Bahçıvan ve ev sahibi tutuklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Bahçıvan ve ev sahibi tutuklandı

Polis önceki gün bir ihbarı değerlendirerek, Alsancak’ta bir eve yaptığı baskında Geometrik Arkaik Döneme ait 34 parça eski eser ele geçirdi

tarihi eser

 


Devrim DEMİR 

Alsancak Yeşiltepe’de ihbar üzerine A.F.A.’nın evine operasyon yapan Cürümleri Önleme Şubesi’nde görevli bir polis ekibi, evin avlusunda bulunan Jeneratör odasında arama yaptı.

Polis ekibi gerçekleşen aramada,  7 adet testi, 2 adet ülüklü testi, 1 adet matara şeklinde testi, 15 adet amfora, 7 adet tabak, 1 adet kilikes ve 1 adet metal kâseden oluşan, Geometrik Arkaik Döneme ait eski eser niteliğindeki değişik ebatlarda toplam 34 parça eski eser ele geçirdi.

Ev sahibi A.F.A. ve bahçıvan İ.D., tutuklandı. Zanlılar aleyhlerindeki soruşturmanın tamamlanmasının ardından, teminat talebiyle dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Meltem Dündar, kanunsuz eski eser tasarrufu suçunun, 10 yıla kadar hapisliği olan ve ağır cezada yargılanmayı gerektiren ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti.

Dündar, zanlıların davaları görüşülünceye kadar yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, iki zanlının 10’ar bin TL nakdi kefalet ödemesine emir verdi.

Yargıç, ayrıca KKTC vatandaşı olan zanlı A.F.A için, KKTC vatandaşı 2 kefilin, 100’er bin TL, TC vatandaşı olan zanlı İ.D.’nin KKTC vatandaşı 2 kefilin 100 ve 50’şer bin TL kefalet senetleri imzalamaları karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına karar verdi.

Dündar, teminat şartlarının yerine getirilmemesi halindeyse zanlıların 45 günü geçmemek kaydıyla merkezi cezaevine gönderilmeleri emrini verdi.

 

Eserleri çöp bidonunda bulduklarını söylediler

Lapta Polis Karakolu’nda görevli polis çavuşu Tufan Yoncacı, zanlıların “Kanunsuz eski eser” tasarrufundan tutuklandıklarını anlattı.

Ev sahibi A.F.A.’dan yapılan sorgulamada  eski eserleri yanında çalışan  İ.D.’nin, yaklaşık 2 ay önce karton kutu içinde çöp yığınları arasında bularak kendisine teslim ettiğini söylediğini kaydeden tahkikat sorumlusu, zanlının o dönemde eski eserler ve müzeler dairesi müdürünü arayıp ulaşamadığını , annesinin hastalık ve vefatı nedeniyle tekrar arama fırsatı bulamadığını ancak ilk aramaya ait kayıtların telefonundan bulunabileceğini beyan ettiğini söyledi.

 

Değer tespiti henüz yapılmadı

İ.D.’nin de polisteki sorgusunda söz konusu eski eserleri, karton bir kutu içinde, zeytin toplamaya gittiği arazide çöp yığınları içinde bulduğunu söylediğini ifade eden Yoncacı, zanlının da patronunun yetkili mercilere ulaşmaya çalıştığını ancak annesinin hastalığı ve vefatından sonra, olayın askıda kaldığını belirttiğini anlattı.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi uzmanlarının yaptığı incelemede, söz konusu eserlerin, Geometrik arkaik döneme ait tarihi eser nitelikli parçalar olduğunun belirlendiğini söyleyen Yoncacı, eserler için henüz değer tespiti yapılamadığını ifade etti.

 

Soruşturma tamamlandı

Soruşturmanın tamamlandığını, zanlıların soruşturmaya etki etme durumlarının kalmadığını söyleyen tahkikat sorumlusu, zanlıların uygun bir teminata bağlanmasını istedi.

Teminat şartlarını yerine getiren zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar