Sosyal Medya

Baby Shark, Despacito’yu geçerek YouTube’de en çok izlenen video oldu


Baby Shark adlı çocuk şarkısı, Luis Fonsi’nin Despacito’sunu geride bırakarak dünya‘da en çok izlenen YouTube videosu oldu.

 

Güney Koreli Pinkfong şirketi tarafından kaydedilen akılda kalıcı çocuk şarkısı Baby Shark, YouTube’da şimdiye kadar en çok görüntülenen video oldu.7.04 milyar görüntüleme alan şarkı, Porto Rikolu pop yıldızları Luis Fonsi ve Daddy Yankee’nin 2017’de kaydettiği Despacito adlı parçanın tahtına oturdu. Despacito, YouTube’da altı milyardan fazla kez izlenmişti.

Yazarı belli değil

YouTube’a yüklendikten dört yıl sonra rekor kıran Baby Shark’ın yazarı ise belli değil. 10 yaşındaki Koreli-Amerikalı şarkıcı Hope Segoine tarafından kaydedildikten sonra fenomen haline gelen şarkı, önce güneydoğu Asya’da, daha sonra ABD ve Avrupa’da viral oldu. Şarkı İngiltere’de En Çok Dinlenenler listesinde 6., ABD’de de ise 32. sıraya yerleşmişti.

Çocuk şarkı yazarı Jonathan Wright ise, şarkının telif hakkının kendisinde olduğunu iddia ederek Pinkfong şirketine 2019’da dava açmıştı.

İşkence için kullanıldığı iddia edilmişti

Geçen ay, ABD’nin Oklahoma eyaletindeki bir cezaevinde gardiyanlar, mahkumlara ceza olsun ‘Baby Shark‘ dinletmekle suçlandı.

Cezaevinde görevli Christian Miles ve Gregory Butler ile yöneticileri Christopher Hendershott’ın mahkumlara eziyet ve işkenceyle ettikleri belirtilmişti.

İddiaya göre, Kasım-Aralık 2019 döneminde 5 mahkumun ayrı ayrı dahil olduğu en az 5 olayda, gardiyanlar Christian Miles ve Gregory Butler, mahkumları boş avukat görüşme odasına yerleştirmişti. Daha sonra ikili, mahkumları duvara karşı kelepçeleyip iki saat boyunca ayakta durmaya zorlamıştı.Başa dön tuşu