanması için söz aldıklarının altını çizdi. Çaluda, Bakanla konuşmalarında asgari ücretin Pazartesi günü belirleneceği yönünde bir izlenim doğduğunu kaydetti.

 

“3 bin 150 TL’de ve ocak ayında ısrarcıyız”

Geçtiğimiz günlerde yapılan ilk komisyon toplantısında asgari ücretin 3 bin 150 TL olmasında ve Ocak ayını kapsar şekilde geçirilmesi konusunda ısrarcı olduklarını söyleyen Çaluda, Bakanın buna tek başına karar vermeyeceğini de sözlerine ekledi.  Israrlarının yeni belirlenecek olan asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren geçerli olması yönünde olduğunu yineleyen Çaluda, 4 kişilik bir ailenin sefalet ücretinden artık kurtulması gerektiğini ve asgari ücretin yaşanabilir bir boyuta getirilmesinin doğru olacağını savunduklarını kaydetti.

 

Bakan, 3 bin 150 TL’yi teyit etti

Bakanın isteklerine olumlu baktığını ama bu karar verilirken Çalışma Bakanı Çeler’in Başbakan Erhürman ve Maliye Bakanı Denktaş ile de istişare edeceğini vurgulayan Çaluda, bakanın Pazartesi günü Ocağın birinden geçerli olacak 3 bin 150 TL yeni asgari ücreti resmi olmamakla birlikte teyit ettiğini söyledi. Çaluda, Özel Sektöre teşvik konusunda anlaşılırsa da asgari ücretin daha da yukarılara çekilebileceğini vurguladı.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı